TYP: a1

Velux 5 Oceans - poważna awaria na Operon Racing, Gutek płynie do portu

sobota, 9 kwietnia 2011
Weronika Morys
onEdition/w-w-i.com
onEdition/w-w-i.com
Ze względu na poważną awarię Zbigniew Gutkowski, Polak biorący udział w okołoziemskich regatach Velux 5 Oceans, musiał przerwać wyścig i skierować się w stronę brazylijskiego portu Fortaleza. Wczoraj rano urwało się górne mocowanie głównego sztagu - jednej z trzech stalowych lin utrzymujących maszt w pionie.
Naprawa takiego uszkodzenia na pełnym morzu nie jest możliwa.

"Zdecydowałem się skręcić do brazylijskiego portu Fortaleza i poczekać na cześć zamienną. Bez tego sztagu nie mogę płynąć w silny północny pasat, ponieważ istnieje realne ryzyko utraty całego masztu. Długo nad tym myślałem, ale muszę podjąć taką decyzję. Będę później w Charleston, ale prawdopodobnie nie byłbym w stanie wyprzedzić kogokolwiek z aktualnymi uszkodzeniami. Teraz moim najważniejszym zadaniem jest utrzymać łódkę w całości, żeby dopłynąć i móc wystartować do ostatniego etapu do La Rochelle. Oczywiście chcę wykorzystać sytuację pobytu w porcie żeby naprawić bukszpryt i pojechać do szpitala, sprawdzić, co z moimi żebrami. Bardzo mi przykro, że muszę to powiedzieć." - mówi Gutkowski.

Więcej informacji: www.velux5oceans.com.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 29 May

Odbył się chrzest s/y "Roztocze".
czwartek, 29 maja 1969
Urodził się Roman Paszke, kapitan jachtowy, członek kilku klubów na wybrzeżu oraz Royal Yachting Ocean Racing Club w Londynie, uczestnik pamiętnych ragat Admiral's Cup (1979 r., w których 15 żeglarzy straciło życie), czterokrotny Mistrz Polski w klasach m
wtorek, 29 maja 1951
Urodził się Leonid Teliga, kapitan "Opty" w samotnym rejsie dookoła świata.
wtorek, 29 maja 1917