TYP: a1

Velux 5 Oceans - poważna awaria na Operon Racing, Gutek płynie do portu

sobota, 9 kwietnia 2011
Weronika Morys
onEdition/w-w-i.com
onEdition/w-w-i.com
Ze względu na poważną awarię Zbigniew Gutkowski, Polak biorący udział w okołoziemskich regatach Velux 5 Oceans, musiał przerwać wyścig i skierować się w stronę brazylijskiego portu Fortaleza. Wczoraj rano urwało się górne mocowanie głównego sztagu - jednej z trzech stalowych lin utrzymujących maszt w pionie.
Naprawa takiego uszkodzenia na pełnym morzu nie jest możliwa.

"Zdecydowałem się skręcić do brazylijskiego portu Fortaleza i poczekać na cześć zamienną. Bez tego sztagu nie mogę płynąć w silny północny pasat, ponieważ istnieje realne ryzyko utraty całego masztu. Długo nad tym myślałem, ale muszę podjąć taką decyzję. Będę później w Charleston, ale prawdopodobnie nie byłbym w stanie wyprzedzić kogokolwiek z aktualnymi uszkodzeniami. Teraz moim najważniejszym zadaniem jest utrzymać łódkę w całości, żeby dopłynąć i móc wystartować do ostatniego etapu do La Rochelle. Oczywiście chcę wykorzystać sytuację pobytu w porcie żeby naprawić bukszpryt i pojechać do szpitala, sprawdzić, co z moimi żebrami. Bardzo mi przykro, że muszę to powiedzieć." - mówi Gutkowski.

Więcej informacji: www.velux5oceans.com.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 October

W Larvick urodził się Thor Heyerdahl, norweski podróżnik i badacz migracji ludów, organizator wypraw m.in. na "Kon-Tiki", "Ra".
wtorek, 6 października 1914
W Londynie umiera Paweł Edmund Strzelecki (urodzony w 1797 roku), uczony geograf i geolog, podróżnik, badacz terenów Ameryki Poludniowej, Australii, Tasmanii, Nowej Zelandii.
poniedziałek, 6 października 1873