TYP: a1

Velux 5 Oceans - ostatnia prosta czwartego etapu

czwartek, 14 kwietnia 2011
Weronika Morys
onEdition/w-w-i.com
onEdition/w-w-i.com
Czwarty etap okołoziemskiego wyścigu samotników Velux 5 Oceans wchodzi w fazę finałową. Odległości pomiędzy trzema pierwszymi zawodnikami maleją, a zatem czeka nas znowu emocjonująca końcówka etapu, niestety bez polskiego zawodnika, Zbigniewa Gutkowskiego, który naprawia jacht i leczy złamane żebra w brazylijskim porcie Fortaleza.


Ostatnie 1500 Mm trasy prowadzi wzdłuż wybrzeża USA. W regionie tym występują zmienne wiatry i lokalne prądy, a zatem znaczenia nabiera tu znajomość akwenu oraz podejmowanie korzystnych decyzji taktycznych. Prowadzący zarówno w tym etapie, jak i w całych regatach Brad Van Liew traci swoją przewagę, a jego rywale - Derek Hatfield i Chris Stanmore-Major - znaleźli się w lepszym układzie atmosferycznym i teraz poważnie zagrażają liderowi.

"Obaj walczyli ciężko o punkty na bramce, podczas gdy ja zrezygnowałem z tej bitwy i skoncentrowałem się na najlepszym możliwym ustawieniu względem Charleston" - napisał Brad w swoim ostatnim blogu. "Ale okazało się, że to oni mieli lepszą pogodę i tak pewnie będzie jeszcze przez kolejną dobę. Zobaczymy, co ja dostanę, ale jak na razie sytuacja mnie nie cieszy" - dodał Amerykanin.

Gutkowski wciąż pozostaje w brazylijskim porcie Fortaleza zgodnie z zaleceniami lekarzy, aby nie forsować złamanego żebra. Jednocześnie na pokładzie Operon Racing prowadzone są naprawy wcześniejszych usterek, które zmusiły żeglarza do zawinięcia do portu.

Więcej informacji: www.velux5oceans.com.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 11 August

Zmarł kapitan Henryk Kujawa, konstruktor i współtwórca m.in. jachtów J-140 i J-80 oraz zasłużony członek Jachtklubu Stoczni Gdańskiej
sobota, 11 sierpnia 2018
Na "Iskrze II" podniesiono banderę Polskiej Marynarki Wojennej
środa, 11 sierpnia 1982
W Sztokholmie zbudowano "Vasę", najpotężniejszy okręt Gustawa II Adolfa w tamtym czasie i w tym rejonie. Zaraz po zwodowaniu okręt zatonął; jest dzisiaj eksponowany w Muzeum Okrętu Vasa w Sztokholmie
piątek, 11 sierpnia 1628