TYP: a1

Velux 5 Oceans - emocje i problemy na trasie czwartego etapu

poniedziałek, 4 kwietnia 2011
Weronika Morys

onEdition/w-w-i.com
Czwarty etap okołoziemskich regat Velux 5 Oceans okazuje się być niemniej emocjonujący od poprzednich. Brad Van Liew, Chris Stanmore-Major i Derek Hatfield zdążyli już skorzystać z “trybu ukrytego”, który na 24 godziny zamraża pozycję jachtu na mapie, a Zbigniew Gutkowski zmaga się z coraz to nowymi awariami.


Tryb ukryty stanowi dodatkową atrakcję skomplikowanej rozgrywki taktycznej, jaka ma miejsce w trudnych i zmiennych warunkach przy brzegach Brazylii. Tryb ukryty to okres 24 godzin, gdy pozycja jachtu jest niewidoczna. Każdy z zawodników może dwa razy skorzystać z tej możliwości, oprócz ostatnich 500 mil przed metą w Charleston. Pierwszy swoją pozycję ukrył Stanmore-Major drugiego kwietnia. Dzień później z tego trybu skorzystał, prowadzący również w tym etapie, Brad Van Liew. Trzeci był Derek Hatfield, jednak z powodów technicznych w trakcie pierwszych 6 godzin trybu ukrytego, 4 kwietnia o godzinie 12.00 UTC jego lokalizacja została ujawniona. Derek, płynący obecnie na drugim miejscu, będzie mógł skorzystać z niego jeszcze dwa razy do końca czwartego etapu.

Tymczasem polski skipper, Zbigniew Gutkowski, zmaga się z coraz to nowymi awariami. “Rozumiem, że łódka jest już niemłoda, ale nie wszystko na raz.” - pisze na swoim blogu. W czasie tego etapu został zmyty przez fale do kokpitu, co zaowocowało sporym potłuczeniem, na jego jachcie przestał działać alternator, który służy do ładowania akumulatorów, a następnie złamał się bukszpryt, którego naprawa w czasie wyścigu jest bardzo utrudniona. “(...) w dwóch słowach - jest źle.” - podsumował Gutkowski.

Więcej informacji na stronie: www.velux5oceans.com.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 lutego

2 lutego 1939 – podniesienie bandery na ORP Orzeł. Uroczystość miała miejsce w niderlandzkiej stoczni De Schelde we Vlissingen, a dowódcą okrętu został kmdr ppor. Henryk Kłoczkowski. ORP Orzeł należał wówczas do najnowocześniejszych okrętów na świecie.
czwartek, 2 lutego 1939
Piątą edycję regat Vendee Globe Chellenge wygrywa Vincent Rion na "PRB".
środa, 2 lutego 2005
Rozpoczął się w Warszawie dwudniowy ogólnopolski zjazd delegatów AZM, który uchwalił deklaracje programową i wybrał nowy zarząd z prezesem Janem Grzywaczewskim na czele.
sobota, 2 lutego 1935
W Breście zakończył rejs non-stop dookoła świata francuski żeglarz Francis Joyon na trimaranie "IDEC" (były "Sport-Elec"). ustanawiając nowy (wtedy) rekord samotnej żeglugi (72 dni 22 godziny 54 minuty i 22 sekundy).
poniedziałek, 2 lutego 2004