TYP: a1

Szczecin Match Race 2014 - światowa czołówka żeglarzy na Pomorzu Zachodnim

środa, 14 maja 2014
Informacja prasowa
PMT Fot. Robert Hajduk
Fot. Robert Hajduk
30 maja rozpoczną się w Szczecinie kolejne 3 regaty match racingowe z cyklu Polish Match Tour 2014.

Szczecin Match Race już od 7 lat jest ważnym punktem na mapie światowego match racingu. Z roku na rok do stolicy Województwa Zachodniopomorskiego przyjeżdżają co raz wyżej sklasyfikowani sternicy światowego rankingu ISAF. Jednak w tym roku lista startowa regat jest wyjątkowa. Na jeziorze Dąbie Małe zobaczymy zmagania 12 zespołów z 8 krajów w tym aż 5 zawodników ze ścisłej czołówki światowej sklasyfikowanych obecnie w pierwszej 10 rankingu Pucharu Świata ISAF:


 • Ian Williams (GBR) – czterokrotny Mistrz Świata, a obecnie Wicemistrz Świata i drugi zawodnik światowego rankingu sterników,
 • Phil Robertson (NZL) – trzeci zawodnik Mistrzostw Świata z roku 2012 i 2013,
 • Nicola Sehested (DEN) – siódmy zawodnik rankingu ISAF, Mistrz Danii,
 • Przemysław Tarnacki – ósmy zawodnik rankingu ISAF, 3-krotny Mistrz Polski,
 • Pierr-Antoine Morvan (FRA) – mistrz Francji, kilkukrotny zwycięzca regat World Match Tour, a obecnie dziesiąty zawodnik rankingu.

Stawkę uzupełniają zawodnicy z drugiej dziesiątki (Reuben Corbett – NZL, Johnie Berntsson – SWE), a najniżej rozstawioną załogą będą młodzi Duńczycy pod wodzą Lucasa Liera sklasyfikowanego na 41 miejscu na świecie. Polskę i Pomorza Zachodnie reprezentować będzie szczecińska załoga pod wodzą Patryka Zbroi, którzy zajmują 33. Lokatę w rankingu.

Zwycięzca regat będzie miał zapewniony udział w Mistrzostwach Świata Alpari World Match Racing Tour 2014. Szczecińskie regaty są oficjalnymi kwalifikacjami do tego najbardziej prestiżowego cyklu regat wyłaniających mistrzów świata w match racingu (WMRT Qualifier)

Tak znakomitej obsady nie było jeszcze nigdy w historii regat match racingowych w Polsce i jest to znakomita okazja do promocji polskiego żeglarstwa, Szczecina oraz Pomorza Zachodniego. Jest to na pewno wynik wieloletniej pracy i promocji regat na arenie międzynarodowej, współpracy z lokalnymi władzami oraz klubami żeglarskimi. Zapraszamy wszystkich żeglarzy, kibiców i sympatyków. To będzie wielka uczta żeglarska i niebywała szansa aby osobiście zobaczec w akcji słynne nazwiska klasy światowej.” – podsumowuje Maciej Cylupa, dyrektor cyklu Polish Match Tour.

Szczecin Match Race zostanie rozegrany w dniach 30 maja do 1 czerwca na jeziorze Dąbie Małe, baza regat będzie znajdować się w Yacht Klubie Polski Szczecin w Marina’Club, który jest współorganizatorem wydarzenia. Wyścigi będą ustawione blisko brzegu i będzie można je dogodnie obserwować z pomostów lub jachtów zakotwiczonych w pobliżu. W ciągu 3 dni regat planowane jest rozegranie ponad 60 wyścigów w tym faza eliminacyjna oraz półfinały i finały systemie play-off.

Lista startowa Szczecin Match Race 2014


Nr startowy/sternik/kraj/ranking ISAF

 1. Ian Williams (GBR) - 2
 2. Phil Robertson (NZL) – 4
 3. Nicolai Sehested (DEN) – 7
 4. Przemysław Tarnacki (POL) – 8
 5. Pierre-Antoine Morvan (FRA) – 10
 6. Johnie Berntsson (SWE) – 14
 7. Reuben Corbett (NZL) – 15
 8. Antti Luhta (FIN) – 26
 9. Mark Lees (GBR) – 29
 10. Tomislav Basic (CRO) – 31
 11. Patryk Zbroja (POL) – 33 
 12. Lucas Lier (DEN) - 41
Regaty sędziować będzie międzynarodowa grupa 10 arbitrów i sędziów m.in. z Włoch, Niemiec, Francji oraz Polski.

Organizatorem regat jest MT Partners - Polish Match Tour i Yacht Klub Polski Szczecin, a partnerami imprezy są Marina’Club, Pomorze Zachodnie, Subaru Import Polska i D.A.D Sportswear – oficjalny dostawca odzieży kadry narodowej PZŻ.

Zapraszamy do odwiedzania strony internetowej cyklu www.polishmatch.pl oraz profilu facebook https://www.facebook.com/PolishMatchTour
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 April

Zatonięcie "Titanica" po zderzeniu z górą lodową.
poniedziałek, 15 kwietnia 1912
Wodowanie klipra "Flying Cloud", zaprojektowanego przez Donalda Mc Kaya, jednego z najsłynniejszych konstruktorów; zbudował największe, najszybsze i najładniejsze klipry. "Flying Cloud" był rekordzistą trasy z Nowego Jorku do San Francisco z czasem 89 dni
wtorek, 15 kwietnia 1851