TYP: a1

Szczecin Match Race 2014 - światowa czołówka żeglarzy na Pomorzu Zachodnim

środa, 14 maja 2014
Informacja prasowa
PMT Fot. Robert Hajduk
Fot. Robert Hajduk
30 maja rozpoczną się w Szczecinie kolejne 3 regaty match racingowe z cyklu Polish Match Tour 2014.

Szczecin Match Race już od 7 lat jest ważnym punktem na mapie światowego match racingu. Z roku na rok do stolicy Województwa Zachodniopomorskiego przyjeżdżają co raz wyżej sklasyfikowani sternicy światowego rankingu ISAF. Jednak w tym roku lista startowa regat jest wyjątkowa. Na jeziorze Dąbie Małe zobaczymy zmagania 12 zespołów z 8 krajów w tym aż 5 zawodników ze ścisłej czołówki światowej sklasyfikowanych obecnie w pierwszej 10 rankingu Pucharu Świata ISAF:


 • Ian Williams (GBR) – czterokrotny Mistrz Świata, a obecnie Wicemistrz Świata i drugi zawodnik światowego rankingu sterników,
 • Phil Robertson (NZL) – trzeci zawodnik Mistrzostw Świata z roku 2012 i 2013,
 • Nicola Sehested (DEN) – siódmy zawodnik rankingu ISAF, Mistrz Danii,
 • Przemysław Tarnacki – ósmy zawodnik rankingu ISAF, 3-krotny Mistrz Polski,
 • Pierr-Antoine Morvan (FRA) – mistrz Francji, kilkukrotny zwycięzca regat World Match Tour, a obecnie dziesiąty zawodnik rankingu.

Stawkę uzupełniają zawodnicy z drugiej dziesiątki (Reuben Corbett – NZL, Johnie Berntsson – SWE), a najniżej rozstawioną załogą będą młodzi Duńczycy pod wodzą Lucasa Liera sklasyfikowanego na 41 miejscu na świecie. Polskę i Pomorza Zachodnie reprezentować będzie szczecińska załoga pod wodzą Patryka Zbroi, którzy zajmują 33. Lokatę w rankingu.

Zwycięzca regat będzie miał zapewniony udział w Mistrzostwach Świata Alpari World Match Racing Tour 2014. Szczecińskie regaty są oficjalnymi kwalifikacjami do tego najbardziej prestiżowego cyklu regat wyłaniających mistrzów świata w match racingu (WMRT Qualifier)

Tak znakomitej obsady nie było jeszcze nigdy w historii regat match racingowych w Polsce i jest to znakomita okazja do promocji polskiego żeglarstwa, Szczecina oraz Pomorza Zachodniego. Jest to na pewno wynik wieloletniej pracy i promocji regat na arenie międzynarodowej, współpracy z lokalnymi władzami oraz klubami żeglarskimi. Zapraszamy wszystkich żeglarzy, kibiców i sympatyków. To będzie wielka uczta żeglarska i niebywała szansa aby osobiście zobaczec w akcji słynne nazwiska klasy światowej.” – podsumowuje Maciej Cylupa, dyrektor cyklu Polish Match Tour.

Szczecin Match Race zostanie rozegrany w dniach 30 maja do 1 czerwca na jeziorze Dąbie Małe, baza regat będzie znajdować się w Yacht Klubie Polski Szczecin w Marina’Club, który jest współorganizatorem wydarzenia. Wyścigi będą ustawione blisko brzegu i będzie można je dogodnie obserwować z pomostów lub jachtów zakotwiczonych w pobliżu. W ciągu 3 dni regat planowane jest rozegranie ponad 60 wyścigów w tym faza eliminacyjna oraz półfinały i finały systemie play-off.

Lista startowa Szczecin Match Race 2014


Nr startowy/sternik/kraj/ranking ISAF

 1. Ian Williams (GBR) - 2
 2. Phil Robertson (NZL) – 4
 3. Nicolai Sehested (DEN) – 7
 4. Przemysław Tarnacki (POL) – 8
 5. Pierre-Antoine Morvan (FRA) – 10
 6. Johnie Berntsson (SWE) – 14
 7. Reuben Corbett (NZL) – 15
 8. Antti Luhta (FIN) – 26
 9. Mark Lees (GBR) – 29
 10. Tomislav Basic (CRO) – 31
 11. Patryk Zbroja (POL) – 33 
 12. Lucas Lier (DEN) - 41
Regaty sędziować będzie międzynarodowa grupa 10 arbitrów i sędziów m.in. z Włoch, Niemiec, Francji oraz Polski.

Organizatorem regat jest MT Partners - Polish Match Tour i Yacht Klub Polski Szczecin, a partnerami imprezy są Marina’Club, Pomorze Zachodnie, Subaru Import Polska i D.A.D Sportswear – oficjalny dostawca odzieży kadry narodowej PZŻ.

Zapraszamy do odwiedzania strony internetowej cyklu www.polishmatch.pl oraz profilu facebook https://www.facebook.com/PolishMatchTour
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 11 December

W wieku 86 lat na Florydzie umiera projektant "Optimista" Clark Mills.
wtorek, 11 grudnia 2001
Powrócił do kraju "Zawisza Czarny" po chyba najdłuższym rejsie w jego historii; w czasie wyprawy statek dwukrotnie okrążył Przylądek Horn, zawinął do ponad 500 portów, przebył ponad 89,5 tysiąca Mm.
sobota, 11 grudnia 1999
Nastąpił start trzech szkunerów do regat przez Atlantyk na trasie Nowy York - wyspa Wight; regaty wygrał James Gordon Bennet.
środa, 11 grudnia 1867