TYP: a1

Pomorski sezon żeglarski 2014 otwarty

poniedziałek, 19 maja 2014
Informacja prasowa
Otwarcie sezonu 2014
Fot. Tadeusz Lademann
Sezon żeglarski na Pomorzu został otwarty w sobotę 17 maja w Gdańsku. Pomorski Związek Żeglarski, obok gdańskiego Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, był ich współorganizatorem.

Tradycyjnie sezon rozpoczął się od wciągnięcia bandery na maszt. Stało się to o godz. 14 na Targu Rybnym. Sygnał do rozpoczęcia sezonu dali prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski i prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Choć podniesienie bandery było najważniejszą częścią otwarcia pomorskiego sezonu żeglarskiego, zabawa dla mieszkańców Gdańska i turystów, których tłumy wzięły udział w wydarzeniu, trwała przez cały dzień.

Regaty mniejszych i większych łódek, wyścigi smoczych łodzi, konkursy dla dzieci i dorosłych, stoiska (w tym również stoisko PoZŻ), pokazy ratownictwa oraz dobra muzyka szantowa – to tylko niektóre z atrakcji. Punktem kulminacyjnym imprezy była parada jednostek pływających na Motławie.

Otwarciu sezonu towarzyszyły również regaty morskie. Wyścig z Gdyni wygrała „Aquarella” Andrzeja Zielińskiego przed „Pallasem” Jana Piernikarczyka i „Piorunem 3” Dominika Kacprzaka. W regatach z Górek triumfowała natomiast „Blagodarnost” Siergieja Pawlenko, przed „Diamentem” Pawła Hryniewicza i „Malborkiem” Piotra Adamowicza.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 July

Do Odessy dopływa z Gdańska "Velet" pod dowództwem Henryka Wolskiego.
środa, 5 lipca 2006
W Gdańsku rozpoczęła się kolejna edycja Operacji Żagiel, święto żagli i regaty organizowane przez The International Sail Training Association.
środa, 5 lipca 2000
W Gdańsku na Motławie gościł jeden z największych żeglarzy świata Eric Tabarly na pokładzie "Pen Duick II".
sobota, 5 lipca 1997
Zmarł Józef Marczewski, wieloletni działacz żeglarski, członek honorowy PZŻ.
niedziela, 5 lipca 1992
Powrócił z rejsu dookoła świata jacht "Tropiciel" z Kpt. Ryszardem Wabikiem.
sobota, 5 lipca 1986
Samotny rejs przez Cieśniny Duńskie na "Eurosie" odbył Aleksander Kaszowski; w czasie rejsu przebyto 800 mil w ciągu 10 dni.
poniedziałek, 5 lipca 1971
Alec Rose powrócił do Portsmouth po rejsie dookoła świata na s/y "Lively Lady".
piątek, 5 lipca 1968
Na jachcie "Thetys" w Nowym Jorku zakończył rejs Krzysztof Grabowski (start z Tangeru 12 kwietnia); był to pierwszy powojenny atlantycki rejs polskiego żeglarza.
niedziela, 5 lipca 1959
Urodził się Andrzej Zawieja, olimpijczyk w klasie Finn (1968 r.), wielokrotny mistrz Polski w tej klasie, trener żeglarski.
piątek, 5 lipca 1940