TYP: a1

Polskie LNG Mistrzostwa Europy w Match Racingu Świnoujście 2014: Pierwszy dzień regat za nami!

piątek, 11 lipca 2014
Informacja prasowa | Magda Makowska
Match RacingPierwszy dzień Mistrzostw Europy w match racingu za nami. To dziś, po raz pierwszy w historii, regaty o tak dużej randze zostały rozegrane w Świnoujściu. I to nie byle gdzie, bo na Świnie, na torze wodnym, po którym kursują duże statki i promy pasażerskie.

Na starcie regat pojawiło się 12 europejskich załóg, w tym dwie z Polski: Marka Stańczyka i Przemysława Tarnackiego. Zmagania rozpoczęły się rundą kwalifikacyjną, czyli serią pojedynków „każdy z każdym”. Początkowo silny wiatr i prąd Świny utrudniał rozstawienie trasy, jednak przy współpracy z Kapitanatem Portu Świnoujście komisji sędziowskiej udało się ustawić kurs i wystartować wyścigi.

„Dziś był dla nas ciężki dzień, pełen akcji na wodzie, było dużo krzyków i mało wygranych. Ale mimo wszystko Świnoujście jest fantastyczne, a ściganie się na Świnie niezmiernie ekscytujące. Mam nadzieję, że jutro prąd Świny nie będzie sprawiał nam już takich problemów i zaczniemy wygrywać. To przecież dopiero początek bitwy o tytuł Mistrza Europy.” – powiedział Johnie Berntsson , sternik szwedzkiej załogi Stena Sailing Team

W ciągu pierwszego dnia zmagań udało rozegrać się 21 pojedynków na jachtach TOM28: „Świnoujście”, „Pomorze Zachodnie”, „Polskie LNG”, „Subaru”, „D.A.D” oraz „Marina Club”, które zostały specjalnie przygotowane do regat match racingowych. Dwie załogi okazały się niepokonane, wygrały wszystkie stoczone pojedynki. Włoska załoga Simonne Ferrarese wygrała cztery wyścigi, a Eric Monnin z Szwajcarii trzy. Niestety nienajlepszy wynik zanotowali Polacy: Marek Stańczyk wygrał dwa wyścigi z czterech, a Przemysław Tarnacki tylko jeden. „Wszystko przed nami”- komentuje Tarnacki.

Regaty trwać będą do niedzieli. W piątek od 10.00 do 17.00 w Bazie Regat w Basenie Północnym w Świnoujściu oprócz zmagań żeglarzy z komentarzem na żywo czeka wiele innych atrakcji: darmowe rejsy regatowym jachtem, wirtualne regaty i cały program edukacyjny Polskiego LNG.

W sobotę regaty przeniosą się na prawobrzeże Świnoujścia. Na terenie plaży przy Terminalu LNG odbędą się Igrzyska Polskiego LNG, podczas których w nagrodę za uczestnictwo w zawodach sportowych będzie można popłynąć w ekstremalny rejs super szybkim RIBem po morzu. Dodatkową atrakcją przygotowaną przez firmę Polskie LNG będą pokazy ratownictwa wodnego Grupy Interwencyjnej WOPR połączone z zajęciami edukacyjno–rekreacyjnymi w ramach programu „Bezpieczna Plaża”.

Przez cały czas trwania Mistrzostw Europy w świnoujskiej muszli koncertowej odbędą się również „Dyskusje pod Żaglami” – otwarte spotkania z gośćmi specjalnymi regat. Wśród zaproszonych gości uczestników dyskusji znajdą się m.in. Alicja Resich-Modlińska, Jacek Żakowski, Ilona Felicjańska, Rafał Ziemkiewicz, Marek Magierowski czy Nela mała reporterka.

Finały Mistrzostw Europy odbędą się w niedzielę na Świnie. Wtedy też poznamy nowego Mistrza Europy w match racingu. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się o 15.30 w Muszli Koncertowej.

WYNIKI PO 1. DNIU MISTRZOSTW EUROPY:


1 Simonne Ferrarese - Włochy
2 Eric Monnin - Szwajcaria
3 Arthur Herreman - Francja
4 Antti Luhta - Finlandia
5 Mati Sepp - Estonia
6 Marek Stańczyk - Polska
7 Tomislav Basic - Chorwacja
8 Johnie Berntsson - Szwecja
9 Przemek Tarnacki - Polska
10 Felix Oehme - Niemcy
11 Philip Bendon - Irlandia
12 Niklas Dackhammar

PLAN DYSKUSJI POD ŻAGLAMI:

Plan dyskusji pod żaglami

Dla kibiców, którzy mogą oglądać z bliska wyścigów w Świnoujściu prowadzona jest relacja live na portalach społecznościowych:

www.facebook.com/PolishMatchTour
https://www.facebook.com/MistrzostwaEuropyMatchRacing
www.twitter.com/PolishMatchTour
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 May

W Southampton zakończyła się 7 edycja Whitbread Race; zwycięża "Ef Language".
niedziela, 24 maja 1998
Urodził się Zygmunt Choreń, kapitan jachtowy, regatowiec morski, uczestnik rejsu na "Otago" w regatach Whitbread Race i przede wszystkim projektant żaglowców; m.in. zaprojektował żaglowce "Pogoria", "Iskra", "Dar Młodzieży", "Kaliakra", "Oceania", "Gwarek
sobota, 24 maja 1941