TYP: a1

Puchar Bałtyku Południowego - gala zakończenia sezonu oraz dekoracja zawodników

wtorek, 17 grudnia 2013
Informacja prasowa

Fot. Cezary Spigarski
W sobotę 14 grudnia w Elblągu odbyła się uroczystość zakończenia sezonu żeglarskiego dla całego obszaru Bałtyku południowego obejmującego trzy polskie województwa nadmorskie (zachodniopomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie) i obwód kaliningradzki oraz dekoracja zwycięzców I edycji cyklu regat Pucharu Bałtyku Południowego.

Do Elbląga przyjechało około 150 żeglarzy z Polski, Niemiec i Rosji. Na uroczystości gościli też konsulowie – konsul rosyjski w Polsce, Alexander Karachevtsev oraz konsul polski w Kaliningradzie, Marek Gołkowski - aktywny żeglarz i współorganizator regat. Obecni byli również przedstawiciele marszałków i gubernatora obwodu kaliningradzkiego oraz reprezentanci związków żeglarskich wszystkich czterech regionów.

Rekordzistą w startach w ramach PBP okazał się Jerzy Jankowski z Gdańska (s/y „Eljacht”), który zaliczył 13 startów. Sternicy klasyfikowani byli przez cały rok w trzech grupach. W grupie KWR zwyciężył Marcin Mrówczyński ze Szczecina (s/y „Antidotum”), a wśród nagrodzonych znalazło się również dwóch Rosjan. Grupie ORC przewodził Krzysztof Paul („Duży ptak”) z Gdańska, a Grupie Open Herwig Dressler („Bavaria 41”) z Finov w Niemczech. Wyróżniono także najpopularniejsze regaty: w KWR „Fromborską Jesień”, w ORC – wyścig Gdynia-Władysławowo-Gdynia i w Open – regaty „Unity Line”. Wyróżnienia otrzymały również wszystkie panie, będące sternikami jachtów, które wzięły udział w regatach sklasyfikowanych w Pucharze Bałtyku Południowego.

Puchar Bałtyku Południowego (PBP) to nowy projekt trwający od początku sezonu 2013. Jest to nowatorska inicjatywa polegająca na objęciu wspólną klasyfikacją sterników jachtów rekreacyjnych biorących udział w rozgrywanych dotąd regatach objętych kalendarzami poszczególnych rejonów. Powstała w wyniku porozumienia Zachodniopomorskiego, Pomorskiego i Elbląskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego oraz Kaliningradzkiej Federacji Żeglarskiej. Formuła klasyfikacji Pucharu Bałtyku Południowego ma zintegrować i uaktywnić żeglarzy biorących udział w regatach morskich w całym pasie Bałtyku południowego od Szczecina do Kaliningradu, jak również przylegających akwenów morskich wód wewnętrznych i śródlądowych. Kalendarz Pucharu Bałtyku Południowego w 2013 roku obejmował 64 imprezy rozgrywane na poniższych akwenach:
  • na Zatoce Pomorskiej i akwenach przyległych 
  • na Zatoce Gdańskiej i akwenach przyległych 
  • na zalewie Wiślanym i Kaliningradzkim
  • na Bałtyku
  • w rejonie Obwodu Kaliningradzkiego (Federacja Rosyjska) 

Patronat nad cyklem Puchar Bałtyku Południowego objęli Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego, Jacek Protas – marszałek województwa warmińsko-mazurskiego oraz marszałek województwa zachodniopomorskiego – Olgierd Geblewicz.

Kalendarz imprez Pucharu Bałtyku Południowego oraz pełna klasyfikacja sterników znajduje się na stronie: zeglarski-pbp.pl.

TYP: a3
0 0
Komentarze