TYP: a1

Puchar Bałtyku Południowego - aktualna klasyfikacja sterników

wtorek, 3 września 2013
Informacja prasowa
Sezon regatowy powoli zbliża się do końca. Za nami wiele udanych licznie obsadzonych imprez, a przed nami następna partia ważnych dla klasyfikacji Pucharu Bałtyku Południowego regat.

Druga część sezonu przyniosła zmianę na pozycji lidera grupy KWR. Po 25 imprezach przewodzącego dotąd stawce Jerzego Jankowskiego na s/y ELJACHT (JK Stocznia Gdańsk) zdetronizował Marcin Mrówczyński na jachcie ANTIDOTUM (Szczecin). Na trzeciej pozycji znajduje się Adam Lisiecki, jacht WISŁA (Szczecin).

W grupie ORC po 13 imprezach prowadzi Krzysztof Paul na DUŻYM PTAKU (AKM Gdańsk), przed Jackiem Chabowskim, jacht POLLED 2 (JK Stocznia Gdańsk). Z drugiej na trzecia pozycję spadł Konrad Smoleń na jachcie STOCZNIA USTKA (YKP Gdynia).

W grupie OPEN po bardzo licznie obsadzonych regatach Unity Line, klasyfikowani (udział w minimum 3 regatach) są wyłącznie żeglarze „zagraniczni”. Nasi krajowi żeglarze ciągle nie osiągnęli minimum startów. Do końca sezonu jeszcze kilkanaście regat, więc należy wierzyć, że zobaczymy w tej grupie naszych żeglarzy z dodatnim dorobkiem punktowym. Liderem w tej grupie po 15 imprezach jest Herwig Dressler, jacht LA LE LU (Finow, Niemcy). Drugie miejsce zajmuje Detlef Krause, jacht ELLA PIE (Moenkebude, Niemcy), przed Aleksandrem Gorlach na jachcie MUR-MUR (JK Ost-West Kaliningrad, Rosja).

Prowadzący w poszczególnych klasach mają prawo nosić pod salingiem specjalnie przygotowany żółty proporzec lidera klasyfikacji.

Puchar Bałtyku Południowego skierowany jest do sterników i załóg jachtów rekreacyjnych sklasyfikowanych w tych trzech grupach. Zwycięzcy w poszczególnych grupach są wyłaniani na podstawie sześciu najlepszych wyników osiągniętych w regatach objętych kalendarzem PBP, przy czym dodatkowo punktowany jest udział w regatach rozgrywanych na akwenie różnym od miejsca rzeczywistego stacjonowania jachtu oraz na akwenie morza otwartego. Zwycięzcą klasyfikacji PBP w każdej klasie zostanie sternik, który zdobędzie najwyższą liczbę punktów. Dla najlepszych załóg przewidziane są nagrody.

Puchar Bałtyku Południowego (PBP) to nowatorska inicjatywa polegająca na objęciu wspólną klasyfikacją sterników jachtów rekreacyjnych biorących udział w rozgrywanych dotąd regatach objętych kalendarzami poszczególnych rejonów. Powstała w wyniku porozumienia Zachodniopomorskiego, Pomorskiego i Elbląskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego oraz Kaliningradzkiej Federacji Żeglarskiej. Kalendarz imprez Pucharu Bałtyku Południowego oraz aktualna klasyfikacja sterników (uaktualniana co dwa tygodnie) znajduje się na stronie: zeglarski-pbp.pl.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 August

W Cowes rozpoczęto regaty jachtów brytyjskich i jednego amerykańskiego (szkunera "America") wokół wyspy Wight. Długodystansowy wyścig wygrała "America"; od nazwy szkunera wzięły miano Regaty o Puchar Ameryki
sobota, 2 sierpnia 1851
Rozpoczęto w Łebie Mistrzostwa Świata Formuły Windsurfingu; po raz pierwszy odbyły się w Polsce i w ogóle w tej części Europy
poniedziałek, 2 sierpnia 2004
Rozpoczęto w Łebie Mistrzostwa Świata Formuły Windsurfingu; po raz pierwszy odbyły się w Polsce i w ogóle w tej części Europy
poniedziałek, 2 sierpnia 2004
Urodził się Andrzej Rościszewski, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, laureat nagrody Rejs Roku (1970 r.) za rejs dookoła Irlandii na s/y "Śmiały". Jest jednym z najbardziej znanych żeglarzy, któryrzy prowadzili rejsy w rejony polarne, m.in. na "Generale Z
sobota, 2 sierpnia 1930