TYP: a1

"OCEANIA - morskie laboratorium" w "Kinie pod żaglami"

piątek, 15 listopada 2013
Informacja prasowa

Fot. Ewa Górska
W czwartek 14 listopada podczas kolejnego spotkania cyklu „Kino pod żaglami” został zaprezentowany film Moniki Mazanek-Wilczyńskiej „Oceania” - morskie laboratorium” opowiadający o pracy żaglowca OCEANIA - statku badawczego Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk. Gościem specjalnym spotkania była profesor Instytutu Oceanologii Polskiej AN pani Joanna Szczucka, która obecnie kieruje pracownią Akustyki Morza i która brała udział w wielu ekspedycjach badawczych, głównie na OCEANII.

Zaprezentowany film opowiedział historię żaglowca oraz pokrótce pokazał jak wygląda praca badawcza na statku. OCEANIA została wybudowana w 1985 r. według projektu znanego polskiego konstruktora żaglowców - inż Zygmunta Chorenia. Zastosowano na niej nowatorskie jak na tamte czasy ożaglowanie – trzy trapezowego kształtu żagle rejowe podnoszone nie przy pomocy mięśni załogi, ale hydrauliki. Dzięki temu podnoszenie żagli trwało tylko kilka minut po przyciśnięciu jednego przycisku. W 2010 roku, po 25 latach użytkowania, OCEANIA przeszła duży remont: zmianę typu ożaglowania – teraz ma trzy wielkie żagle sztakslowe (trójkątne) oraz gruntowną modernizację prawie całego wyposażenia (m.in. silnik, przyrządy nawigacyjne, urządzenia pokładowe, wnętrze jednostki). Zmodernizowane zostały też laboratoria i sieć komputerowa. Dzięki remontowi OCEANIA dostała „nowe życie” i jest nadal gotowa do służby na rzecz nauki. Jest najbardziej „zapracowanym” polskim żaglowcem - na morzu spędza średnio 240 dni w roku, z czego 70 dni w Arktyce i 170 dni na Bałtyku.

Po filmie pani profesor Joanna Szczucka przedstawiła przyrządy badawcze używane przez naukowców na statku oraz opowiedziała o wybranych projektach naukowych realizowanych na tej jednostce. Z pokładu żaglowca prowadzone są badania z zakresu fizyki, hydrodynamiki, chemii i biochemii, ekologii i genetyki organizmów morskich przy użyciu najnowocześniejszej aparatury badawczej. Do najbardziej spektakularnych osiągnięć z udziałem dokonanych na pokładzie OCEANII można na przykład zaliczyć odkrycie ośmiu nowych gatunków zwierząt!

„Dzięki OCEANII mogliśmy dołączyć do bardzo elitarnego klubu krajów prowadzących badania oceaniczne” - podsumowała pani profesor.

OCEANIA to jednak nie tylko naukowcy. Żaglowiec obsługuje 13 osobowa stała załoga. Podczas 28-letniej działalności przez jednostkę przewinęło się ponad 100 osób załogi. Na czwartkowym spotkaniu obecni byli również jej byli członkowie, tak więc licznie zgromadzona publiczność, oprócz wiedzy „naukowej” mogła usłyszeć anegdoty i wspominki z długiego życia OCEANII.

Zapraszamy na następną projekcję „Kina pod żaglami” 21 listopada na film „Kartka z historii POZŻ”. Zostaną wtedy pokazane nieznane dotąd filmy odnalezione w archiwum Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Taśmy sprzed niemal pół wieku będzie komentował wieloletni prezes POZŻ, wybitny polski okrętowiec, prof. Bolesław Mazurkiewicz. Widzowie będą mogli obejrzeć 40-minutowy pokaz filmów odnalezionych w archiwum POZŻ. Nieznane dotąd taśmy, nakręcone amatorską kamerą 8 mm, pokazują kilkadziesiąt scen z działalności Związku – regaty, uroczystości i zebrania.

Informacje na temat pokazów znajdują się na stronie: www.pozz.org.pl i na profilu projektu na Facebooku: www.facebook.com/kino.pod.zaglami

„Kino pod żaglami” to cykl poświęcony filmom o tematyce żeglarskiej. Każdy pokaz połączony jest ze spotkaniem z twórcami poszczególnych filmów albo ich bohaterami. Cykl ten to nowy projekt Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego realizowany wspólnie z Andrzejem Minkiewiczem, organizatorem Przeglądu Filmów Żeglarskich Jacht Film.

Projekcje „Kina pod żaglami” odbywają się w każdy czwartek o godz. 17 w siedzibie Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w Gdyni przy al. Jana Pawła II 11 (wejście od strony Skweru Kościuszki). Każde spotkanie połączone jest z losowaniem drobnych upominków dla widzów. Dla gości „Kina pod żaglami” na czas pokazów udostępniony jest parking POZŻ. Wstęp wolny.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 July

W porcie Hel zacumował s/y "Euros" pod Kpt. Henrykiem Jaskułą, który jednym skokiem, w ciągu dziewięćdziesięciu dni, pokonał trasę z Buenos Aires długości 8276 Mm.
poniedziałek, 23 lipca 1973
położono stępkę na HMS 'Victory', sławnego za sprawą admirała Nelsona, zwycięzcy bitwy pod Trafalgarem. Dziś okręt pełni funkcję muzeum.
poniedziałek, 23 lipca 1759
Z Gdynii wyruszyła wyprawa harcerzy z Warszawy na jachcie 'Poleszczuk', docierając do Nowego Jorku i dalej drogą sródlądową do Chicago
sobota, 23 lipca 1938
W Śniatyniu rozpoczyna się rejs Waclawa Korabiewicza do Indii
poniedziałek, 23 lipca 1934