TYP: a1

Kartki z historii POZŻ - czwarta odsłona "Kina pod żaglami" już za nami

poniedziałek, 25 listopada 2013
Informacja prasowa

Fot. Cezary Spigarski
W czwartek 21 listopada podczas kolejnego spotkania cyklu „Kino pod żaglami” widzowie mogli obejrzeć 40-minutowy film zmontowany z archiwalnych taśm odnalezionych w archiwum Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Nieznane dotąd taśmy, nakręcone amatorską kamerą 8 mm, pokazują sceny z działalności Związku – zebrania, spotkania towarzyskie, uroczystości i regaty. Filmy zostały zrobione prawdopodobnie w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, a więc liczą niemal pięćdziesiąt lat.


Projekcji towarzyszyły duże emocje. Na spotkaniu obecni byli trójmiejscy żeglarze, którzy pamiętają czasy uwiecznione na taśmach i dzięki nim udało się zidentyfikować wiele z osób, rozpoznać jachty i miejsca gdzie były kręcone zdjęcia. Zagadką pozostaje nadal kto był ich autorem. Gościem specjalnym spotkania był wybitny polski specjalista od budownictwa hydrotechnicznego i wieloletni prezes POZŻ, prof. Bolesław Mazurkiewicz, który komentował filmy oraz po projekcji przybliżył słuchaczom historię związku żeglarskiego z tamtego okresu.

Film można obejrzeć na stronie: www.pozz.org.pl lub na youtubie.Na następną projekcję „Kina pod żaglami” zapraszamy 28 listopada na film Kryspina Pluty „Optimista”. Film opowiada o przeżyciach 8-letniego chłopca, który rozpoczyna naukę żeglowania na Optimiście. Na spotkaniu obecni będą reżyser i scenarzysta filmu Kryspin Pluta oraz producent - Dariusz Dikti. Zapraszamy!

Informacje na temat pokazów znajdują się na stronie: www.pozz.org.pl i na profilu projektu na Facebooku: www.facebook.com/kino.pod.zaglami

„Kino pod żaglami” to cykl poświęcony filmom o tematyce żeglarskiej. Każdy pokaz połączony jest ze spotkaniem z twórcami poszczególnych filmów albo ich bohaterami. Cykl ten to nowy projekt Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego realizowany wspólnie z Andrzejem Minkiewiczem, organizatorem Przeglądu Filmów Żeglarskich Jacht Film.

Projekcje „Kina pod żaglami” odbywają się w każdy czwartek o godz. 17 w siedzibie Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w Gdyni przy al. Jana Pawła II 11 (wejście od strony Skweru Kościuszki). Każde spotkanie połączone jest z losowaniem drobnych upominków dla widzów. Dla gości „Kina pod żaglami” na czas pokazów udostępniony jest parking POZŻ. Wstęp wolny.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 July

Szwajcarska "Allinghi" ponownie wygrała najbardziej prestiżowe regaty żeglarskie i zdobyła Puchar Ameryki. W finale pokonała "Team New Zealand". W gronie pretendentów do tytułu walczył hiszpański zespół "Desafio" ze skipperem Karolem Jabłońskim.
wtorek, 3 lipca 2007
Na Atlantyku "Orange 2" przepłynął w ciągu doby 766 Mm.
poniedziałek, 3 lipca 2006
Wyruszyła z Gdańska wyprawa jachtu "Gedania" z zamiarem opłynięcia obu Ameryk. Wyprawą dowodził Kpt. Dariusz Bogucki.
czwartek, 3 lipca 1975
W regatach Bermudy-Europa po raz pierwszy wystartował polski jacht "Komodor" z Kpt. Tadeuszem Siwcem.
środa, 3 lipca 1963