TYP: a1

Kartki z historii POZŻ - czwarta odsłona "Kina pod żaglami" już za nami

poniedziałek, 25 listopada 2013
Informacja prasowa

Fot. Cezary Spigarski
W czwartek 21 listopada podczas kolejnego spotkania cyklu „Kino pod żaglami” widzowie mogli obejrzeć 40-minutowy film zmontowany z archiwalnych taśm odnalezionych w archiwum Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Nieznane dotąd taśmy, nakręcone amatorską kamerą 8 mm, pokazują sceny z działalności Związku – zebrania, spotkania towarzyskie, uroczystości i regaty. Filmy zostały zrobione prawdopodobnie w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, a więc liczą niemal pięćdziesiąt lat.


Projekcji towarzyszyły duże emocje. Na spotkaniu obecni byli trójmiejscy żeglarze, którzy pamiętają czasy uwiecznione na taśmach i dzięki nim udało się zidentyfikować wiele z osób, rozpoznać jachty i miejsca gdzie były kręcone zdjęcia. Zagadką pozostaje nadal kto był ich autorem. Gościem specjalnym spotkania był wybitny polski specjalista od budownictwa hydrotechnicznego i wieloletni prezes POZŻ, prof. Bolesław Mazurkiewicz, który komentował filmy oraz po projekcji przybliżył słuchaczom historię związku żeglarskiego z tamtego okresu.

Film można obejrzeć na stronie: www.pozz.org.pl lub na youtubie.



Na następną projekcję „Kina pod żaglami” zapraszamy 28 listopada na film Kryspina Pluty „Optimista”. Film opowiada o przeżyciach 8-letniego chłopca, który rozpoczyna naukę żeglowania na Optimiście. Na spotkaniu obecni będą reżyser i scenarzysta filmu Kryspin Pluta oraz producent - Dariusz Dikti. Zapraszamy!

Informacje na temat pokazów znajdują się na stronie: www.pozz.org.pl i na profilu projektu na Facebooku: www.facebook.com/kino.pod.zaglami

„Kino pod żaglami” to cykl poświęcony filmom o tematyce żeglarskiej. Każdy pokaz połączony jest ze spotkaniem z twórcami poszczególnych filmów albo ich bohaterami. Cykl ten to nowy projekt Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego realizowany wspólnie z Andrzejem Minkiewiczem, organizatorem Przeglądu Filmów Żeglarskich Jacht Film.

Projekcje „Kina pod żaglami” odbywają się w każdy czwartek o godz. 17 w siedzibie Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w Gdyni przy al. Jana Pawła II 11 (wejście od strony Skweru Kościuszki). Każde spotkanie połączone jest z losowaniem drobnych upominków dla widzów. Dla gości „Kina pod żaglami” na czas pokazów udostępniony jest parking POZŻ. Wstęp wolny.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 May

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959