TYP: a1

Medaliści mistrzostw Polski i nagroda fair play Volvo Gdynia Sailing Days

poniedziałek, 18 sierpnia 2014
Informacja prasowa
251 żeglarek i żeglarzy zakończyło rywalizację w siedmiu klasach nieolimpijskich. Poza medalistami uhonorowano Bartosza Brzozowskiego. Stołeczny zawodnik otrzymał nagrodę fair play Volvo Gdynia Sailing Days, gdyż oddał maszt ze swojego jachtu rywalowi, aby ten mógł walczyć o miejsce podium, a sam wycofał się z regat. Natomiast w gronie 191 startujących w Pucharze Trenerów w grupie B klasy Optimist zwyciężył Filip Miłoszewski (Barnim Goleniów).

Delphia
VOLVO GDYNIA SAILING DAYS 2014 / Fot. Marek WILKU Wilczek - www.saillens.pl

Jak informowaliśmy na jachcie Volvo Ocean Race, który prowadził po pierwszym dniu mistrzostw Polski w klasie Skippi 650, doszło w sobotę do złamania masztu. Tym samym załoga musiała wycofać się z dwóch wyścigów. W niedzielę również nie przystąpiłaby do rywalizacji, gdyby nie gest Bartosza Brzozowskiego z załogi Wojskowej Akademii Technicznej z Warszawy.

- Brzozowski widząc niewielkie różnice w czołówce klasy, oddał maszt swojego Teamu, a jednocześnie sam musiał przerwać rywalizację. Decyzja ta pozwoliła Volvo Ocean Race wrócić do gry i o medale mistrzostw Polski mogły do końca walczyć najlepsze załogi – podkreślał Michał Kiersnowski, który jednocześnie zgłosił wniosek o przyznanie nagrody fair play Volvo Gdynia Sailing Days.

Propozycja oczywiście została przyjęta i Brzozowski został uhonorowany podczas ceremonii zakończenia mistrzostw Polski w klasach nieolimpijskich.

- W historii Volvo Gdynia Sailing Days to pierwsza tego typu nagroda. Zależy nam na promowaniu nie tylko żeglarstwa na jak najwyższym poziomie, ale również na regatach w duchu fair play. Dlatego tego typu postawę będziemy zawsze honorować i odnosić się do niej z szacunkiem – zadeklarował Tomasz Chamera, dyrektor sportowy Polskiego Związku Żeglarskiego.

Team WAT po tym geście zakończył regaty na ostatnim miejscu. Natomiast załoga Tobiasza Zajączkowskiego, na pożyczonym maszcie, niedzielę rozpoczęła od 2. miejsca, a ostatni wyścig regat wygrała. Tym samym sięgnęła po srebro. Stołeczni żeglarze skorzystali jeszcze z... pecha ekipy Akademii Marynarki Wojennej. Załoga Tymona Sadowskiego zanotowała falstart w przedostatnim starcie, a że wcześniej miała jedną dyskwalifikację, i ona pożegnała się z marzeniami o złocie.

Zgodnie z zasadą, gdzie dwóch się bije trzeci korzysta, tytuł w klasie Skippi 650 powędrował na pokład załogi dowodzonej przez Michała Kaczmarka.

Z 251 uczestników mistrzostw Polski, którzy przez trzy (trzy klasy) bądź przez cztery dni (cztery klasy) rywalizowali o medale, w pozostałych specjalnościach najbardziej zacięta walka o tytuł była tam, gdzie rozegrano... najwięcej wyścigów. W ostatnim biegu zaatakowali Martyna Mika i Wojciech Pątlak, wygrywając w tych regatach po raz piąty, ale Aleksandra Melzacka i Kajetan Jabłoński, choć tym razem metę osiągnęli na 4. miejscu, w generalnej klasyfikacji utrzymali punkt przewagi i dzięki temu sięgnęli po złoto.

MEDALIŚCI MISTRZOSTW POLSKI SENIORÓW W KLASACH NIEOLIMPIJSKICH - VOLVO GDYNIA SAILING DAYS 2014

Delphia 24 (po dziewięciu wyścigach):

1. Michał Korneszczuk, Jacek Przybylak, Jarosław Wróblewski, Mateusz Błażejak (YK Stal Gdynia) – 17 punktów
2. Piotr Kowalewski, Maciej Angielczyk, Dominik Rosiński, Rafał Trzciński (JKW Poznań) – 27
3. Paweł Oskroba, Remigiusz Horodyski, Krzysztof Łodyga, Jacek Dydyń (Spójnia Warszawa) – 30

Skippi 650 (po dziewięciu wyścigach):

1. Michał Kaczmarek, Wiktor Milcarek, Olaf Kowalski (JKW Poznań) – 17 punktów
2. Tobiasz Zajączkowski, Piotr Wawrzewski, Przemysław Piekałkiewicz – 24
3. Tymon Sadowski, Kacper Olszewski, Adam Kominek (Iskra AMW Gdynia) – 26

29er (po piętnastu wyścigach):

1. Aleksandra Melzacka/Kajetan Jabłoński (YKP Gdynia) – 22 punkty
2. Martyna Mik/Wojciech Pątlak (Baza Mrągowo) – 23
3. Wojciech Stolarczyk/Damian Knorps (Baza Mrągowo) – 46

Laser Radial (po dziesięciu wyścigach):

1. Wojciech Zemke (Arka Gdynia) – 27 punktów
2. Mateusz Hanke – 32
3. Adrian Raczkowski (Wiking Toruń) – 52

Laser 4.7 (po dziewięciu wyścigach):

1. Magdalena Staniczek (Energetyk Jaworzno) – 15
2. Natalia Stawiarska – 29
3. Hanna Romanowska (CHKŻ Chojnice) – 37

OK' Dinghy (po ośmiu wyścigach):

1. Paweł Pawlaczyk (JKW Poznań) – 11
2. Tomasz Gaj – 16
3. Radosław Droździk – 32

Europa (po dziewięciu wyścigach):

Kobiety

1. Katarzyna Pic (ŻMKS Poznań) – 42
2. Joanna Małyszka (Mewa Poznań) – 93
3. Lena Winiarska (YKP Kraków) – 94

Mężczyźni

1. Marek Kaczmarek (JKW Poznań) – 12
2. Łukasz Włoch (Mewa Poznań) – 25
3. Jan Pic (ŻMKS Poznań) – 30

Filip Miłoszewski (Barnim Goleniów) zwyciężył w Pucharze Trenerów w klasie Optimist w grupie B. Przez trzy dni w regatach odbywających się w ramach Volvo Gdynia Sailing Days rywalizowało 191 żeglarek i żeglarzy do lat 13.

Ostatniego dnia rywalizacji stawka podzielona zostały na trzy grupy na podstawie miejsc zajętych w wyścigach. Do walki o najwyższe lokaty dopuszczano uczestników z pozycji 1-66 po piątkowo-sobotnich startach. Odbyły się trzy wyścigi. Najlepiej w nich żeglował Filip Miłoszewski, który wygrał dwukrotnie, a raz osiągnął metę na 6. pozycji. Tym samym zawodnik Barnim Goleniów awansował z 3. na 1. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Spore zmiany zaszły także na dalszych lokatach. Liderka po dwóch dniach Anna Januszewska miała w niedzielę tylko jeden udany wyścig, który ukończyła na 3. miejscu. Dwa kolejne starty kończyła w trzeciej „10”. Dlatego żeglarka YKP Gdynia spadła na 6. miejsce w klasyfikacji open, a wśród dziewcząt też nie wygrała, kończąc z 2. lokatą.

Poza „10” najlepszych w kategorii open oraz „8” najlepszych dziewcząt klasyfikacji generalnej, na ceremonii dekoracji wyróżniono również po pięciu najlepszych dziewcząt i chłopców w kategorii do lat 9.

Najlepsi żeglarze w tym wieku zmieścili się już w grupie złotej, a dziewczęta z czołowych miejsc żeglowały w grupie srebrnej, czyli walczącej o miejsca 67-130 klasyfikacji generalnej.

Medaliści Pucharu Trenera w klasie Optimist w ramach Volvo Gdynia Sailing Days

Klasyfikacja open

1 . Filip Miłoszewski (Barnim Goleniów ) 18
2 . Tobiasz Szymanek (MOS SSW Iława) 20
3. Maciej Lutyński (YKP Gdynia) 33

Open dziewcząt

1. Gabriela Czapska (Spójnia Warszawa) 42
2. Anna Januszewska (Yacht Klub Stal Gdynia) 43
3. Gabriela Kulka (Spójnia Warszawa) 63

Chłopcy do lat 9

1. Mateusz GwóŸdŸ (YKP Gdynia) 164
2. Marcel Bisewski (YKP Gdynia) 192
3. Mateusz Gigielewicz (Baza Mrągowo) 174

Dziewczęta do lat 9

1. Oliwia Krajewska (YKP Gdynia) 233
2. Helena Grubba (Zatoka Puck) 273
3. Zuzanna Zasada (Zatoka Puck) 185

 
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 June

"Club Med" bije rekord trasy Kadyks - San Salvador z wynikiem 10 dni, 14 godzin, 54 minuty, 43 sekundy (15,3 w). Poprzedni rekord należał do katamarana "Jet Services V" Serge Madeca.
niedziela, 18 czerwca 2000
rozpoczęły się 6. etapowe regaty, w których startowało 81 jachtów, 163 żeglarzy. W klasie Finn wygrał Czesław Marchaj, a sędzią regat był Bolesław Kowalski.
piątek, 18 czerwca 1954
Na łodzi o długości 9 m nazwanej "Great Western" amerykański rybak Howard Blackburn, wcześniej pozbawiony palców u rąk, wyruszył w samotny rejs z Gloucester w Stanach Zjednoczonych; dotarł do Gloucester w Anglii po 61 dniach żeglugi.
niedziela, 18 czerwca 1899