TYP: a1

Otwarcie Mistrzostw Europy Seniorów w Klasie Słonka w Kamieniu Pomorskim z wielką pompą

poniedziałek, 18 sierpnia 2014
Informacja prasowa | Marek Świderski
W niedzielę 17 sierpnia odbyła się ceremonia oficjalnego otwarcia Mistrzostwa Europy Seniorów w klasie Słonka. Do regat seniorów zgłosiły się 72 załogi. Tym samym kamieńskie mistrzostwa będą największą imprezą klasy Słonka w Polsce w historii. Prognoza przewiduje słoneczną, wietrzną pogodę, a to zapowiada dobrą zabawę.

Mistrzostwa klasy Słonka
European Championship 2014 / Fot. Rafał Wołosiak - www.saillens.pl

Na placu apelowym kamieńskiej mariny przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego na maszt wciągnięte zostały flagi – Rzeczypospolitej Polskiej, klasy Słonka oraz Jacht Klubu Kamień Pomorski – organizatora regat. Następnie orkiestra wojskowa ze Świnoujścia poprowadziła korowód uczestników regat w asyście członków Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów z Wolina w strojach historycznych, uczestniczących w kończącym się właśnie Festiwalu Średniowiecznej Europy - do amfiteatru. Tam klucze do bram miasta średniowieczni wojowie pod wodzą Tomasza Andrzejewskiego oddali Burmistrzowi Kamienia Pomorskiego Bronisławowi Karpińskiemu, który przekazał je przedstawicielom żeglarzy - aktualnym mistrzom Polski w klasie Słonka, Piotrowi Mańczakowi i Przemysławowi Blaszce. Gdy zabrzmiały wypowiedziane przez burmistrza słowa „Mistrzostwa Europy w klasie Słonka Kamień Pomorski 2014 uważam za otwarte”, padła salwa z repliki średniowiecznej armaty. Następnie odbyło się ślubowanie – w imieniu zawodników uczestniczących w regatach złożył je Rafał Zakrzewski – senior polskiej kadry klasy Słonka, zaś w imieniu sędziów – sędzia główny Krystyna Lastowska. Oficjalną część ceremonii zamknął niezwykle gorąco przyjęty koncert w wykonaniu orkiestry wojskowej ze Świnoujścia. Temperatura w amfiteatrze jeszcze wzrosła, gdy na scenie pojawiła się szwedzka wokalistka Velvet wraz z zespołem. Na zakończenie wieczoru niebo nad mariną rozbłysło fajerwerkami.

W poniedziałek 18 sierpnia trwają jeszcze pomiary, zaś oficjalny trening zaplanowany jest na wtorek 20 sierpnia. Wyścig próbny będzie zarazem wyścigiem o Pastorał św. Ottona – patrona Kamienia Pomorskiego, który widnieje w jego herbie. Każdy kolejny dzień to dzień sportowej rywalizacji. Można ją śledzić za pomącą systemu GPS Tracking na oficjalnej stronie regat www.eurosnipe2014.com. Mistrzostwom towarzyszą Dni Kamienia Pomorskiego, których dokładny program znajdą Państwo na stronie www.kamienpomorski.pl. Uroczyste zakończenie regat przewidziane jest 23 sierpnia; wtedy na pożegnanie zagra Liber i Natalia Schroeder. Zapraszamy!

Organizatorami Mistrzostw są Stowarzyszenie Jacht Klub Kamień Pomorski i Polski Związek Klasy Słonka. Sponsorami Generalnymi regat są: Żywiec Zdrój i ENEA, Generalnym Partnerem jest Grupa Azoty. Regaty wspierają również: Gmina Kamień Pomorski, Województwo Zachodniopomorskie, Marina Kamień Pomorski, BD Marine, Velas PL, SORT. Patronat Honorowy nad Mistrzostwami objęli: Wojewoda Zachodniopomorski Marek Tałasiewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Wiesław Kaczmarek, Starosta Kamieński Beata Kiryluk, Burmistrz Kamienia Pomorskiego Bronisław Karpiński oraz Prezes Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Waldemar Miśko.

 
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 July

W porcie Hel zacumował s/y "Euros" pod Kpt. Henrykiem Jaskułą, który jednym skokiem, w ciągu dziewięćdziesięciu dni, pokonał trasę z Buenos Aires długości 8276 Mm.
poniedziałek, 23 lipca 1973
położono stępkę na HMS 'Victory', sławnego za sprawą admirała Nelsona, zwycięzcy bitwy pod Trafalgarem. Dziś okręt pełni funkcję muzeum.
poniedziałek, 23 lipca 1759
Z Gdynii wyruszyła wyprawa harcerzy z Warszawy na jachcie 'Poleszczuk', docierając do Nowego Jorku i dalej drogą sródlądową do Chicago
sobota, 23 lipca 1938
W Śniatyniu rozpoczyna się rejs Waclawa Korabiewicza do Indii
poniedziałek, 23 lipca 1934