TYP: a1

Otwarcie Mistrzostw Europy Seniorów w Klasie Słonka w Kamieniu Pomorskim z wielką pompą

poniedziałek, 18 sierpnia 2014
Informacja prasowa | Marek Świderski
W niedzielę 17 sierpnia odbyła się ceremonia oficjalnego otwarcia Mistrzostwa Europy Seniorów w klasie Słonka. Do regat seniorów zgłosiły się 72 załogi. Tym samym kamieńskie mistrzostwa będą największą imprezą klasy Słonka w Polsce w historii. Prognoza przewiduje słoneczną, wietrzną pogodę, a to zapowiada dobrą zabawę.

Mistrzostwa klasy Słonka
European Championship 2014 / Fot. Rafał Wołosiak - www.saillens.pl

Na placu apelowym kamieńskiej mariny przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego na maszt wciągnięte zostały flagi – Rzeczypospolitej Polskiej, klasy Słonka oraz Jacht Klubu Kamień Pomorski – organizatora regat. Następnie orkiestra wojskowa ze Świnoujścia poprowadziła korowód uczestników regat w asyście członków Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów z Wolina w strojach historycznych, uczestniczących w kończącym się właśnie Festiwalu Średniowiecznej Europy - do amfiteatru. Tam klucze do bram miasta średniowieczni wojowie pod wodzą Tomasza Andrzejewskiego oddali Burmistrzowi Kamienia Pomorskiego Bronisławowi Karpińskiemu, który przekazał je przedstawicielom żeglarzy - aktualnym mistrzom Polski w klasie Słonka, Piotrowi Mańczakowi i Przemysławowi Blaszce. Gdy zabrzmiały wypowiedziane przez burmistrza słowa „Mistrzostwa Europy w klasie Słonka Kamień Pomorski 2014 uważam za otwarte”, padła salwa z repliki średniowiecznej armaty. Następnie odbyło się ślubowanie – w imieniu zawodników uczestniczących w regatach złożył je Rafał Zakrzewski – senior polskiej kadry klasy Słonka, zaś w imieniu sędziów – sędzia główny Krystyna Lastowska. Oficjalną część ceremonii zamknął niezwykle gorąco przyjęty koncert w wykonaniu orkiestry wojskowej ze Świnoujścia. Temperatura w amfiteatrze jeszcze wzrosła, gdy na scenie pojawiła się szwedzka wokalistka Velvet wraz z zespołem. Na zakończenie wieczoru niebo nad mariną rozbłysło fajerwerkami.

W poniedziałek 18 sierpnia trwają jeszcze pomiary, zaś oficjalny trening zaplanowany jest na wtorek 20 sierpnia. Wyścig próbny będzie zarazem wyścigiem o Pastorał św. Ottona – patrona Kamienia Pomorskiego, który widnieje w jego herbie. Każdy kolejny dzień to dzień sportowej rywalizacji. Można ją śledzić za pomącą systemu GPS Tracking na oficjalnej stronie regat www.eurosnipe2014.com. Mistrzostwom towarzyszą Dni Kamienia Pomorskiego, których dokładny program znajdą Państwo na stronie www.kamienpomorski.pl. Uroczyste zakończenie regat przewidziane jest 23 sierpnia; wtedy na pożegnanie zagra Liber i Natalia Schroeder. Zapraszamy!

Organizatorami Mistrzostw są Stowarzyszenie Jacht Klub Kamień Pomorski i Polski Związek Klasy Słonka. Sponsorami Generalnymi regat są: Żywiec Zdrój i ENEA, Generalnym Partnerem jest Grupa Azoty. Regaty wspierają również: Gmina Kamień Pomorski, Województwo Zachodniopomorskie, Marina Kamień Pomorski, BD Marine, Velas PL, SORT. Patronat Honorowy nad Mistrzostwami objęli: Wojewoda Zachodniopomorski Marek Tałasiewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Wiesław Kaczmarek, Starosta Kamieński Beata Kiryluk, Burmistrz Kamienia Pomorskiego Bronisław Karpiński oraz Prezes Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Waldemar Miśko.

 
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 June

Na "Tawny Pipit" jako wtedy najstarszy żeglarz (75 lat) wyruszył w samotny rejs z New Jersey do Europy Stefan Szwarnowski. Rejs zakończył w Kornwalii (13.08) wejściem na skały Sandy Mouth koło Bude w Kornwalii.
piątek, 2 czerwca 1989
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Kazimierzem Goebelem wychodząc w rejs dookoła Islandii.
środa, 2 czerwca 1976
W Gdyni kończy się rejs "Daru Pomorza" wokół Przylądka Horn. Było to pierwsze polskie przejście Hornu.
środa, 2 czerwca 1937
Konstanty Maciejewicz wstępuje do Morskiego Korpusu Kadetów w Petersburgu.
niedziela, 2 czerwca 1907
Za zgodą władz cesarskich powołane zostało Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie; WTW miało na celu "zachęcenie ludności miejskiej do jazdy na łodziach wiosłowych i żaglowych". Dla potrzeb żeglarzy sprowadzono z Gdańska gaflowy kuter mieczowy "Boruta" o pow
czwartek, 2 czerwca 1881