TYP: a1

VOLVO GDYNIA SAILING DAYS 2014 - Bardzo dobry początek Mistrzostw Europy dla polskich żeglarzy

czwartek, 14 sierpnia 2014
Informacja prasowa
Ewa Romaniuk i Katarzyna Goralska są najlepszą żeńską załogą oraz plasują się na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej otwartych mistrzostw Europy juniorów w klasie 420. Natomiast w klasie 470 ósmym duetem w kategorii kobiet są Julia Rokosz i Zofia Szabat. Możliwości sięgające żeglowania w czołówce podczas inauguracyjnego dnia wyścigu zaprezentowało też kilka kolejnych par biało-czerwonych, ale aby na dobre zaczęły liczyć się w walce o medale, muszą ustabilizować formę. W czwartek w ramach Volvo Gdynia Sailing Days rozpoczną się kolejne regaty. Do rywalizacji o medale w mistrzostwach Polski przystąpi pięć klas.

Volvo Gdynia Sailing Days
VOLVO GDYNIA SAILING DAYS 2014 / Fot. Marek WILKU Wilczek - www.saillens.pl

Ostatecznie do regat o mistrzostwo Europy juniorów przystąpili przedstawiciele 25 federacji, którzy wystawili 166 załóg. W porównaniu ze wcześniejszymi zgłoszeniami zabrakło Bułgarii. Jako że mistrzostwa mają charakter otwarty, przyjechali nie tylko europejscy żeglarze. W Gdyni gościmy m.in.: Australijczyków, Amerykanów, Kanadyjczyków, Nowozelandczyków czy reprezentantów Hongkongu i Izraela.

Najliczniejszą ekipą w drugich regatach piętnastej edycji Volvo Gdynia Sailing Days stanowią Polacy. Biało-czerwoni są reprezentowani przez 24 załogi. Niewiele mniejsze ekipy przysłali: Niemcy (16) i Włosi (14).

Największy tłok na wodzie jest w klasie 420. Tutaj do rywalizacji przystąpiło 108 duetów. Inauguracyjnego dnia wyścigów ścigano się w dwóch grupach – niebieskiej i żółtej.

Doskonale spisały się Ewa Romaniuk i Katarzyna Goralska. Załoga YKP Gdynia otrzymała premię za równą formę. Poszczególne wyścigi w swojej grupie kończyła z 6. i 4. lokatą. Niewielu startującym udało się zaliczyć dwa równe występy. Dlatego Polki w kategorii kobiet po pierwszym dniu są liderkami, a w klasyfikacji generalnej plasują się na 3. pozycji!

Potencjał na spory awans, ale dopiero po uruchomieniu odrzutki, co nastąpi po piątym wyścigu oraz utrzymaniu formy z drugiego biegu, mają Tomasz Wawerek i Antoni Banaś. Ta załoga drugi start ukończyła z 3. lokatą! Jednak inauguracyjny wyścig kończyła na 28. miejscu, co oznacza, że w klasyfikacji generalnej Polacy są pod koniec drugiej „10”.

W klasie 470 osobo rywalizowali panowie i panie. Zgłosiło się 58 załóg.

- Walczymy o jak najwyższe lokaty, gdyż jest to nasza główna impreza tego roku. Jednak medal z naszej strony byłby bardzo przyjemną niespodzianką. W tej grupie jest kilka utalentowanych załóg, które z powodzeniem mogą za kilka lat wystartować nawet na igrzyskach olimpijskich. Potrzeba cierpliwości i systematycznej pracy, bo dla kilku z nich dopiero pierwszy sezon rywalizuje w tej klasie – podkreśla Tomasz Jakubiak, trener reprezentacji Polski klasy 470.

W rywalizacji dziewcząt bardzo dobrze poczynały sobie Julia Rokosz i Zofia Szabat. Duet Spójni Warszawa inauguracyjny wyścig ukończył na 5. miejscu, a w klasyfikacji generalnej po pierwszym dniu plasuje się na 8. pozycji. Do załogi z obecnie 3. lokatą Polki tracą 10 punktów.

Volvo Gdynia Sailing Days
VOLVO GDYNIA SAILING DAYS 2014 / Fot. Marek WILKU Wilczek - www.saillens.pl

W drugim wyścigu spore możliwości zademonstrowały Ewa Szczęsna i Jagoda Reszka, wpływając na metę na 5. miejscu. Jednak na razie żeglarki z Chojnic muszą zadowolić się lokatą poza „10”, gdyż pierwszy bieg ukończyły jako 20. załoga.

W rywalizacji chłopców polskie załogi prezentowały niezwykle wyrównany poziom, gdyż w klasyfikacji generalnej plasują się na miejsca od 12 do 14. Po pierwszym dniu najlepsza z naszej ekipy są żeglarze Sejk Pogoń Szczecin: Damian Jaskólski i Adam Sikora.

- Dzisiaj było sporo niespodzianek, gdyż warunki były bardzo zmienne. Nasi reprezentanci pokazali się z dobrej strony. Żeglowali w pierwszej „5” na znakach, a dziewczynom udawało się nawet kończyć wyścigi na tych pozycjach – dodaje trener Jakubiak.

W czwartek mistrzowskie regaty kontynuowane będą od 11:00. Natomiast godzinę wcześniej zaplanowany jest inauguracyjny start w pięciu klasach mistrzostw Polski. Walkę o medale rozpoczną żeglarze w takich specjalnościach jak: Europa, Laser Radial, Laser 4.7, OK Dinghy i 29er.

Rywalizację na wodzie można obserwować z gdyńskiej Mariny oraz miejskiej plaży. Oczywiście wstęp dla wszystkich jest bezpłatny.

CZOŁÓWKA MISTRZOSTW EUROPY JUNIORÓW I NAJLEPSI REPREZENTANCI POLSKI PO DWÓCH WYŚCIGACH

KLASA 420 KLASYFIKACJA OPEN

1. Clarida Russell/Forrest Thomas (USA) 3 punkty
2. Hippolyte Machetti/Sidoine Dantes (Francja) 4
3. Ewa Romaniuk/Katarzyna Goralska (Polska) 10

19. Tomasz Wawerek/Antoni Banaś (Polska) 31
25. Maciej Krusiec/Rafal Radecki (Polska) 35

KLASA 470 JUNIORKI

1. Anna Kyselova/Anastasiya Krasko (Ukraina) 3
2. Fabienne Oster/Alexandra Lauber (Niemcy) 7
3. Lena Stueckl/Franziska Maege (Niemcy) 9

8. Julia Rokosz/Zofia Szabat (Polska) 19
13. Ewa Szczesna/Jagoda Reszka (Polska) 25
17. Antonina Marciniak/Sara Sikorska (Polska) 29

KLASA 470 JUNIORZY

1. Jordi Xammar/Joan Herp (Hiszpania) 2 punkty
2. David Charles Vila (Hiszpania) 9
3. Malte Winkel/Matti Cipra (Niemcy) 12

12. Damian Jaskólski/Adam Sikora (Polska) 25
13. Kamil Cesarski/Beniamin Waszkiewicz (Polska) 28
14. Filip Florek/Dominik Janowczyk (Polska) 29

 
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 May

W Gdyni odbywa się chrzest "MK Cafe Posti".
sobota, 25 maja 2002
Zakończenie samotnego rejsu dookoła świata Krzysztofa Baranowskiego na s/y "Polonez". Trasa rejsu prowadziła z Newport przez Atlantyk do Cape Town, dalej przez Ocean Indyjski do Hobart na Tasmanii, potem przez Pacyfik do Port Stanley na Falklandach i prze
piątek, 25 maja 1973