TYP: a1

VOLVO GDYNIA SAILING DAYS 2014 - Ruszyły finałowe wyścigi w klasie 420

poniedziałek, 18 sierpnia 2014
Informacja prasowa
Ewa Romaniuk i Katarzyna Goralska (YKP Gdynia) ostatniego dnia regat mistrzostw Europy juniorów w klasie 420 bronić będą pierwszego miejsca w kategorii dziewcząt oraz atakować w klasyfikacji generalnej z trzeciej pozycji. Do zakończenia rywalizacji pozostały dwa biegi. Natomiast w klasie 470 w poniedziałek w wyścigu medalowym juniorów popłynął Filip Florek i Dominik Janowczyk (Sejk Pogoń Szczecin). Starty przewidywane są od godziny 11:00, a ceremonia zakończenia na 18:00.

Volvo Gdynia Sailing Days 420
VOLVO GDYNIA SAILING DAYS 2014 / Fot. Marek WILKU Wilczek - www.saillens.pl

Przedostatniego dnia mistrzostw Europy w klasie 420 Ewa Romaniuk i Katarzyna Goralska przeżywały huśtawkę nastrojów. Pierwszy niedzielny wyścig Polki popłynęły dobrze, a metę osiągnęły z 6. lokatą. Niestety, w kolejnym biegu znalazły się pod koniec stawki, zajmując 49. pozycję. Ten wynik został zaliczony jako tzw. odrzutka. Dlatego w klasyfikacji generalnej załoga YKP Gdynia zanotowała awans na 3. miejsce.

- O niepowodzeniu w drugim niedzielnym wyścigu zadecydowało jedno zagapienie zaraz po stracie. Potem próbowałam różnymi sposobami odrabiać straty, ale nic nie przynosiło skutku – tłumaczy Romaniuk

Jednak ostatniego dnia regat, gdy odbędą się dwa ostatnie wyścigi, nasze reprezentantki bardziej będą musiały oglądać się za siebie, gdyż straty rywali nie są duże, niż atakować złoty i srebrny medal, gdyż te są odległe obecnie na 30 punktów. Z drugiej strony w tej klasie wszyscy żeglują w fazie finałowej nierówno, a zatem nie ma bezpiecznej przewagi i straty nie do odrobienia.

Natomiast Romaniuk z Goralską nadal pozostają głównymi kandydatkami do medalu wśród dziewcząt. W tej klasyfikacji prowadzą od początku mistrzostw. Obecnie nad najgroźniejszymi rywalkami mają 14 punktów przewagi, a nad czwartą załogą w tym zestawieniu aż 36.

- Najważniejsza dla nas jest klasyfikacji dziewcząt. Na niej będzie się koncentrować w poniedziałek – zdradził nam Stanisław Mickiewicz, trener reprezentacji Polski klasy 420.

CZOŁÓWKA MISTRZOSTW EUROPY JUNIORÓW KLASA 420
po dziesięciu wyścigach:


OPEN

1. Kilian Wagen/Gregoire Siegwart (Szwajcaria) 70 punktów
2. Hippolyte Machetti/Sidoine Dantes (Francja) 71
3. Ewa Romaniuk/Katarzyna Goralska (Polska) 100

54. Maciej Krusiec/Rafał Radecki (Polska) 276

JUNIORKI

1. Ewa Romaniuk/Katarzyna Goralska (Polska) 100
2. Clara Addari/Arianna Perini (Włochy) 114
3. Paula Barcelo/Margarita Alba (Hiszpania) 128

W klasie 470 w niedzielę walczono o kwalifikację do wyścigów medalowych. Ostatniego dnia w tej specjalności zaprezentuje się tylko po 10 najlepszych załóg, a biegi będą punktowane podwójnie.

W kategorii juniorów szansę na „10” miały dwie polskie załogi. Wykorzystała ją tylko jedna. Filip Florek i Dominik Janowczyk dzięki 11. i 3. miejscu w kolejnych wyścigach w klasyfikacji generalnej awansowali z 12. na 8. miejsce. Załoga Sejk Pogoń Szczecin bardzo dobrze żeglowała przez dwa ostatnie dni. Jednak wcześniej poniesione straty sprawiły, że w poniedziałek mogą walczyć co najwyżej o 6 lokatę. Jednak i tak to jest polski sukces w tej klasie. Przed regatami jedno miejsce w „10”, bralibyśmy w ciemno.

Pięciu punktów do wyścigu medalowego zabrakło Kamilowi Cesarskiemu i Beniaminowi Waszkiewiczowi. Załoga Bazy Mrągowo doskonale radziła sobie do piątku, gdy zdobyła 4. lokatę. Dwa ostatnie dni były słabsze w ich wykonaniu. W niedzielę metę osiągała z 12. i 20. pozycją. W klasyfikacji generalnej oznaczało to spadek na 12. miejsce.

Wśród pań w klasie 470 do wyścigu medalowego nie udało się zakwalifikować żadnej polskiej załodze. Juniorki w niedzielę rozegrały trzy wyścigi, gdyż nadrabiały zaległości z piątku, gdy nie odbył się dla nich żaden start. O czołową „10” z biało-czerwonych najmocniej walczyły Ewa Szczęsna i Jagoda Reszka. Gdy w przedostatnim wyścigu osiągnęły metę na 3. pozycji, potrzebowały jeszcze jednego tak udanego startu, aby zrealizować swoje marzenia. Niestety, tym razem się nie udało. 11. miejsce w ostatnim wyścigu sprawiło, że Polki w klasyfikacji generalnej zajęły 13. lokatę.

CZOŁÓWKA KLASY 470 I NAJLEPSZE POLSKIE ZAŁOGI


JUNIORZY po dziesięciu wyścigach
1. Jordi Xammar/Joan Herp (Hiszpania) 18 punktów
2. Malte Winkel/Matti Cipri (Niemcy) 46
3. Giacomo Ferrari/Giulio Calabro (Włochy) 58

8. Filip Florek/Dominik Janowczyk (Polska) 94
12. Kamil Cesarski/Beniamin Waszkiewicz (Polska) 115
23. Damian Jaskólski/Adam Sikora (Polska) 178
24. Paweł Roszkowski/Bartłomiej Waszkiewicz (Polska) 180

JUNIORKI po dziesięciu wyścigach:
1. Anna Kyselova/Anastasiya Krasko (Ukraina) 21 punktów
2. Frederike Loewe/Anna Markfort (Niemcy) 42
3. Noya Bar-am/Rimon Shoshan (Izrael) 45

13. Ewa Szczęsna/Jagoda Reszka (Polska) 101
17. Antonina Marciniak/Sara Sikorska (Polska) 124
19. Julia Rokosz/Zofia Szabat (Polska) 129
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 June

W Sztokholmie otwarto Muzeum Okrętu "Vasa".
piątek, 15 czerwca 1990
Alfred Johnson, rybak nowofunlandzki na swojej dory o długości 5 m o nazwie "Centennial" wyruszył z Gloucester w pierwszy samotny rejs przez Atlantyk; dotarł do Liverpoolu 17 sierpnia tego roku.
czwartek, 15 czerwca 1876