TYP: a1

Antyczny wrak znaleziony u włoskich wybrzeży

poniedziałek, 14 grudnia 2015
z mediów | JM
Wrak z czasów Cesarstwa Rzymskiego został odnaleziony przez włoską grupę odkrywczo-archeologiczną u wybrzeży Włoch. Na jego pokładzie odkryto tysiące amfor służących do transportowania antycznego sosu z ryb.
O znalezisku poinformowano w czwartek na konferencji prasowej. Informacja o wraku była znana grupie badaczy od 2012 roku, kiedy miejscowi rybacy odkryli podczas połowu kawałki glinianych naczyń. Statek nie był łatwy do odnalezienia. Położony na głębokości 200 metrów wrak udało się odkryć dopiero po dwóch latach poszukiwań. Przez kolejne miesiące był on poddawany badaniom, a dopiero niedawno wydobyto z niego część załadunku.

Okazało się, że statek służył do przewożenia garum - słonego sosu z ryb. Według naukowców, miał on pływać do Portugalii i Hiszpanii, wypełniony amforami z przyprawą. Handel garum był w tych czasach zajęciem przynoszącym ogromne zyski. Odkryty wrak będzie teraz poddawany dalszym badaniom.
Tagi: wrak, antyk, Rzym, amfora, Garum
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 28 September

W okolicy Łeby wszedł na mieliznę s/y "Jurand". Przyczyną wejścia na mieliznę był błąd nawigacyjny - pomyłka w indentyfikacji latarni morskich Stilo i Czołpino; jacht przeszedł kosztowny remont poawaryjny.
piątek, 28 września 1990
W czasie corocznych regat Opali z s/y "Kapitan Haska" wypadł za burtę i zginął III oficer.
niedziela, 28 września 1986
Z Portsmouth startuje 4 edycja regat Whitbread Race.
sobota, 28 września 1985
W Marsylii rozpoczął się rejs Alaina Gerbaulda na s/y "Firecrest".
środa, 28 września 1932
Wodowanie "Prinzess Eitel Friedrich", późniejszego "Daru Pomorza" w hamburskiej stoczni Blohm und Voss.
wtorek, 28 września 1909
Samuel Morse opatentował skonstruowany przez siebie telegraf elektromagnetyczny.
czwartek, 28 września 1837