TYP: a1

Antyczny wrak znaleziony u włoskich wybrzeży

poniedziałek, 14 grudnia 2015
z mediów | JM
Wrak z czasów Cesarstwa Rzymskiego został odnaleziony przez włoską grupę odkrywczo-archeologiczną u wybrzeży Włoch. Na jego pokładzie odkryto tysiące amfor służących do transportowania antycznego sosu z ryb.
O znalezisku poinformowano w czwartek na konferencji prasowej. Informacja o wraku była znana grupie badaczy od 2012 roku, kiedy miejscowi rybacy odkryli podczas połowu kawałki glinianych naczyń. Statek nie był łatwy do odnalezienia. Położony na głębokości 200 metrów wrak udało się odkryć dopiero po dwóch latach poszukiwań. Przez kolejne miesiące był on poddawany badaniom, a dopiero niedawno wydobyto z niego część załadunku.

Okazało się, że statek służył do przewożenia garum - słonego sosu z ryb. Według naukowców, miał on pływać do Portugalii i Hiszpanii, wypełniony amforami z przyprawą. Handel garum był w tych czasach zajęciem przynoszącym ogromne zyski. Odkryty wrak będzie teraz poddawany dalszym badaniom.
Tagi: wrak, antyk, Rzym, amfora, Garum
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 December

Zginął z rąk amazońskich piratów sir Peter Blake, niezwykły żeglarz, podróżnik i ekolog. Był jednym żeglarzem, który brał udział w pierwszych pięciu edycjach regat Whitbread (w latach 1989-1990 na jachcie "Steinlager" zwyciężył we wszystkich sześciu etapa
czwartek, 6 grudnia 2001
Krzysztof Kolumb podczas swej pierwszej ekspedycji odkrył Haiti; dwa tygodnie później "Santa Maria" weszła na mieliznę i statek uznano za stracony.
piątek, 6 grudnia 1492