TYP: a1

Herman Wouk "Bunt na okręcie"

sobota, 5 kwietnia 2014
MZ

Trawiony tęsknotą za kawałkiem dobrej marynistycznej prozy, wodziłem wzrokiem po półkach swej biblioteki. Przed oczami przemykały mi grzbiety dobrze znanych i wielokrotnie czytanych tytułów. Książki to zacne, jednak treść ich była mi na tyle znana i o dziwo - zapamiętana, że zdecydowałem, iż na powrót do ich lektury jest jeszcze za wcześnie. Nagle odkryłem tom, którego w rękach nie miałem od ponad dwudziestu lat. Do sięgnięcia poń skłoniło mnie to, że wprawdzie tytuł był mi znajomy, jednak szczegóły fabuły gdzieś zatarły się w pamięci. Wiedziałem jedno – przed laty miałem wielką frajdę czytając tę książkę.


To wspomnienie mnie nie zawiodło. „Bunt na okręcie” to jedna z tych opowieści wojenno-morskich, które się nie tyle czyta, co połyka jednym tchem. Nic dziwnego, że autor otrzymał Pulitzera, a powieść przez dwa lata utrzymywała się na czołowym miejscu listy bestsellerów. W 1954 roku na jej podstawie powstał film, w którym główną rolę zagrał Humprey Bogart.


Trwa II wojna światowa, młody absolwent Princeton wstępuje do marynarki. Po przeszkoleniu trafia na pokład USS „Caine”. To niszczyciel z I wojny światowej przerobiony na trałowiec. Okręt wiekowy wykonujący zadania nie tylko trałowania, lecz także inne funkcje, od holowania tarczy podczas ćwiczeń artyleryjskich, po udział w akcjach desantowych.


Nie będę tu streszczał fabuły, by nie zmniejszyć przyjemności z lektury. Powiem tylko, że jak wskazuje tytuł, oficerowie na tym okręcie, po przeróżnych incydentach, akcjach bojowych i żegludze w ciężkich sztormowych warunkach, postanawiają odsunąć od dowodzenia kapitana Queega. Konsekwencją jest sąd wojenny.


Swoją rolę w całej tej opowieści odgrywają dwie metalowe kulki, jednak by się więcej o nich dowiedzieć, trzeba tę książkę przeczytać.


Polskie wydanie nosi datę 1991, zatem raczej mała szansa na znalezienie tej pozycji na półkach księgarskich, ale od czego są antykwariaty i internet.


Herman Wouk „Bunt na okręcie”

Agencja Wydawnicza „PETRA”, Warszawa 1991

stron: 510

cena: ? (w 1991 roku kosztowała 27000 zł) – to były tak zwane stare złote

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 kwietnia

Na "Down Star" zakończył rejs dookoła świata George Fairle.
wtorek, 27 kwietnia 1965
Odbył się w Warszawie Zjazd Delegatów YKP; zjazdowi przewodniczył Ludwik Szwykowski, jeden z założycieli YKP. Na zjeździe wybrano nowy zarząd z prezesem Bronisławem Barylskim na czele.
niedziela, 27 kwietnia 1947
W Warszawie umiera Antoni Dobrowolski (urodzony w 1872 r.) profesor, geograf, uczestnik wyprawy arktycznej na belgijskim żaglowcu "Belgica", przyczynił się do powstania pierwszej polskiej stacji artycznej na Wyspie Niedźwiedziej.
wtorek, 27 kwietnia 1954
Urodził się Samuel Morse, twórca alfabetu Morse'a.
środa, 27 kwietnia 1791
Na Filipinach w walce z tubylcami ginie Ferdynand Magellan.
sobota, 27 kwietnia 1521