TYP: a1

Jakie ubrania kupić przed wyprawą w góry?

czwartek, 29 grudnia 2022
Artykuł sponsorowany

 

Piesze wędrówki oraz sporty zimowe w górach cieszą się dużym zainteresowaniem wśród Polaków. To oprócz żeglugi i sportów wodnych najpopularniejszy sposób na spędzanie wolnego czasu. Góry mają swój urok bez względu na porę roku. Pobyt na łonie natury oraz przepiękne widoki połączone z aktywnością fizyczną to świetny pomysł na udany wypoczynek. Aby zapewnić sobie komfort, powinniśmy zadbać o odpowiednią odzież oraz obuwie w góry. Przyjrzyjmy się, na co zwracać uwagę.

Ciepła i nieprzemakalna odzież wierzchnia: kurtki, spodnie oraz kombinezony 

Pogoda w górach jest zmienna. Możemy spotkać się z chłodnym oraz silnym wiatrem – zupełnie jak nad morzem. Kurtka powinna przed nim chronić. Stylowe kurtki ma w swoim asortymencie marka Jack Wolfskin – wyprzedaż to doskonała okazja, aby kupić dobrej jakości odzież oraz akcesoria w atrakcyjnej cenie. Latem oraz wiosną doskonale sprawdzą się kurtki przeciwdeszczowe, legginsy, krótkie spodenki, rozpinane polary oraz czapeczki z daszkiem chroniące nas przed słońcem. Świetną alternatywą dla krótkich spodenek są długie spodnie z odpinanymi nogawkami. Zimą możemy sięgnąć po grube i ciepłe kurtki zimowe oraz ocieplane spodnie. Podczas jazdy na desce snowboardowej lub nartach idealnym rozwiązaniem będzie ciepły kombinezon. Ubranie w góry powinno nas chronić przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, jakie mogą mieć miejsce. Do najczęstszych z nich należą zimny wiatr oraz opady. Możemy także spotkać się z silnymi promieniami słonecznymi. Zimą może wystąpić siarczysty mróz. Odzież zapewni nam odpowiedni komfort podczas aktywności na świeżym powietrzu oraz ochroni przed przeziębieniem.

Termoaktywna odzież: koszulki, legginsy oraz bielizna

Ciepła i nieprzemakalna odzież outdoorowa nawierzchnia to nie wszystko. Jesienią oraz zimą powinniśmy sięgnąć po termoaktywną odzież tj. koszulki, legginsy oraz bielizna. Jest ona wykonana z wysokiej jakości materiałów pozwalających skórze oddychać. Ubranie tego rodzaju utrzymuje wilgoć powstałą na skutek pocenia się z dala od ciała, transportując ją na zewnątrz. Dzięki temu utrzymana jest właściwa temperatura ciała – niezbędna dla naszego komfortu oraz zdrowia. Termoaktywna odzież jest szczególnie ważna w przypadku dzieci. Często podczas zabawy nie zwracają one uwagi na wyziębienie organizmu, które może nastąpić na skutek nieodpowiedniego ubrania. Odpowiedzialni rodzice powinni być wzorem do naśladowania. Koszulki, legginsy oraz bielizna termoaktywna jest do kupienia dla osób w każdym wieku. 

Dodatkowe akcesoria niezbędne w górach: czapki, szaliki, rękawiczki oraz okulary przeciwsłoneczne

Podczas wyprawy w góry istotne jest odpowiednie ubranie oraz obuwie. Warto pamiętać o akcesoriach tj. czapki, szaliki, rękawiczki oraz okulary słoneczne. Latem możemy sięgnąć po czapki z daszkiem chroniące nas przez górskim wiatrem, opadami deszczu oraz silnymi promieniami słońca. Zimą okrycie głowy chroni nas dodatkowo przed utratą ciepła. Stylowe czapki The North Face damskie i męskie to doskonały wybór. Wykonane są one z wysokiej jakości materiałów. Prezentują się wyśmienicie. Odpowiednio dobrane zagwarantują nam komfort termiczny oraz wygodę. Do wyboru mamy ciepłe czapki polarowe, z membraną, z pomponem lub z daszkiem.

Ubranie w góry powinno być odpowiednie do pory roku. Pionierów może zaskoczyć zmienna pogoda w ciągu dnia. Warto być tego świadomym i ubrać się "na cebulkę". Odzież wierzchnią możemy nosić przewiązaną przez biodra lub złożoną w plecaku. Nigdy nie wiadomo, kiedy będzie ona nam potrzebna. 

 

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 lipca

Do Odessy dopływa z Gdańska "Velet" pod dowództwem Henryka Wolskiego.
środa, 5 lipca 2006
W Gdańsku rozpoczęła się kolejna edycja Operacji Żagiel, święto żagli i regaty organizowane przez The International Sail Training Association.
środa, 5 lipca 2000
W Gdańsku na Motławie gościł jeden z największych żeglarzy świata Eric Tabarly na pokładzie "Pen Duick II".
sobota, 5 lipca 1997
Zmarł Józef Marczewski, wieloletni działacz żeglarski, członek honorowy PZŻ.
niedziela, 5 lipca 1992
Powrócił z rejsu dookoła świata jacht "Tropiciel" z Kpt. Ryszardem Wabikiem.
sobota, 5 lipca 1986
Samotny rejs przez Cieśniny Duńskie na "Eurosie" odbył Aleksander Kaszowski; w czasie rejsu przebyto 800 mil w ciągu 10 dni.
poniedziałek, 5 lipca 1971
Alec Rose powrócił do Portsmouth po rejsie dookoła świata na s/y "Lively Lady".
piątek, 5 lipca 1968
Na jachcie "Thetys" w Nowym Jorku zakończył rejs Krzysztof Grabowski (start z Tangeru 12 kwietnia); był to pierwszy powojenny atlantycki rejs polskiego żeglarza.
niedziela, 5 lipca 1959
Urodził się Andrzej Zawieja, olimpijczyk w klasie Finn (1968 r.), wielokrotny mistrz Polski w tej klasie, trener żeglarski.
piątek, 5 lipca 1940