TYP: a1

Wydobyto skarb wart 50 mln dolarów

czwartek, 16 kwietnia 2015
z mediów | JM
Brytyjsko-francuskiej ekspedycji badawczej udało się wydobyć 100 ton srebrnych monet, o łącznej wartości około 50 milionów dolarów. Monety znajdowały się na pokładzie wraku statku SS “City of Cairo”, który zatonął na wysokości wybrzeży Namibii podczas drugiej wojny światowej.



Wrak statku został odkryty już pod koniec 2013 roku. Ze względów bezpieczeństwa, procedurę wydobycia skarbu utrzymywano jednak w ścisłej tajemnicy. O odkryciu poinformowano media dopiero wczoraj. Akcja wydobywcza była bezprecedensowo trudna pod względem technicznym, ponieważ wrak znajdował się na rekordowej głębokości - 5150 tysięcy metrów, czyli ponad kilometr głębiej niż wrak "Titanica".

Legendarny frachtowiec “City of Cairo” - transportujący 2 tysiące skrzyń wypełnionych drogocennymi monetami - został zatopiony przez torpedę wystrzeloną z niemieckiego U-Boota, 6 listopada 1942 roku. Jednostka osiadła na środku Atlantyku, na wysokości wybrzeży Namibii - około 660 kilometrów od brzegu Wyspy Świętej Heleny. Udało się uratować około 200 z 311 osób, znajdujących się na pokładzie statku.



Procedury poszukiwania City of Cairo rozpoczęły się już na początku lat pięćdziesiątych.  Przez wiele dziesięcioleci, nie przynosiły one żadnego skutku skutku. W 2011 roku, na zlecenie brytyjskiego rządu, w poszukiwania włączyła się specjalna, brytyjsko-francuska grupa badawcza Deep Ocean Search. Wrak statku zlokalizowano jednak dopiero dwa lata temu.
Tagi: City of Cairo, skarb, wrak, Deep Ocean search
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932