TYP: a1

Rekordowy przemyt na rosyjskim jachcie

piątek, 21 października 2016
Informacja prasowa
To prawdziwie rekordowy przemyt. 288 kilogramów bursztynu i 3 tys. paczek papierosów znaleźli celnicy podczas kontroli na jachcie we fromborskim porcie.

 
bursztyn celnicy
Fot. Izba Celna w Olsztynie


We wtorek, 18 października, po południu do odprawy w porcie Frombork przypłynął rosyjski jacht motorowy. Na nadbrzeżu czekali na niego funkcjonariusze izb celnych z Olsztyna i Gdyni a także Straży Granicznej. Celnikom towarzyszyły dwa psy służbowe wyszkolone do wykrywania wyrobów tytoniowych.

Już na początku kontroli jednostki jeden z psów wskazał miejsce, w którym, jak się okazało, ukryto papierosy. Od tego zaczęło się szczegółowe sprawdzanie łodzi. Trwało ono do późnych godzin nocnych. Papierosy były tylko przykrywką. Prawdziwy przemyt schowano w skrytkach na dnie łodzi. By tam dotrzeć celnicy musieli zdemontować drewnianą podłogę jachtu i wyjąć zbiornik z paliwem. Niezbędne okazało się użycie specjalistycznego sprzętu w tym szlifierek kątowych i łomów.

W efekcie na jachcie znaleziono 3 tys. paczek papierosów i prawie 288 kg bursztynu, tak surowego jak i obrobionego. Towar ukryto w kilkunastu workach jutowych. Szacowana wstępna wartość zatrzymanego towaru to ponad 1 mln. złotych.
Bursztyn i papierosy zajęto zaś dwóch Rosjan, którzy przypłynęli jachtem, zatrzymano. Grozi im wysoka grzywna, kara pozbawienia wolności do lat 5 lub obie te kary łącznie. Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Braniewie.
Zatrzymany bursztyn zostanie złożony w jednym z celniczych magazynów. Później, jeżeli sąd orzeknie jego przepadek na rzecz Skarbu Państwa, zlicytujemy go a dochody przekażemy do budżetu.
Tagi: celnicy, przemyt, bursztyn
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 10 August

Zmarł kapitan Zygfryd Zyga Perlicki, legenda polskiego żeglarstwa regatowego
czwartek, 10 sierpnia 2017
Rusza pierwsza edycja Mistrzostw Polski Dezet w Giżycku
sobota, 10 sierpnia 2002
Z inicjatywy Zbigniewa Szpetulskiego i Tadeusza Śpiewakowskiego powstaje Akademicki Klub Morski w Gdyni
niedziela, 10 sierpnia 1952
W Sewilii rozpoczął rejs Ferdynad Magellan, dowodząc flotyllą pięciu statków ("Trynidad", "San Antonio", "Conception", "Victoria", "Santiago"); celem wyprawy było znalezienie przejścia między Ameryką Północną a Południową. Wyprawa trwała prawie trzy lata,
środa, 10 sierpnia 1519