TYP: a1

Technologia w walce z kłusownikami

poniedziałek, 20 lutego 2017
Z mediów/PAP

Przeciwdziałanie kłusownictwu w okolicach Szczecinka ma być znacznie łatwiejsze. Tamtejsza Straż Rybacka testuje drona, dzięki któremu zatrzymywanie tych, którzy parają się nielegalnym połowem będzie znacznie łatwiejsze.

[t][/t] [s]By Jacek Halicki - Praca własna, CC BY-SA 4.0, Wikipedia[/s]

Jak powiedział PAP Maciej biały, komendant Państwowej Straży Rybackiej w Szczecinku, dron pozwoli udokumentować, że dana osoba łowiła ryby – maszyna bowiem podlatuje na miejsce, robi zdjęcia i filmy i przekazuje je on-line.  "Strażnik, który nim operuje na bieżąco informuje kolegów, co dana osoba robi, czy podnosi sieci, czy łowi np. na niedozwoloną liczbę wędek itd. Wtedy do akcji mogą wejść strażnicy" – mówi komendant.

Testowana maszyna wyposażona jest m.in. w kamerę full HD. W przyszłości strażnicy chcieliby zaopatrzyć drona także w skaner z termowizją, co umożliwi działania w nocy (a takich straż prowadzi dużo). Testy mają sprawdzić przydatność maszyny, np. czy dron może startować z używanej przez strażników łodzi.

Przy użyciu drona udało się już zatrzymać wędkarza, który łowił bez uprawnień. "Maszyna nakręciła film łowiącemu mężczyźnie. Strażnicy, którzy weszli do akcji, usłyszeli od niego, że to nie on łowił ryby. To zdarza się bardzo często w takich przypadkach. Przywołaliśmy drona, sprawa się wyjaśniła i zakończyła mandatem" - powiedział Biały. Strażnicy muszą złapać kłusownika na gorącym uczynku, a z filmami czy zdjęciami z drona się nie dyskutuje.

Po zakończeniu testów zapadnie ostateczna decyzja o zakupie drona.

 

Tagi: dron, straż rybacka, kłusownictwo
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 July

W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932