TYP: a1

Euroregion Bałtyk bez Rosji

poniedziałek, 4 kwietnia 2022
Hanka Ciężadło

Jeśli spojrzymy na mapę naszego morza i okolic, zauważymy zapewne, że istnieje taki wynalazek, jak Obwód Kaliningradzki. To właśnie ten kawałek ziemi sprawił, że do ERB, czyli Euroregionu Bałtyk, mogła należeć również Federacja Rosyjska. Warto pamiętać, że był to pierwszy euroregion, który formalnie włączył Rosję do współpracy. I właśnie ją wyłączył. Chyba wiadomo, z jakiego powodu. 

Euroregion Bałtyk – co warto o nim wiedzieć?

Wikipedia podaje, że jest to „zinstytucjonalizowana forma” transgranicznej współpracy państw mających dostęp do południowo-wschodniej części Bałtyku. ERB powstał głównie po to, by poprawić warunki życia mieszkających w nim ludzi, promować współpracę lokalnych społeczności, wspierać zrównoważony rozwój i pomagać we wzajemnych kontaktach.

W skład Euroregionu Bałtyk wchodzi osiem regionów należących do pięciu państw: Danii, Litwy, Polski, Szwecji i – jeszcze do niedawna – Federacji Rosyjskiej. Ze strony polskiej są to województwa: pomorskie i warmińsko-mazurskie.

Współpraca krajów zrzeszonych w ERB przebiegała całkiem pomyślnie do momentu, aż jeden z członków nie postanowił napaść na sąsiada. W obliczu takiego obrotu spraw cywilizowanym krajom nie pozostało nic innego, jak tylko wykluczyć barbarzyńców z towarzystwa. 

Obwód Kaliningradzki – towarzyszom już dziękujemy

Struktura ERB uległa właśnie uszczupleniu, bo z inicjatywy województwa warmińsko-mazurskiego i szwedzkiego regionu Blekinge członkostwo Obwodu Kaliningradzkiego zostało zawieszone. Jednomyślną decyzję w tej sprawie podjęto, zgodnie ze statutem, w trybie nadzwyczajnym.

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, komentując tę sprawę, powiedział: „Agresja Rosji na Ukrainę jest działaniem zaprzeczającym wszelkim wartościom przyświecającym Euroregionowi Bałtyk”.

Nawiasem mówiąc, warto przypomnieć, że Kaliningrad dawniej nazywał się Königsberg, czyli Królewiec, a swoją obecną nazwę zyskał celem uczczenia Michaiła Iwanowicza Kalinina – bolszewika i bandyty odpowiedzialnego między innymi za zbrodnię katyńską. 

 

Tagi: Rosja, Obwód Kaliningradzki, wojna, Bałtyk
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 April

Wodowanie "Shamrock IV" - jachtu przygotowanego do walki o Puchar Ameryki; ostatni z serii jachtów o tej nazwie wystawianych przez około 30 lat do walki o Puchar przez sir Thomasa Liptona.
poniedziałek, 14 kwietnia 1930
W Kaliszu urodził się Stefan Szolc-Rogoziński, podróżnik, badacz Kamerunu, organizator dwóch wypraw do Afryki Zachodniej. Opublikował m.in. "Żeglugę wzdłuż Zachodniej Afryki na lugrze Łucja Małgorzata".
niedziela, 14 kwietnia 1861