TYP: a1

Rekin na Bałtyku

czwartek, 15 września 2022
Hanka Ciężadło

Dlaczego „na”, a nie „w”? Od razu wyjaśniamy, że to nie pomyłka – chodzi bowiem o manewry Rekin-22, które rozpoczną się na naszym morzu już w najbliższy piątek. Weźmie w nich udział niemal 20 jednostek z państw bałtyckich, w tym również z Polski.

Będzie się działo

Ćwiczenia będą przeprowadzane na wodach terytorialnych oraz międzynarodowych. Włączą się do nich jednostki z Litwy, Łotwy, Estonii i oczywiście Polski. Jak informuje rzecznik prasowy Centrum Operacji Morskich-Dowództwo Komponentu Morskiego kmdr ppor. Piotr Dulas, w manewrach uczestniczyć będzie 3 Flotylla Okrętów, 8 Flotylla Obrony Wybrzeża i Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Na tym jednak nie koniec. Działania prowadzone na wodzie będą bowiem wspierane z powietrza przez śmigłowce oraz samoloty Sił Powietrznych. Ponadto w ćwiczeniach udział wezmą dywizjony przeciwlotnicze, Wojska Specjalne, saperzy, Morska Jednostka Rakietowa, 6 Ośrodek Radioelektroniczny oraz Batalion Dowodzenia MW.

Po co nam to?

Trudno udawać, że jesteśmy morską potęgą. W połączeniu z innymi państwami bałtyckimi oraz siłami NATO możemy jednak stanowić zgrany zespół, który będzie skutecznie bronił interesów Polski, a przede wszystkim naszego bezpieczeństwa na Bałtyku.

Zasadniczym celem manewrów Rekin-22 ma być obrona bałtyckich szlaków żeglugowych, zapewnienie swobodnego przepływu towarów do państw sojuszu oraz niedopuszczenie do blokady kraju od strony morza. Jak podkreśla ppor. Dulas, w obecnej sytuacji, gdy transport morski ma ogromne znaczenie dla gospodarki, zabezpieczenie łańcucha dostaw i niezakłóconej wymiany handlowej droga morską to priorytet zarówno w Europie, jak i na świecie.

Taki układ

Wszyscy wiemy, kto ma dostęp do wód Bałtyku: tak się składa, że nie są to sami przyjaciele. Nawiasem mówiąc Obwód Kaliningradzki, mimo skromnych rozmiarów, uznawany jest za najsilniej zmilitaryzowany obszar Rosji. Krótko mówiąc, należy być przygotowanym na różne scenariusze.

Ćwiczenia Rekin-22 mają ułatwić zaangażowanym w nie państwom przeciwdziałanie atakom ze strony okrętów (również podwodnych), a także napaściom z powietrza. Jak informuje ppor. Dulas, w ramach manewrów przeprowadzone zostaną też działania antyterrorystyczne, antypirackie, przeciwminowe, jak również operacje humanitarne i stabilizacyjne.

Tagi: Bałtyk, manewry, Rekin-22, ćwiczenia, obrona
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 September

Zmarł Wim van Acker - wybitny żeglarz lodowy, popularyzator klasy DN, m.in. w Polsce. Wielokrotny uczestnik mistrzostw Polski w żeglarstwie lodowym, mistrz Polski w 1971 r., a także człowiek, który żeglarstwu lodowemu w Polsce służył wielką pomocą fachową
niedziela, 8 września 1991
W czasie wejścia do Helu, na zewnętrzny falochron zostaje rzucony s/y "Antracyt"; dzięki szybkiej akcji ratowniczej uratowano załogę i jacht.
czwartek, 8 września 1983
Alain Colas na trimaranie "Manoureva" wystartował z Saint Malo w samotny rejs do Sydney, bijąc rekord trasy (79 dni, 6 godzin i 34 minuty).
sobota, 8 września 1973
W Portsmouth nastąpił start do pierwszych załogowych regat dookoła świata Whitbread Race. W regatach wystartowały polskie jachty "Otago" (Kpt. Zdzisław Pieńkawa) i "Copernicus" (Kpt. Zygfryd Perlicki). Regaty wygrał meksykański kecz "Sayula II".
sobota, 8 września 1973
Z Gdyni wyruszyła "Chatka Puchatków" z załogą Jerzy Tarasiewicz i Janusz Misiewicz; trasa wiodła przez Morze Północne do Boulogne, potem Calais, Port-Saint-Luis-du Rhone, rzekami, kanałami do Marsylli, Morze Śródziemne, Maderę, Martynikę, później już samo
poniedziałek, 8 września 1958
Zakończenie wyprawy Magellana - "Victoria" pod dowództwem Juana Sebastiana de Elcano dotarła do Sewilli.
poniedziałek, 8 września 1522