Wielka Pętla Wielkopolski. Od Konina do Poznania

czwartek, 8 czerwca 2017
Artykuł sponsorowany/Monika Frenkiel

Powoli będziemy się żegnać z Wielka Pętlą Wielkopolski. Przed nami ostatni odcinek. Popłyniemy Wartą od Konina do Poznania, gdzie zaczynaliśmy naszą wycieczkę.

 

Jeśli chcemy się zatrzymać po opuszczeniu Konina to możemy skorzystać z przystani w Sławsku. Po niedawnej przebudowie przystań jest już w pełni czynna  i otwarta dla wodniaków. Nie uruchomiono tam jeszcze żadnych dodatkowych usług, jednak spełnia ona wszystkie standardy. Możemy zatrzymać się też bliżej promu przy ostrodze. Będzie stąd blisko do sklepów, apteki i przychodni (jeśli zajdzie taka konieczność, oby nie).

[t]Klasztor w Lądzie[/t] [s][/s]

Ląd

Na tym odcinku przepływamy przez Nadwarciański Park Krajobrazowy, dnem szerokiej i płaskiej Pradoliny Warszawsko – Berlińskiej. Jej kształt został wyżłobiony przed ok. 12 tys. lat przez wody topniejącego lądolodu, zostawiając po sobie urozmaicony i niezwykle malowniczy krajobraz.

Krajobraz parku to prawdziwa mozaika podmokłych łąk, pól uprawnych, lasów na wydmach i starorzeczy. Na skraju Doliny Warty leżą m. in. Ląd i Lądek. W Lądzie znajduje się pocysterski zespół Klasztorny wpisany na Listę Pomników Historii, jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych Wielkopolski i obowiązkowy punkt programu dla odwiedzających tę okolicę.

Po 1193 roku dzięki staraniom księcia Mieszka III Starego do Lądu przybyli Cystersi. Do czasu konfiskaty majątków kościelnych przez władze carskie w 1819 roku, powstał tu imponujący zespół klasztorny zaprojektowany przez ówczesnych najlepszych polskich architektów.

[t]Marina w Lądzie[/t] [s][/s]

Dzisiaj mieści się tu Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego. Przy budowie kościoła pw. NMP i św. Mikołaja Biskupa brali udział Tomasz Poncino, Jerzy Catenazzi, Jan Koński oraz Józef Bellotti. Imponującą kopułę o wysokości 38 m zaprojektował Pompeo Ferrari a freskami ozdobił śląski malarz Jerzy Wilhelm Neunhertz. W części klasztornej znajdują się starsze, gotyckie krużganki, możemy zobaczyć też jeden z najcenniejszych zabytków gotyckiego malarstwa w Polsce, polichromię oratorium św. Jakuba z ok. 1370 roku. Obok klasztoru, w zespole dworsko-parkowym, znajduje się Ośrodek Edukacji Przyrodniczej Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. Na drugim końcu miejscowości znajduje się „Marina Ląd”, jedna z pierwszych prywatnych przystani na Warcie. Właściciele udostępniają prąd, wodę na kei, sanitariaty, można także zamówić paliwo, które dostarczają pracownicy portu. Znajduje się tu też wypożyczalnia kajaków, a sezonie działa tawerna.

[t]Pyzdry[/t] [s]Fot. Andrzej Kaleniewicz[/s]

Pyzdry

Płynąc na zachód z nurtem Warty trafimy do Pyzdr. Jest to niewielkie miasto leżące na wysokiej skarpie. Wodniaków wita malowniczą panoramą. Pyzdry mają swoje szczególne miejsce w militarnej historii Polski, bowiem to tutaj po raz pierwszy na naszych ziemiach użyto armaty – w 1383 roku wystrzelona z niej kamienna kula strzaskała zamkowe wrota i zabiła plebana Mikołaja z Biechowa. Po zamku zostały tylko fundamenty, a replikę działa można oglądać w muzeum.

Na skarpie położony jest pofranciszkański zespół klasztorny, ufundowany w połowie XIII wieku. W krużgankach zachowały się fragmenty średniowiecznych fresków, a część klasztoru zajmuje Muzeum Regionalne, posiadające w swoich zbiorach kolekcję oryginalnych kości prehistorycznych zwierząt.

Warto zwrócić uwagę na rynek. Jest jednym z największych w Wielkopolsce, a został wytyczony po 1814 roku.

Pyzdry to jedno z lepszych miejsc na zrobienie postoju. Nad Wartą znajduje się nieźle wyposażona gminna przystań. Można tutaj nie tylko podłączyć się do wody i prądu, ale także skorzystać z miejsca do grillowania.

W najbliższym czasie przy przystani uruchomiona zostanie również tawerna oraz powstanie plac zabaw dla dzieci. W okolicy działają też wypożyczalnie sprzętu wodnego.

[t]Przystań w Pyzdrach[/t] [s]Fot. UMiG w Pyzdrach[/s]

Nowe Miasto nad Wartą

Zbliżając się do Nowego Miasta nad Wartą szlak Wielkiej Pętli Wielkopolski wiedzie przez kolejny malowniczy obszar chroniony jakim jest Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy. Na Wale Żerkowskim znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się widok na dolinę głównej rzeki Wielkopolski. Ze szczytu można dostrzec wieże kilku zabytkowych kościołów oraz piękny klasycystyczny pałac w Śmiełowie.

Położony około 5 km na południe od Warty pałac z 1797 roku jest obecnie siedzibą Muzeum Adama Mickiewicza. Nie jest to lokacja przypadkowa, jako że poeta gościł w nim przez kilka miesięcy w 1830 r. Stąd też zabrał na emigrację jedne z ostatnich wspomnień z ojczyzny, które później uwiecznił w swojej twórczości.

W samym Nowym Mieście nad Wartą istnieje możliwość zacumowania w marinie „Pod Czarnym Bocianem”.  Oferuje ona dostęp do wody i prądu na kei oraz sanitariaty, pralnię, warsztat remontowy jak również pole namiotowe. Marina w Nowym Mieście nad Wartą jest jedną z lepszych w okolicy, na pewno wartą odwiedzenia. W odległości ok. 1,4 km od mariny znajduje się stacja benzynowa. Nowe Miasto to duża wieś, siedziba gminy o tej samej nazwie. z dawnego układu urbanistycznego zachowały się dwa rynki. Najcenniejszym zabytkiem jest Kościół pw. Św. Trójcy z XV wieku. W środku usytuowana jest cenna, renesansowa polichromia.

Śrem

W położonym około 30 km dalej w dół rzeki Śremie Warta skręca po raz kolejny na północ. Płynąc wzdłuż miejskiej promenady możemy podziwiać ławeczki, na których siedzą rzeźby zasłużonych dla miasta. Są to przede wszystkim ks. Piotr Wawrzyniak czy prof. Heliodor Święcicki. Dla wodniaków przygotowano tu miejską marinę. Śrem jest głównym miastem w tej części Wielkopolski, dlatego też oferuje spore możliwości zarówno jeśli o chodzi o uzupełnienie prowiantu, jak i zejście na ląd na przyzwoity obiad w restauracji.

Śrem ma bogatą historię. W 1000 roku, podczas słynnego Zjazdu Gnieźnieńskiego, w tutejszym grodzie Bolesław Chrobry przyjmował cesarza Ottona III. Miasto zostało założone na wysokim brzegu w 1253 rok, teraz tym miejscu znajduje się charakterystyczna wieża ciśnień.

Do dziś zachował się średniowieczny układ architektoniczny miasta. Na rynku stoi pomnik Józefa Wybickiego, obywatela miasta i twórcy słów Mazurka Dąbrowskiego. Szczególnie wart zobaczenia jest gotycki Kościół pw. NMP Wniebowziętej z wieżą wysoką na 62 metry. Na dawnym przedmieściu o nazwie Ostrówek znajduje się także barokowy zespół poklasztorny należący do franciszkanów, a położony obok park miejski należy do największych i najładniejszych w Wielkopolsce.

Śrem znany jest także jako miejsce licznych imprez dla wodniaków i amatorów aktywnego wypoczynku. Warto wspomnieć chociażby uroczyste otwarcie i zamknięcie sezonu oraz wrześniową imprezę "I Love Śrem". Jeśli szukalibyście mocniejszych nieco wrażeń to na pewno warto odwiedzić WakePlace Śrem, gdzie na plaży miejskiej czeka na was profesjonalny wyciąg nart wodnych.

[t]Pałac w Rogalinie[/t] [s]Fot. J. Cieślewicz[/s]

Rogalin

Rogalin to nazwa z pewnością wam doskonale znana. Płynąc w kierunku Poznania warto zaplanować wizytę u Lecha, Czecha i Rusa. To trzy słynne dęby, które dożywają swoich dni w rogalińskim parku. Nie tylko one powinny przyciągnąć nas do Rogalina – znajduje się tu Pałac Raczyńskich, który po niedawnym gruntownym remoncie został udostępniony do zwiedzania wewnątrz.

Obok pałacu, w specjalnie w tym celu wzniesionym budynku, można zwiedzić galerię malarstwa polskiego i europejskiego., jak też przespacerować się po urzekającym parku. W pałacu i pobliżu można też całkiem smacznie zjeść w dwóch restauracjach.

Rogaliński Park Krajobrazowy to obszar niezwykle cenny przyrodniczo, a przez to bardzo atrakcyjny dla turystów. To nie tylko jedno z największych skupisk wiekowych dębów szypułkowych, ale też piękne rozlewiska i starorzecza – świetne miejsce do obserwacji ptaków wodnych.

Niedaleko, ok. 2 km od Warty, leży Mosina, miasto z 750-letnia tradycją. Wśród zabudowy znajduje się dawna bożnica z ok. 1870 roku, obecnie Galeria Miejska i Izba Muzealna. Warto wejść na wieżę widokową na Pożegowskiej Górze. W jej pobliżu jest Studnia Napoleona, z której, według legendy, wodę miał pić sam cesarz.

[t]Warta w Puszczykowie[/t] [s]Fot. UM Puszczykowo[/s]

Puszczykowo

To ostatni nasz przystanek na szlaku Wielkiej Pętli Wielkopolski. Miejscowość ma długie tradycje związane z wypoczynkiem weekendowym. Jej luźna zabudowa wtopiona w zieleń powoduje, że nazywa się ją miastem – ogrodem. Warto obejrzeć przepiękne podmiejskie wille oraz dworzec. Miejscową atrakcją jest Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera wraz z Ogrodem Kultur i Tolerancji. Muzeum prowadzone jest przez synów podróżnika. Posiada eksponaty z jego licznych wypraw. W ogrodzie znajdują się miniatury słynnych monumentów, posąg starych kultur z całego świata oraz różne kopie, m. in statku Krzysztofa Kolumba, Piramidy Cheopsa i samolotu „Hurricane”

W Puszczykowie znajduje się niewielka przystań rzeczna, pomyślana głównie o kajakarzach i małych jednostkach. Ciekawostką miasta są dwa zabytkowe dworce w stylu szwajcarskim, z których jeden zajmuje restauracja Lokomotywa o wystroju nawiązującym do pociągów retro.

Z Puszczykowa już niewielki odcinek dzieli nas od Poznania – miejsca, w którym zaczęliśmy naszą podróż i w którym zamykamy Wielka Pętlę Wielkopolski. Za nami kilkaset kilometrów niesamowitej przygody na wodzie, dziesiątki odwiedzonych atrakcji i fenomenalne krajobrazy. Cieszy też, że ostatnie kilka lat to prawdziwy boom jeśli chodzi o rozwój przystań i marin. Mamy nadzieję, że wystarczająco Was zachęciliśmy i najbliższy urlop spędzicie właśnie tu. Czekamy!

 

 

 

Tagi: Wielka Pętla Wielkopolski, szlak, Warta
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 October

Zmarł Franciszek Bar, honorowy członek PZŻ, w 1931 roku, jako jeden z pierwszych czterech kapitanów wyszkolonych w Polsce; patent kapitański otrzymał z rąk Mariusza Zaruskiego.
środa, 13 października 1982
Zatonięcie "Termopylae"; w tamtym czasie uważany za najszybszy kliper angielski.
sobota, 13 października 1906