TYP: a1

Wisła w Google Street View

środa, 14 czerwca 2017
Redakcja/MF

Google Street View do tej pory kojarzyło się z trasa widzianą z okien samochodu. Jednak dzięki akcji Fundacji WWF Polska już niedługo pojawia się tam…zdjęcia Wisły robione z łodzi.

Dzieki inicjatywie każdy, kto skorzysta z Google Street View będzie miał okazję do odbycia wirtualnego rejsu. Zdjęcia robione są za pomocą plecaka Google Trekker z łodzi, która przepłynie wybranymi odcinkami Wisły i już za kilka tygodni wzbogacą bazę map Google.

Plecak Google Trekker zaopatrzony jest w 15 aparatów, każdy skierowany jest w innym kierunku, co pozwala wykonywać panoramy 360 stopni. Sprzęt ten jest używany do fotografowania terenów niedostępnych z samochodu – między innymi np. krateru czynnego wulkanu.

Akcja już się rozpoczęła i będzie odbywać się na środkowym biegu Wisły, w Warszawie i okolicach, na odcinku Góra Kalwaria - Warszawa - Modlin. Kolejne zaplanowane odcinki to Smolice - Kraków i Włocławek - Toruń w krainie dolnej Wisły.

Projekt Google Street View na Wiśle to kontynuacja największej ekologicznej akcji na świecie Godzina dla Ziemi WWF, która w tym roku w Polsce poświęcona była właśnie Wiśle. Rok 2017 został ogłoszony na mocy Uchwały Sejmu Rokiem Rzeki Wisły. W ten sposób upamiętniona jest 550. rocznicę pierwszego wolnego flisu na Wiśle.

 

Koryto rzeki Wisły obejmują łącznie 54 obszary chronione: 22 obszary Natura 2000, 18 rezerwatów, 5 parków krajobrazowych, 5 obszarów chronionego krajobrazu, 1 zespół przyrodniczo-krajobrazowy, 3 użytki ekologiczne. Na tej rzece zachowały się liczne piaszczyste wyspy będące największym w Polsce miejscem lęgów rybitw (białoczelnej i rzecznej), mewy siwej oraz bardzo ważnym legowiskiem 5 innych gatunków mew, a także sieweczki obrożnej i rzecznej. Niemal wszystkie inne wielkie rzeki europejskie utraciły takie wyspy właśnie wskutek regulacji. Fundacja WWF Polska chce pokazać wszystkim Polakom wyjątkowe na skalę Europy piękno Królowej Polskich Rzek i przekonać, że powinniśmy zachować ją w jej naturalnej postaci. Fundacja chce także uzmysłowić, że Wisła bezpieczna, to właśnie ta pozostawiona w swoim własnym, w niewielkim stopniu uregulowanym korycie. WWF fotografując wybrane przez miłośników Wisły najpiękniejsze odcinki rzeki, chce dać możliwość jej obejrzenia ludziom na całym świecie.
 
„Wisła to rzeka wyjątkowa, Królowa Polskich i Europejskich Rzek - zasługuje na to miano dlatego, że długie fragmenty Wisły zachowały wiele cech naturalnej rzeki. Porównywalnie wysoki stopień naturalności zachowała tylko jeszcze jedna wielka europejska rzeka, Loara we Francji. Projekt fotografowania Wisły przy pomocy urządzenia Google Trekker ma pokazać piękno i naturalność tej rzeki, a przede wszystkim uświadomić, że Królowa Polskich Rzek jest dobrem każdego z nas i każdy powinien o nią dbać” - mówi Przemysław Nawrocki z Fundacji WWF Polska.

Tagi: Wisła, WWF, Google Street View
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 marca

Pod dowództwem Kpt. Jana Ludwiga wypłynął w rejs dookoła świata "Zawisza Czarny".
niedziela, 19 marca 1989
Wypadł za burtę i utonął Rob James, jeden z największych żeglarzy naszych czasów, mąż znanej samotniczki oceanów Naomi James.
sobota, 19 marca 1983
Po odbudowie kadłuba starej szalupy żaglowo-motorowej zwodowano s/y "Zjawa", która później służyła Władysławowi Wagnerowi w jego rejsie dookoła świata.
sobota, 19 marca 1932