TYP: a1

Podpisano umowę na budowę śluzy Guzianka II

poniedziałek, 22 października 2018
Informacja prasowa/Wody Polskie

Podpisano umowę na budowę śluzy Guzianka II w Rucianem-Nidzie. Inwestycja, która połączy jeziora Bełdany i Guzianka  z Jeziorem Nidzkim, to Etap I projektu „Budowa i przebudowa infrastruktury związanej  z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich wraz  z budową śluzy „Guzianka II” i remontem śluzy „Guzianka””.

[t][/t] [s]Fot. Wody Polskie[/s]

Istniejąca śluza Guzianka wybudowana w 1879 roku to  ważny węzeł komunikacyjny szlaku, przez który w sezonie turystycznym dziennie przeprawia się kilkaset jednostek. Obiekt jest obecnie w złym stanie technicznym, jego modernizacja wymaga całkowitego zamknięcia, a co za tym idzie wyłączenia ruchu żeglugowego. Przygotowano więc projekt budowy nowej śluzy tzw. Guzianki II, która obsłuży ruch podczas remontu istniejącej śluzy, a docelowo przejmie część ruchu żeglugowego pomiędzy jeziorami Bełdany i Nidzkie. Etap I to nie tylko budowa śluzy, ale też prace przy udrożnieniu szlaku wodnego na przesmyku jezior Mikołajskie – Tałty i przebudowa nabrzeża Jeziora Ryńskiego w Rynie.

Roboty budowlane potrwają do 30 czerwca 2020 r, a ich koszt wynosi 26.437.000 PLN. Przekazanie decyzji na użytkowanie śluzy nastąpi do 30 listopada 2020 roku.

Projekt będzie realizowany w ramach współpracy  kilku instytucji (Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej  w Warszawie, Gminy Mikołajki, Gminy Ryn, Gminy Ruciane-Nida, Gminy Pisz, Gminy Mikołajki, Miasta Giżycko), a jego liderem jest Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie. Realizacja zaplanowana jest na lata 2016–2021 i podzielona jest na trzy etapy. Szacowana wartość całego projektu to ok. 181.500.000 PLN przy dofinansowaniu z Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 w wysokości ok. 154.300.000 PLN.

 

Tagi: Guzianka, śluza, inwestycja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 April

Wodowanie "Shamrock IV" - jachtu przygotowanego do walki o Puchar Ameryki; ostatni z serii jachtów o tej nazwie wystawianych przez około 30 lat do walki o Puchar przez sir Thomasa Liptona.
poniedziałek, 14 kwietnia 1930
W Kaliszu urodził się Stefan Szolc-Rogoziński, podróżnik, badacz Kamerunu, organizator dwóch wypraw do Afryki Zachodniej. Opublikował m.in. "Żeglugę wzdłuż Zachodniej Afryki na lugrze Łucja Małgorzata".
niedziela, 14 kwietnia 1861