Niesamowite śluzy: Krasnoyarsk

niedziela, 22 lipca 2012
Michał Woźniak

Fot. Dr. A. Hugentobler
Śluza mieści się nad rzeką Yenisey w mieście Divinogorsk. Została zbudowana w roku 1964. Dostarcza ona 6000 MW energii. W wyniku piętrzenia się wód powstał zbiornik, który potocznie jest nazywany Krasnoyarskim Morzem. Posiada powierzchnię 2000 km², a średnia głębokość sięga 37 m i 105 m w okolicy tamy.


Tama jest wyposażona w windę dla statków, która umożliwia przewożenia łodzi między wodą znajdującą się na dwóch różnych wysokościach i jest alternatywą dla śluz, których jako ekwiwalent musiałoby powstać kilkanaście. Winda, jako że posiada ogromne gabaryty, stała się wizytówką / punktem orientacyjnym Krasnoyarska. Szyny, po których porusza się winda mają rozstaw 9 m co czyni je największymi na świecie.

Ta swojego rodzaju „winda szynowa” powstała w 1967 i jej głównym zadaniem, które spełnia po dziś dzień było i jest utrzymywanie transportu rzecznego w tej części Syberii. W 2011 konsorcjum „HydroRus” postanowiła zmodernizować turbiny w elektrowni wodnej dodając nowe turbiny. Element do załadunków – Sudovoznaya – ma wymiary: 78 m na 15 m, głębokość do 2 m. Towar nie może przekraczać wagi 1,500 ton. Na przedzie tej super struktury usytuowany jest pomieszczenie kontrolne ze wszystkimi elementami do kontroli windy. Prędkość z jaką się porusza to 1,2 km/h. Dodatkowym elementem jest stanowisko obrotowe dla ruchomego elementu windy. Służy on do przesyłania wody między komorami Sudovoznoy lub też wykonywania napraw czy konserwowania. Długość rotora to 104,6 m, a obwodowa prędkość obrotów promienia okrężną drogą wynosi 20 m/min.


TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 11 December

W wieku 86 lat na Florydzie umiera projektant "Optimista" Clark Mills.
wtorek, 11 grudnia 2001
Powrócił do kraju "Zawisza Czarny" po chyba najdłuższym rejsie w jego historii; w czasie wyprawy statek dwukrotnie okrążył Przylądek Horn, zawinął do ponad 500 portów, przebył ponad 89,5 tysiąca Mm.
sobota, 11 grudnia 1999
Nastąpił start trzech szkunerów do regat przez Atlantyk na trasie Nowy York - wyspa Wight; regaty wygrał James Gordon Bennet.
środa, 11 grudnia 1867