Niesamowite śluzy: Krasnoyarsk

niedziela, 22 lipca 2012
Michał Woźniak

Fot. Dr. A. Hugentobler
Śluza mieści się nad rzeką Yenisey w mieście Divinogorsk. Została zbudowana w roku 1964. Dostarcza ona 6000 MW energii. W wyniku piętrzenia się wód powstał zbiornik, który potocznie jest nazywany Krasnoyarskim Morzem. Posiada powierzchnię 2000 km², a średnia głębokość sięga 37 m i 105 m w okolicy tamy.


Tama jest wyposażona w windę dla statków, która umożliwia przewożenia łodzi między wodą znajdującą się na dwóch różnych wysokościach i jest alternatywą dla śluz, których jako ekwiwalent musiałoby powstać kilkanaście. Winda, jako że posiada ogromne gabaryty, stała się wizytówką / punktem orientacyjnym Krasnoyarska. Szyny, po których porusza się winda mają rozstaw 9 m co czyni je największymi na świecie.

Ta swojego rodzaju „winda szynowa” powstała w 1967 i jej głównym zadaniem, które spełnia po dziś dzień było i jest utrzymywanie transportu rzecznego w tej części Syberii. W 2011 konsorcjum „HydroRus” postanowiła zmodernizować turbiny w elektrowni wodnej dodając nowe turbiny. Element do załadunków – Sudovoznaya – ma wymiary: 78 m na 15 m, głębokość do 2 m. Towar nie może przekraczać wagi 1,500 ton. Na przedzie tej super struktury usytuowany jest pomieszczenie kontrolne ze wszystkimi elementami do kontroli windy. Prędkość z jaką się porusza to 1,2 km/h. Dodatkowym elementem jest stanowisko obrotowe dla ruchomego elementu windy. Służy on do przesyłania wody między komorami Sudovoznoy lub też wykonywania napraw czy konserwowania. Długość rotora to 104,6 m, a obwodowa prędkość obrotów promienia okrężną drogą wynosi 20 m/min.


TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 September

Zmarł Dariusz Bogucki, konstruktor statków i jachtu "Gedania", kapitan jachtowy, uczestnik wielu wypraw oceanicznych i polarnych, pod żaglami opłynął Horn i dotarł za oba kręgi polarne. Był również znanym publicystą i pisarzem; m.in. autorem książek - "Is
niedziela, 22 września 2002
Na jachcie "Neo Vent" z Trinite-sur-Mer drogą na zachód wyruszył w okołoziemski rejs Pierre Auboiroux; podróż zakończył 29.08.1966 r., a trasa wiodła przez Atlantyk, Panamę, Markizy, Cieśninę Torresa, Indie, Suez i Saint Tropez.
wtorek, 22 września 1964
Zagłada żaglowca "Teaping"; zbudowany w 1863 r., był jednym z pierwszych kliprów kompozytowych, regularnie brał udział w Tea Races (1856-1871).
piątek, 22 września 1871