Niesamowite śluzy: Caen Locks Hill

niedziela, 12 sierpnia 2012
Michał Woźniak
Caen Locks Hill to zespół śluz na kanale Kennte i Avon między Rodwe i Devizes w Wiltshire w Anglii. Inżynierem, który zaprojektował tą budowlę hydrotechniczną był John Rennie.

Łączna liczba śluz w tym miejscu to 29. Na odcinku długości 3,2 km różnica poziomów wynosi 72 m. Śluzy dzielą się na trzy grupy. Pierwsze siedem zaczynające się od Foxhangers Wharf Lock, a kończące na Foxhangers Bridge Lock, leży na odcinku 1,2 km. Kolejne szesnaście śluz umiejscowionych jest blisko siebie – jedna za drugą na jednym zboczu. Ze względu na ostry kąt nachylenia terenu odległości między śluzami są niewielkie. Ostatnia grupa śluz mieści się w Devizes.

Gdy nastały czasy kolei kanał wyszedł z użycia i został zamknięty. Ostatni ładunek przewożony tą drogą rozpoczął podróż w Avonmouth, a zakończył w Newbury – było to w październiku 1948 roku. Od roku 1960 rozpoczęły się wielkie prace odbudowy i konserwacji, które uwieńczone zostały wizytą królowej Elżbiety II w 1990 roku.

Cały kompleks wymaga znacznej ilości wody. W 1996 roku w Foxhangers została zainstalowana pompa. Jej zadanie to transport 32 mln litrów wody dziennie. W 2010 roku British Waterways zainstalowało 12 nowych wrót, w celu ograniczenia odpływu wody. Co ciekawe drewno uzyskane z przebudowy zostało użyte do budowy nowego mostu, który został zadedykowany Arabelli Churchill.TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 September

W Southamton wystartowała kolejna (ósma) edycja załogowych regat dookoła świata, tym razem pod nazwą The Volvo Ocean Race Round the World.
niedziela, 23 września 2001
W Łebie zakończył okołoziemski rejs Kapitan Krzysztof Baranowski na s/y "Lady B" (ex "Wojewoda Pomorski"); Kapitan Krzysztof Baranowski stał się tym samym pierwszym Polakiem, który dwukrotnie samotnie okrążył kulę ziemską pod żaglami.
sobota, 23 września 2000
Odbył się chrzest "Daru Przemyśla", na którym Henryk Jaskuła opłynął kulę ziemską w rejsie non stop.
czwartek, 23 września 1976
W Olsztynie powołano do życia oddział Yacht Klubu Polski.
poniedziałek, 23 września 1946
Sejm uchwalił ustawę o budowie portu w Gdyni.
sobota, 23 września 1922