TYP: a1

Żeglowanie bez stresu

piątek, 1 grudnia 2017
Monika Frenkiel

Nie wiem, czy po lekturze tej książki da się żeglować bez stresu, ale z całą pewnością zawiera ona sporo pożytecznych wskazówek i tricków. Może niekoniecznie zaskoczą one starych żeglarskich wyjadaczy, ale przydadzą się tym, którzy niezbyt pewnie czuja się na wodzie czy w czasie manewrów.

Autor, Duncan Wells, dziś 60-letni, zaczął żeglować jako nastolatek. Instruktor i nauczyciel żeglarstwa wspomina, jak to na początku żeglarskiego żywota, jako świeżo upieczonemu żeglarzowi udało mu się na śmierć przerazić rodzinę, którą zabrał w pierwszy rejs. To nauczyło go jednego – nikt nie rodzi się admirałem a popełnianie błędów jest naturalne. Choć rozwiązania, które Wells proponuje w książce, przydadzą się głównie żółtodziobom. I mają się przede wszystkim przyczynić do zmniejszenia stresu spowodowanego rozmaitymi problemami pojawiającymi się podczas żeglowania czy manewrów portowych.

Książka nastawiona jest na to, aby nauczyć „delikwenta” samodzielnego obsługiwania łódki lub pracy w małej załodze (dwuosobowej). Prędzej czy później, daje do zrozumienia autor – pływanie w pojedynkę czy też z osobami, na które nie można liczyć pod względem obsługi łodzi przytrafi się każdemu. A jeśli opanuje się pływanie w pojedynkę, to żeglowanie z kimś staje się już tylko przyjemnością.

Autor daje nam wskazówki rozmaitego rodzaju – począwszy od sposobu wydawania komend, przez manewry po prace konserwatorskie czy zachowanie na jachcie. Szczególnie wiele miejsca poświęca linom i węzłom, a z manewrów odejściu od kei i podejściu do niej, trymowaniu, refowaniu i stawaniu w dryf, cumowaniu i kotwiczeniu. Szczególny nacisk położony jest na trudny samodzielnie do wykonania manewr „człowiek za burtą” – zwłaszcza, jeżeli delikwent znajdujący się za burtą jest nieprzytomny.

W książce znajdują się także rozdziały poświęcone nawigacji i pogodzie a także temu, co spędza sen z oczy każdemu samotnemu żeglarzowi – czy komuś, kto zamierza być samotnym żeglarzem – czyli jak sobie radzić w trudnych warunkach.

Książeczka zaopatrzona jest w obfitość ćwiczeń do samodzielnego przeprowadzenia (niektórych, jak dodaje autor, w marinie po sezonie w środowe popołudnie, żeby mieć absolutną pewność braku widowni), zdjęć a także 21 filmów instruktażowych dostępnych po zeskanowaniu kodów znajdujących się w książce.  

Tytuł: „Żeglowanie bez stresu. W małej załodze i w pojedynkę”

Autor: Duncan Wells

Wydawnictwo Alma-press  

Tagi: żeglowanie, poradnik, Duncan Wells
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 czerwca

Wodowanie nowego trimarana "IDEC" dla Francisa Joyona.
wtorek, 19 czerwca 2007
Rehabilitacja Mariusza Zaruskiego.
poniedziałek, 19 czerwca 1989
Blisko Salcombe Harbour wchodzi na mieliznę "Herzogin Cecile".
piątek, 19 czerwca 1936
Na redzie portu gdyńskiego stanął, zakupiony ze składek społeczeństwa żaglowiec "Dar Pomorza".
czwartek, 19 czerwca 1930
Urodziła się Teresa Remiszewska-Damsz, była pierwszą Polką, a czwartą kobietą na świecie, która samotnie przepłynęła Atlantyk. W 1972 r. wzięła udział w regatach OSTAR, wcześniej odbyła pierwszy samotny rejs po Bałtyku na s/y "Zenit".
wtorek, 19 czerwca 1928
W holenderskiej stoczni GM Muller zwodowano trzymasztowy szkuner "Vlissingen", późniejszą "Iskrę", statek szkolny Polskiej Marynarki Wojennej.
wtorek, 19 czerwca 1917
Nieopodal Bacon Island Bar na mieliznę wchodzi "Flying Cloud".
piątek, 19 czerwca 1874
Wodowanie "Sovereign of the Seas" - największego klipra zbudowanego przez J. W. Griffithsa i McKaya - słynnych budowniczych kliprów herbacianych.
sobota, 19 czerwca 1852