TYP: a1

"Encyklopedia potraw z ryb"

sobota, 14 maja 2011
MZ

Mam przed sobą książkę pod tytułem „Encyklopedia potraw z ryb”. W wypadku książek kucharskich pierwszą rzeczą, na którą spoglądam to nazwisko autora. Chodzi mi o to, czy ten kto ową książkę napisał daje szansę, że będzie to rzecz fachowa. I tak, jeśli widzę, że na temat kuchni włoskiej rozpisuje się Niemiec, to bez specjalnego żalu odkładam taki tom z powrotem na półkę księgarską, jeśli o kuchni francuskiej wymądrza się na przykład Anglik, to postępuję podobnie. Chcę mieć pewność, że instruuje mnie osoba, która dany temat naprawdę dobrze poznała, jak to się mówi „wyssała tę wiedzę z mlekiem matki”.


Wspomniana Encyklopedia napisana została w Szwecji, a że to naród morski i na rybach się zna, to taką książkę warto przeczytać. Druga rzecz, która dla mnie jest ważna to to, czy mamy do czynienia jedynie ze zbiorem przepisów, czy też jest w takiej pozycji coś więcej. „Encyklopedia potraw z ryb” o podtytule „Przepisy na pyszne potrawy z ryb i owoców morza” spełnia to oczekiwanie. Pierwsze 40 stron poświęcone jest na opisy gatunków i rodzajów ryb, zarówno morskich jak i słodkowodnych, otrzymujemy informacje o ich sprawianiu i przygotowaniu na różne sposoby, a wszystko to bogato ilustrowane niezłymi zdjęciami.


Trzeba dodać, że książka ta będzie nagrodą dla osoby, która umieści w maju na Tawernie najciekawszy, oryginalny przepis, opatrzony zdjęciem.

 

Encyklopedia potraw z ryb”

Przepisy na pyszne potrawy

z ryb i owoców morza

Wydawnictwo REA 2009

stron 192

cena: 34,90 zł.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 July

W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932