TYP: a1

Andrzej Urbańczyk "Machina czasu"

sobota, 21 marca 2015
MZ

No cóż, mamy tu można powiedzieć prawdziwy festiwal Andrzeja Urbańczyka. Zawdzięczamy to bez wątpliwości wydawnictwu „NORD”, które najwyraźniej przygotowuje, czy też już przygotowało „Opus Magnum” literackiej twórczości tego znanego żeglarza. Kilka książek w tej rubryce już prezentowaliśmy. Wszystkie o podobnej szacie graficznej, wydane starannie z twardymi oprawami.

Tym razem odkrywamy kolejne oblicze autora, do tej pory skrywane, czy też nie powszechnie znane – pisarza miłośnika fantastyki. Na tom składa się 30 opowiadań różnej proweniencji, ale ich wspólną cechą jest, umiłowana jak się dowiadujemy ze wstępu – fantasy. Mamy tu teksty o duchach i upiorach, czyli rzecz z pogranicza horroru. Są tu opowiadania grozy, jest też sporo fantastyki. Większość z nich ma teoretycznie czytelnika przerazić, bowiem natura ludzka jest tak przedziwnie skonstruowana, że lubi być straszona. Nic nam nie sprawia większej frajdy, niż zimny pot spływający po plecach, czy też ściśnięte lękiem gardło. Ten strach jest jednak oswojony, przyjmowany z pełnym poczuciem bezpieczeństwa, w objęciach wygodnego fotela. Tą konwencją i tą umową z czytelnikiem nasz autor z pełną premedytacją się bawi. Pozwala nam się trochę po bać, by po chwili pokazać, że to wszystko jest zabawą, w której główną rolę grają znane rekwizyty.

W tych opowiadaniach uważny czytelnik znajdzie często odniesienie do klasyki gatunku, gdzieś się pojawi nazwisko kultowego autora, gdzieś cytat, czy też znana sytuacja.

Chętnych do tych literackich, czy też gatunkowych gier zapraszam do lektury. Inni mniej wprawieni w tropieniu śladów też tu znajdą sporo rozrywki, a żeglarze wiele morskich tematów.

Andrzej Urbańczyk „Machina czasu”
Wydawnictwo NORD
Stron: 254
Cena: 40 zł

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 lipca

Do Odessy dopływa z Gdańska "Velet" pod dowództwem Henryka Wolskiego.
środa, 5 lipca 2006
W Gdańsku rozpoczęła się kolejna edycja Operacji Żagiel, święto żagli i regaty organizowane przez The International Sail Training Association.
środa, 5 lipca 2000
W Gdańsku na Motławie gościł jeden z największych żeglarzy świata Eric Tabarly na pokładzie "Pen Duick II".
sobota, 5 lipca 1997
Zmarł Józef Marczewski, wieloletni działacz żeglarski, członek honorowy PZŻ.
niedziela, 5 lipca 1992
Powrócił z rejsu dookoła świata jacht "Tropiciel" z Kpt. Ryszardem Wabikiem.
sobota, 5 lipca 1986
Samotny rejs przez Cieśniny Duńskie na "Eurosie" odbył Aleksander Kaszowski; w czasie rejsu przebyto 800 mil w ciągu 10 dni.
poniedziałek, 5 lipca 1971
Alec Rose powrócił do Portsmouth po rejsie dookoła świata na s/y "Lively Lady".
piątek, 5 lipca 1968
Na jachcie "Thetys" w Nowym Jorku zakończył rejs Krzysztof Grabowski (start z Tangeru 12 kwietnia); był to pierwszy powojenny atlantycki rejs polskiego żeglarza.
niedziela, 5 lipca 1959
Urodził się Andrzej Zawieja, olimpijczyk w klasie Finn (1968 r.), wielokrotny mistrz Polski w tej klasie, trener żeglarski.
piątek, 5 lipca 1940