TYP: a1

Andrzej Urbańczyk "Z całego świata"

sobota, 7 marca 2015
MZ

Nie raz pisaliśmy w tej rubryce o autorze zbioru prezentowanych teraz opowiadań. Jest to ta z tych postaci w naszym żeglarskim świecie, która zapewne na zawsze znalazła sobie w nim ważne, doceniane miejsce. Niewątpliwie wpłynęło na to przebogate, obfitujące w zdarzenia niezwykłe życie.

Czemu o tym teraz piszę, powtarzając opinię, która brzmi jak truizm. Otóż mamy tu fabuły rozmaite, ujęte w różne formy, jedne minimalistyczne, składające się z kilkunastu, a raczej kilkudziesięciu zdań zajmujących raptem kartkę papieru, po obszerniejsze przybierające kształt noweli, ale wszystkie składają się w tom autobiograficzny. Ich treścią są wspomnienia autora, jedne zapewne świeże, spisane na gorąco, tuż po tym jak rzecz się wydarzyła, inne wydobyte z zakamarków pamięci, przypomniane po latach. Oczywiście nadano im formę literacką, to też nie zawsze należy je traktować jako rzecz w stu procentach realistyczną, jednak niewątpliwie wynikają one z osobistych doświadczeń i przeżyć twórcy. Zatem czytelnik zostaje w pewien sposób zaproszony do wędrówki po jego biografii. A jest po czym wędrować, bo życie Andrzeja Urbańczyka barwnym jest.

Przyznam się na koniec, a jest to osobista uwaga, że jednym z moich ulubionych opowiadań, jest noszące tytuł „Dusza ptaka”.

Andrzej Urbańczyk „Z całego świata”
Wydawnictwo NORD 2012
Stron: 218
Cena: 40 zł

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 July

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872