TYP: a1

Zbigniew Gutkowski wystartuje w Polonez Cup Race 2014

piątek, 28 marca 2014
Informacja prasowa
Energa Sailing
Fot. R. Hajduk
Najlepszy polski żeglarz oceaniczny, Zbigniew Gutkowski zapowiedział start w XV edycji regat Baltic Single & Double Handed Polonez Cup Race. Uczestnik najbardziej prestiżowych międzynarodowych zmagań żeglarskich, jak m.in. Vendée Globe, Transat Jacques Vabre czy Velux 5 Oceans, popłynie na jachcie ENERGA w duecie z Maciejem Marczewskim. Rywalizacja odbędzie się w dniach 11-17 sierpnia 2014 r., w formule non-stop na historycznej trasie Świnoujście - Christiansø - Świnoujście.

Regaty, których historia sięga 1973 roku, zostały reaktywowane przed trzema laty, stając się jednym z najbardziej prestiżowych i wymagających wydarzeń żeglarskich w basenie Morza Bałtyckiego. W przeszłości, trasa licząca ok. 200 mil morskich, w połączeniu z trudnymi warunkami panującymi na Bałtyku, krzyżowała plany największych faworytów, jak np. płynącego w ubiegłorocznej edycji na najszybszym jachcie w stawce, Niemca Uwe Rottgeringa.

W 2013 roku, dzięki sprzyjającej aurze, udało mi się ponad dwukrotnie pobić dotychczasowy rekord trasy w kategorii „single handed”. Trudno powiedzieć, czy w tegorocznej edycji możemy pokusić się o kolejny rekord, tym razem rywalizując w trybie załogowym. Jak zwykle, najwięcej będzie zależeć od wiatru. O jacht i swojego partnera jestem spokojny – powiedział Zbigniew Gutkowski, który, wraz z Maciejem Marczewskim, wystartuje z 999. numerem startowym, przydzielanym przez organizatorów wyłącznie specjalnym uczestnikom.

Poza „Gutkiem” i „Świstakiem”, w gronie uczestników Polonez Cup Race, znajduje się krajowa czołówka, m.in. Roman Paszke czy Szymon Kuczyński. Jak zapewniają organizatorzy regat, tegoroczna stawka żeglarzy gwarantuje kibicom duże emocje i wysoki poziom sportowy.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 April

Zatonięcie "Titanica" po zderzeniu z górą lodową.
poniedziałek, 15 kwietnia 1912
Wodowanie klipra "Flying Cloud", zaprojektowanego przez Donalda Mc Kaya, jednego z najsłynniejszych konstruktorów; zbudował największe, najszybsze i najładniejsze klipry. "Flying Cloud" był rekordzistą trasy z Nowego Jorku do San Francisco z czasem 89 dni
wtorek, 15 kwietnia 1851