TYP: a1

Startują zajęcia w ramach programu ENERGA Sailing Edukacja

poniedziałek, 3 marca 2014
Informacja prasowa
PZŻW poniedziałek 3 marca odbędą się pierwsze zajęcia teoretyczne w ramach drugiej edycji ENERGA Sailing Edukacja – największego programu edukacji żeglarskiej w Polsce organizowanego przez Polski Związek Żeglarski i Grupę ENERGA. Projekt będzie realizowany w sześciu polskich miastach: Olsztynie, Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Szczecinie i Gdyni.

Obudź w sobie żeglarza


Program ENERGA Sailing Edukacja – projekt Polskiego Związku Żeglarskiego i Grupy ENERGA, powstał z myślą o dzieciach w wieku od 7 do 9 lat, które do tej pory nie miały okazji spróbować swoich sił w żeglarstwie. Jego głównym celem jest zachęcenie najmłodszych do rozpoczęcia żeglarskiej przygody, którą po zakończeniu programu będą mogły kontynuować w istniejących szkołach i klubach żeglarskich.

Nabór do programu ENERGA Sailing Edukacja, podobnie jak przed rokiem, cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Ze względu na duże powodzenie pierwszej edycji, druga odsłona projektu została rozszerzona o dwa dodatkowe ośrodki regionalne i w tym roku zajęcia będą prowadzone w sześciu polskich miastach: Olsztynie, Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Szczecinie i Gdyni. Pozwoliło to zaangażować jeszcze większą liczbę młodych żeglarzy – w tym roku w programie weźmie udział ponad 650 dzieci.

Chętni byli rekrutowani na dwa sposoby – poprzez indywidualne zgłoszenia do regionalnych koordynatorów oraz za pośrednictwem szkół, które wzięły udział w specjalnym konkursie. Nabór poprzez szkoły jest nowym rozwiązaniem, przygotowanym z myślą o kolejnych edycjach programu.

- Ze względu na duży sukces poprzedniej edycji ENERGA Sailing Edukacja, w tym roku postanowiliśmy rozszerzyć program i zaangażować kolejną grupę – szkoły, które zostały wyłonione na drodze konkursu. Połowa uczniów, którzy wezmą udział w projekcie będzie pochodziła właśnie z tych jednostek oświatowych. Dodatkowo każda ze szkół może wytypować jednego nauczyciela, który będzie miał możliwość wzięcia udziału w bezpłatnym kursie instruktora nauczania początkowego w żeglarstwie PZŻ. To doskonała szansa na zbudowanie kadry szkoleniowej i popularyzację żeglarstwa wśród dzieci. – powiedział Maciej Ruwiński z Grupy ENERGA.

Wśród szkół, które zgłosiły się do programu w drodze konkursu wybrane zostały 22 placówki.

Pierwsze żeglarskie kroki


Zajęcia w ramach programu ENERGA Sailing Edukacja zostały podzielone na część teoretyczną i praktyczną. Podczas lekcji teoretycznych, które rozpoczęły się w poniedziałek 3 marca i potrwają do końca kwietnia, dzieciom zostaną przekazane podstawowe informacje na temat żeglarstwa. Zakres materiału, z którym zapoznają się młodzi uczestnicy, obejmie takie tematy jak: historia żeglarstwa, budowa jachtu, teoria żeglowania, podstawowa wiedza na temat regat, przepisy, czy bezpieczeństwo nad wodą. Zajęcia zostaną urozmaicone w gry, zabawy oraz filmy mające ułatwić początkującym żeglarzom przyswoić wiedzę, którą będą mogli wykorzystać na wodzie podczas zajęć praktycznych, zaplanowanych od maja do lipca tego roku.

Patroni regionów


W każdym z sześciu miast, gdzie program będzie realizowany, dzieci będą miały swojego patrona – zawodnika Energa Sailing Team Poland - Kadry Narodowej PZŻ. Sportowcy, którzy zaangażowali się w projekt to utytułowani zawodnicy, z sukcesami na arenie międzynarodowej. Patroni będą dzielić się wiedzą i doświadczeniem oraz wspierać swoich podopiecznych w ich pierwszych żeglarskich krokach podczas zajęć praktycznych. W Olsztynie będzie to Piotr Myszka, w Warszawie – Anna Weinzieher, w Gdyni – Przemysław Miarczyński, w Krakowie – Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński, w Poznaniu – Kacper Ziemiński, w Szczecinie – Agnieszka Skrzypulec i Natalia Wójcik.

Początkujący żeglarze, którzy wykażą się największym zaangażowaniem i umiejętnościami, wezmą udział w 10-dniowej, letniej półkolonii żeglarskiej ENERGA Sailing Camp, która zostanie przeprowadzona w każdym z miast programu. W zajęciach obozu wezmą również udział Patroni projektu.

Szkoły biorące udział w programie:


Warszawa: Szkoła Podstawowa Nr 279, Szkoła Podstawowa Nr 185, Szkoła Podstawowa Nr 60, Ogniska Pracy Pozaszkolnej nr 4
Poznań: Szkoła Podstawowa Nr 1 w Strzeszynie Greckim, Szkoła Podstawowa Nr 28 Poznań/Kiekrz, Zespół Szkół Pijarskich w Poznaniu, Szkoła Podstawowa Im. Jana Brzechwy w Dopiewie
Olsztyn: Szkoła podstawowa nr 3
Kraków: Szkoła Podstawowa w Sygneczowie, Szkoła Podstawowa nr 8, Przedszkole Samorządowe nr 47, Społeczna Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa w Szarowie
Szczecin: Szkoła podstawowa nr 42, Szkoła podstawowa nr 11, Szkoła podstawowa nr 65, Szkoła podstawowa nr 56, Centrum Opieki nad Dzieckiem
Gdynia: Szkoła Podstawowanr 21, Szkoła Podstawowa nr 34, Szkoła Podstawowa nr 6

---

Energa Sailing to jeden z projektów realizowanych w ramach programu Energa Sport. Pozostałe to Energa Basket Cup - Igrzyska Młodzieży Szkolnej minikoszykówki Dziewcząt i Chłopców. Częścią Energa Sport jest również Energa Athletic Cup - organizowany we współpracy z Sopockim Klubem Lekkoatletycznym.

Po więcej informacji o projekcie edukacyjnym Energa Sailing oraz aktualności i zapowiedzi najważniejszych wydarzeń organizatorzy zapraszają na stronę internetowej www.edu.energasailing.pl.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 March

Na wodach San Diego tonie "One Australia" Johna Bertranda stając się pierwszym jachtem zatopionym podczas regat o Puchar Ameryki.
niedziela, 5 marca 1995
Wodowanie w Bilbao szkunera "Juan Sebastian de Elcano".
sobota, 5 marca 1927
Urodził się Zdzisław Michalski, generał brygady, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej; pierwsze uprawnienia żeglarskie zdobył w oflagu, gdzie przebywał jako oficer kampanii wrześniowej. W latach 1964-1969 pływał jako zastępca kapitana na "Zawiszy Czarnym". W
wtorek, 5 marca 1912