TYP: a1

Kpt. Jerzy Jankowski na jachcie "Eljacht" pierwszym samotnikiem na mecie w XV regatach Baltic Polonez Cup

czwartek, 21 sierpnia 2014
Informacja prasowa | Ewa Górska
Polonez Cup
Fot. Tomasz Jankowski
W zakończonych w ostatni weekend w Świnoujściu XV regatach Baltic Polonez Cup kpt. Jerzy Jankowski na s/y "Eljacht" (Jacht Klub Stoczni Gdańskiej) jako pierwszy z żeglarzy samotnych przeciął metę. Zajął również I miejsce w grupie ORC Single, I miejsce wśród jachtów Delphia 37-40 Single oraz V pozycję w klasie KWR Single.

Bałtyckie Regaty Samotnych Żeglarzy o Puchar Poloneza i Załóg Dwuosobowych "Baltic Polonez Cup" to jedna z najważniejszych i najtrudniejszych polskich imprez regatowych dla żeglarzy samotników oraz wyzwanie dla załóg dwuosobowych. W tegorocznej edycji regat wystartowało 33 samotników i 40 załóg dwuosobowych, łącznie 73 jachty. Wśród nich goście z Niemiec, Szwecji oraz Węgier. Uczestnicy mieli do pokonania non stop około 200 mil na trasie Świnoujście - Christianso - Świnoujście.

Kpt. Jerzy Jankowski na s/y "Eljacht" (Delphia 40) osiągnął linię mety z czasem trasy 35:38:48. Był trzecim jachtem na mecie ogólnie i pierwszym wśród "singli". Otrzymał za to przechodni Puchar Kuby Jaworskiego i Jerzego Siudego, który przyznawany jest najszybszym jachtom bezwzględnie, osobno w grupach single i double.

"Jestem bardzo zadowolony z tegorocznego Poloneza. I z wyniku i z przebiegu regat. Wyścig ukończylem z lepszym o 2 godziny wynikiem niż dwa lata temu." - podsumował kpt. Jankowski. - "Ponieważ był to mój trzeci start w Polonezie, byłem przygotowany psychicznie do samotnej żeglugi non stop. Warunki pogodowe były trudne, zmienny wiatr i burze, więc cały czas trzeba było być bardzo czujnym. Szybka i bezpieczna żegluga wymagała ciągłej pracy żaglami, tak więc bez autopilota Raymarine nie dałbym rady. A tak "we dwoje" dawaliśmy doskonale radę :)".

Jerzy Jankowski jest jednym z najaktywniejszych żeglarzy morskich. Kilka dni przed regatami Poloneza załoga jachtu "Eljacht" pod jego dowództwem zajęła czwarte miejsce w grupie ORC w Bałtyckich Regatach Unity Line. Już wkrótce "Eljacht" wystartuje w Morskich Mistrzostwach Polski w Darłówku, gdzie załoga będzie broniła tytułu Mistrza Polski w grupie KWR.

Firma Eljacht, którą reprezentuje kpt. Jerzy Jankowski, wspiera wartościowe imprezy żeglarskie. I tak w tym roku była po raz trzeci sponsorem regat Baltic Polonez Cup. Przed startem w bazie regat w Świnoujściu obecni byli specjaliści z bogatym doświadczeniem w serwisowaniu i instalowaniu elektroniki jachtowej i służyli pomocą uczestnikom regat. Jako srebrny sponsor regat firma ufundowała specjalną nagrodę dla zwycięzcy Pucharu Poloneza 2014 - radiopławę osobistą Rescue ME PLB1 "firmy Ocean Signal".
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 29 May

Odbył się chrzest s/y "Roztocze".
czwartek, 29 maja 1969
Urodził się Roman Paszke, kapitan jachtowy, członek kilku klubów na wybrzeżu oraz Royal Yachting Ocean Racing Club w Londynie, uczestnik pamiętnych ragat Admiral's Cup (1979 r., w których 15 żeglarzy straciło życie), czterokrotny Mistrz Polski w klasach m
wtorek, 29 maja 1951
Urodził się Leonid Teliga, kapitan "Opty" w samotnym rejsie dookoła świata.
wtorek, 29 maja 1917