TYP: a1

Żeglarze 3 pokoleń ambasadorami Baltic Polonez Cup

środa, 14 maja 2014
Informacja prasowa
Baltic Polonez Cup RaceMiło nam poinformować, że głównym motywem przewodnim Baltic Polonez Cup 2014 będzie hasło: Baltic Polonez Cup Race - All Generation Sailors Race. Będzie to podkreślenie udziału w naszej imprezie wszystkich pokoleń żeglarzy morskich i oceanicznych.

Ambasadorami Baltic Polonez Cup i zarazem reprezentantami wszystkich pokoleń żeglarzy oceanicznych zostali:

Kpt. Krzysztof Baranowski – Jeden z najwybitniejszych polskich żeglarzy, kapitan, autor książek, publicysta i propagator żeglarstwa. Jest pierwszym Polakiem, który dwukrotnie opłynął samotnie kulę ziemską i pierwszym, który samotnie opłynął przylądek Horn, startował w regatach samotników OSTAR, twórca innowacyjnego programu „Szkoła pod Żaglami”. Nazwa głównej nagrody „Puchar Poloneza” i nazwa „Bałtyckie Regaty Samotnych Żeglarzy o Puchar Poloneza” wywodzą się z pomyślnie zakończonego rejsu dookoła świata K. Baranowskiego na jachcie Polonez.

Zbigniew Gutkowski - jest pierwszym polskim żeglarzem, który wziął udział w oceanicznych regatach samotników dookoła świata - Vendée Globe. Ukończył dwa wyścigi okołoziemskie – załogowy (regaty The Race, 2000) i solo (regaty Velux 5 Oceans 2010/11 – zakończył je wielkim sukcesem – mimo awarii jachtu i dwóch poważnych kontuzji, ukończył regaty na 2. pozycji, dzięki czemu trwale wpisał się do historii światowego żeglarstwa). Posiadacz bezwzględnego rekordu pokonania trasy Baltic Polonez Cup w grupach Single.

Szymon Kuczyński - z zamiłowania żeglarz i kolarz. Zaczynał żeglować na jez. Niesłysz w woj. Lubuskim. Przepłynął w obie strony Atlantyk w latach 2012-2013 na własnoręcznie wybudowanym 5 m jachcie "Lilla My" – w tym zwyciężył jako samotnik w pierwszych Regatach Setką przez Atlantyk, powrócił w załodze dwuosobowej do kraju. Na jachcie tym dwukrotnie startował w Baltic Polonez Cup i z sukcesem ukończył wyścigi jako najmniejsza jednostka w stawce. Przygotowuje się właśnie do rejsu Maxus Solo Around - samotnej wyprawy dookoła świata na jachcie Atlantic Puffin (6,36 m)


Baltic Single & Double Handed Polonez Cup Race to pełnomorska prestiżowa impreza żeglarska w rejonie Bałtyku skupiająca najlepszych żeglarzy z Polski i zagranicy. Jej historia rozpoczęła się w 1973 roku od prywatnego wyścigu dwóch utytułowanych żeglarzy K. Jaworskiego i J. Siudego, reaktywowana przez K. Krygiera w 2010 roku po 27 letniej przerwie. Pierwsza w rejonie Bałtyku korzysta z Satelitarnego Trackingu jachtów online pozwalającego obserwować pozycje jachtów w trakcie wyścigu. Nagrodą główną jest historyczny „Puchar Poloneza” nazwany tak dla upamiętnienia zakończenia rejsu dookoła świata przez kpt. Krzysztofa Baranowskiego na jachcie Polonez. W roku 2014 kpt. Baranowski po 40 latach przerwy ponownie pojawi się na jachcie Polonez na starcie imprezy. Listy startowe do edycji 2014 zostały zamknięte w połowie marca, do tegorocznej imprezy zgłoszonych jest 85 jachtów i ponad 100 uczestników. Zbigniew Gutkowski na jachcie Energa jest posiadaczem bezwzględnego rekordu przepłynięcia trasy regat w grupach single handed z czasem: 14h:43m:00s. Listy startowe, harmonogram i szczegóły dostępne są na stronie regat: www.regaty-poloneza.pl, www.polonezcup.com.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 April

17 kwietnia zmarł Zbigniew Stosio, harcerz, żeglarz i wieloletni działacz Polskiego Związku Żeglarskiego. Miał 72 lata
piątek, 17 kwietnia 2020
Na bahamskiej wyspie Sandy Cay (około 15 mil od stolicy Bahamów, Nassau) została założona Karaibska Republika Żeglarska. Republikę założyli obecni na pokładzie polonijnego jachtu "Solidarity" żeglarze: Andrzej W. Piotrowski, Kuba Łuczkiewicz, Wojtek Minic
poniedziałek, 17 kwietnia 1995
Dominik Życki i Mateusz Kusznierewicz wywalczyli tytuł mistrzów świata w klasie Star.
czwartek, 17 kwietnia 2008
W stoczni Mag Ocea zwodowano trimaran "Fujifilm".
wtorek, 17 kwietnia 2001