TYP: a1

Zawisza w rejsie z Betlejemskim Światłem Pokoju

czwartek, 11 grudnia 2014
Informacja prasowa
Flagowy żaglowiec Związku Harcerstwa Polskiego „Zawisza Czarny”, wypłynie z Kołobrzegu w dniu 16 grudnia 2014 w rejs, którego celem jest dostarczenie duńskim i szwedzkim skautom i mieszkańcom Bornholmu i Karlskorony Betlejemskiego Światła Pokoju.

Zawisza Czarny

W pierwszym etapie rejsu harcerze pokonają zimowy Bałtyk i spotkają się w Ronne na Bornholmie z duńskimi skautami i mieszkańcami miasta. Betlejemskie Światło Pokoju zostanie przeniesione w uroczystym pochodzie z pokładu żaglowca do kościoła ewangelicko – metodystycznego w centrum miasta. Oprócz uroczystości przekazania światła zaplanowano zwiedzanie Zawiszy Czarnego oraz wspólne spotkanie skautów duńskich i harcerzy.

Następnie, w dniu 18 grudnia nasz żaglowiec zawita do Karlskorony, gdzie zostanie powitany przez księży i parafian parafii rzymsko – katolickiej w Karlskoronie. Światło zawita tym samym do Szwecji, a nasi żeglarze, po zwiedzeniu miasta i Muzeum Morskiego w Karlskoronie powrócą do Gdyni.

Betlejemskie Światło Pokoju zapalane jest co roku w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Dłońmi skautów przekazywane jest do 25 państw. Harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego otrzymują je od skautów słowackich by przekazać je wszystkim potrzebującym. Trafia do rodzin, szkół, szpitali, kościołów, urzędów, instytucji, mediów. Zostanie tradycyjnie przekazane również Prezydentowi RP, premierowi, marszałkom Sejmu i Senatu oraz do wielu instytucji i przyjaciół harcerstwa.

W rejsie weźmie udział blisko 30 harcerzy, żaglowcem będzie dowodził hm. Grzegorz Studziżba, kadrę oficerską jachtu stanowią instruktorzy harcerscy. Zawisza Czarny to największa tego typu jednostka harcerska. Dzięki swojej konstrukcji dobrze znosi żeglowanie w trudnych warunkach, a takie przeważają zimą na Bałtyku.

Rejs zakończy się 21 grudnia w Gdyni. W sumie statek w rejsie pokona około 360 mil morskich.
Tagi: Betlejemskie Światło Pokoju, Zawisza Czarny
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 26 May

Za sprawą Ministra Spraw Wojskowych powstaje Rada Jachtingu Morskiego z kontradmirałem Józefem Unrugiem na czele.
wtorek, 26 maja 1936
Urodził się Stefan Wysocki, żeglarz, krytyk muzyczny, sędzia żeglarski, działacz kilku klubów żeglarskich, a przede wszystkim autor podręczników żeglarskich, na których wychowały się pokolenia żeglarzy.
środa, 26 maja 1920