TYP: a1

Zawisza Czarny opuszcza Gdynię

piątek, 26 czerwca 2015
Informacja prasowa
Blisko 3 miesiące spędzi w rejsach harcerski żaglowiec Zawisza Czarny. Młodzi żeglarze odwiedzą Danię, Norwegię, Szetlandy, Szkocję, Holandię, Anglię i Niemcy. W sobotę 27 czerwca odbędzie się pożegnanie żaglowca.

S/y Zawisza Czarny
"SyZawiszCzarnyII" autorstwa Piotr Berliński - Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons.

W sobotę, 27 czerwca 2015, o godzinie 17.00 z Basenu Prezydenta w Gdyni wypływa w trzymiesięczną podróż harcerski żaglowiec Zawisza Czarny.

Statek odwiedzi Oslo, Kopenhagę, Stavanger, Bergen, Wyspy Szetlandzkie, Edynburg, Dejfzil, Amsterdam, Londyn, Helgoland, Cuxhaven, Lubekę, Rostock.

Na swym pokładzie będzie gościł między innymi harcerzy z Poznania, młodych żeglarzy z Grodziska Mazowieckiego, pracowników Uniwersytetu Jana Kochanowskiego z Kielc, oraz młodzież w ramach otwartych rejsów Vikingów, odbywanych po fiordach Norwegii.

W niedzielę, rejs rozpoczną niewidomi żeglarze, którzy wyruszają na pokładzie dzielnego żaglowca w X edycji programu Zobaczyć Morze. Pokieruje nimi kpt. Aleksandra Emche.

W czasie swej podróży żaglowiec odwiedzi dwie duże imprezy kulturalne: Zlot Chórów w Dejfzil (Holandia) oraz festiwal w Edynburgu (Szkocja). W czasie tych wydarzeń załogę Zawiszy Czarnego będą stanowili chórzyści Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny, którzy oprócz tego że pięknie śpiewają, to naprawdę żeglują na Zawiszy Czarnym.

Żaglowcowi życzymy stopy wody pod kilem i zawsze pomyślnych wiatrów, a mieszkańców Gdyni i turystów zapraszamy do pożegnania Zawiszy Czarnego.
Tagi: Zawisza Czarny
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 lipca

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971