TYP: a1

Betlejemskie Światło Pokoju na Zawiszy Czarnym

wtorek, 15 grudnia 2015
Informacja prasowa
14.12 2015 Betlejemski Światło Pokoju dotarło na pokład s/y Zawisza Czarny. Harcerski żaglowiec cumuje w Kołobrzegu, skąd wyruszy do Ronne na wyspie Bornholm, by przekazać skautom i społeczności duńskiej wyspy Betlejemskie Światło Pokoju.


Fot. Kamil Kmieć

W Ronne światło odbiorą wierni kościoła ewangelicko – metodystycznego oraz skauci duńscy. Po krótkim postoju, jacht w środę wypłynie do szwedzkiej Karlskorony, gdzie w luterańskim Kościele Admiralicji światło odbiorą przedstawiciele wszystkich kościołów z Karlskorony.

To już piąta wyprawa Zawiszy Czarnego z Betlejemskim Światłem Pokoju. Rokrocznie młodzi harcerze zmagają się z zimowym Bałtykiem, by przekazać płomień z Betlejem swoim przyjaciołom w Danii i w Szwecji. Nie zawsze się udaje, w 2011 roku żaglowiec musiał zawrócić z trasy, bo szalejący na Bałtyku sztorm uniemożliwił żeglugę.


Fot. Kamil Kmieć

W tym roku światło na pokład Zawiszy dostarczył kapelan chorągwi zachodniopomorskiej ZHP ks. hm. Waldemar Piątek. Przekazując światło z Betlejem na pokład mówił o tym, ze oświetlając mrok światło pozwala nam w naszym otoczeniu zobaczyć innych ludzi. A „Zobaczyć człowieka” to właśnie hasło tegorocznego przekazywania Światła Pokoju.

W przekazaniu światła uczestniczyła cała 43 osobowa załoga Zawiszy oraz przedstawiciele władz samorządowych w Kołobrzegu, instruktorzy hufca ZHP Kołobrzeg, dziennikarze. Z kei uroczystość obserwowali mieszkańcy miasta i kuracjusze. Statkiem dowodzi kpt. Wilhelm Okarmus. Harcerze rejs zakończą w najbliższa niedzielę w Gdyni.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 lipca

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971