TYP: a1

Regaty w Iławie zakończyły eliminacje do PPJK

wtorek, 27 sierpnia 2013
Informacja prasowa

Fot. Jolanta Lunitz
W dniach 23-25.08.2013 w Iławie na jeziorze Jeziorak zostały przeprowadzone regaty z cyklu Pucharu Polski Jachtów Kabinowych, zamykające rywalizację sterników i ich załóg na różnych akwenach polskich w sezonie żeglarskim 2013 r.
 
Regaty Iławskie to oprócz tradycyjnych regat klas biorących udział w rywalizacji PPJK również VI Mistrzostwa Jezioraka w Klasie Omega Standard i IV Mistrzostwa Jezioraka w klasie łodzi żaglowo–wiosłowej typu DZ.

Do regat zgłosiło się 69 załóg w ośmiu klasach łodzi żaglowych. Dla wielu sterników startujących w Iławie były to regaty, które rozstrzygały o ostatecznej możliwości zakwalifikowania się do finałów Pucharu Polski Jachtów Kabinowych, które odbędą się w dniach 21-12.09.2013 r. w Ośrodku Żeglarskim Wrota Mazur w Piszu na j. Roś.

Uczestnicy regat z cyklu PPJK w Iławie spotykali się już po raz XVII. Z tej to okazji organizator regat, firma PHGT ”Pod Omegą”, złożył wniosek do Burmistrza Miasta Iławy o nadanie naszym wypróbowanym współorganizatorom tytułu „Twórcy Wizerunku Miasta Iławy”, który to tytuł wręczył na otwarciu regat w postaci statuetki Włodzimierz Ptasznik, Burmistrz Miasta Iławy.

Osoby uhonorowane to:
 • Dariusz Kuban – firma Ebersprecher Sp. z oo. z Przeźmierowa
 • Andrzej Janowski - Stocznia Jachtowa Janmor
 • Marek Frankowicz – firma Coffema sp.z oo. Gdańsk
 • Janusz Kulpeksza – Sędzia główny regat w Iławie

Regaty Iławskie w ocenie iławskich władz samorządowych uznawane są za jedne z istotniejszych form promocji regionu i miasta Iławy w środowisku turysty wodniaka w kraju. Zapewne wysoka ocena tego typu promocji w rejonie pojezierza Iławskiego skutkuje tym, że już trzeci rok z rzędu na regatach PPJK i innych imprezach na wodzie pojawia się Jeziorak Saling Team, jako reprezentacja miasta Zalewa, Susza i Miłomłyna.

Sobotni wieczór upłynął przy wspólnej Biesiadzie Żeglarskiej „Pożegnanie Lata z Omegą”, a towarzyszył nam koncert zespołu „Męski Punkt Widzenia” – „muzyka do śpiewu i tańca.”

Po dwudniowych zmaganiach na Jezioraku, przy bardzo sprzyjającej pogodzie – i wiatr i słońce - rywalizacja w poszczególnych klasach trwała do ostatniego wyścigu. Ostatecznie, o kolejności zajętych miejsc w poszczególnych klasach zadecydował ostatni, piąty wyścig w niedzielne przed południe.
 
Tradycyjnie na koniec zmagań o godz. 15 komisja sędziowska w składzie:
 • Janusz Kulpeksza – Sędzia Główny
 • Jarosław Bazylko - Sędzia Regat
 • Piotr Adamowicz - Sędzia Mierniczy
ogłosiła wyniki dwudniowych zmagań na Jeziorze Jeziorak w Iławie. W klasie:
 • T- 1 I miejsce załoga z sternikiem Piotrowskim Bartoszem
 • T- 2 I miejsce załoga z sternikiem Adamowiczem Piotrem
 • T- 3 I miejsce załoga z sternikiem Żurkiem Radosławem
 • Omega Standard – I miejsce załoga z sternikiem Wegner Andrzej
 • Żagle 500 I miejsce załoga z sternikiem Bufa Maciej
 • Nautica 450 I miejsce załoga z sternikiem Nawrocki Paweł
 • Sigma Active I miejsce załoga z sternikiem Wandasiewicz Mariusz
 • DZ I miejsce załoga z sternikiem Jankowski Radosław
Pełne zestawienie wyników w poszczególnych klasach na stronie www.ppjk.pl w zakładce Regaty – Ranking.

Zwycięzcom regat w poszczególnych klasach wręczono okolicznościowe statuetki, medale i dyplomy, a dla biorących udział w regatach załóg rozlosowano nagrody rzeczowe, przygotowane przez sponsorów i organizatora regat.

Całość organizacji regat, jak i ich przeprowadzenia dokonał zespół w składzie:
 • Łódź techniczną – organizację trasy regat obsługiwali Bartek Furmanek i Patryk Furmanek
 • Koordynacja brzegowa na terenie przystani Przemysław Kasprzak , Karol Kasprzak
 • Biuro Regat, Catering, Organizacja Biesiady Żeglarskiej i imprezy towarzyszące 
 • Lila Kasprzak, Beata Furmanek , Anna Kasprzak
Wspomogli nas:. Firma Eberspacher z Poznania, Coffema Gdańsk, Janmor Stocznia Jachtowa z Głowna, Związek Gmin Jeziorak, Urzędy Miasta Iławy, Susza, Zalewa, Henri Lloyd Brodnica, Sail Service z Gdańska.

Fotograficzną dokumentacją całości regat zajął się zespół fotoreporterek w składzie: Jolanta Lunitz, Weronika Palian, Asia Baranowska-Bernat. Zapewne efekty ich działań już są do obejrzenia na wszystkich możliwych portalach interesujących się cyklem regat PPJK.

Kończące się regaty „O Żeglarski Puchar Iławy” nie kończą żeglarskich zmagań na tym najdłuższym polskim jeziorze Jeziorak, a są zapowiedzią innych cyklicznych imprez, takich jak:
 • Regaty „Błękitna Wstęga Jezioraka” w dniach 7-8.09.2013 r. w Iławie
 • Wyprawa Żeglarska z cyklu Kanał Elbląski zaczyna się w Zalewie 
 • Kanałem Dobrzyckim po floreny z Zalewa
Jest to dwudniowa zabawa na wodzie zakończona bardzo atrakcyjnym programem brzegowym w nowej Eko-marinie w Zalewie na j. Ewingi. Termin 27-28.09.2013  r.
Szczegółowe informacje i zapisy tel. 601 645 004, podomega@podomega.pl.

Wszystkim uczestnikom regat o „Żeglarski Puchar Iławy” serdecznie dziękujemy za tak liczny udział, jak również za wspaniałą rywalizacje sportową na wodzie. I już dziś zapraszamy do spotkania za rok na kolejną edycję PPJK w Iławie.

Załoga organizatora raz jeszcze bardzo dziękuje wszystkim uczestnikom regat, którzy w tak licznym składzie przybyli do Iławy, jak również tym wszystkim, którzy przyczynili się swoim udziałem i wsparli organizacje już historycznej XVII edycji Regat „O Żeglarski Puchar Iławy”.
Organizator
Załoga Firmy PHGT „Pod Omegą” w Iławie
w jej imieniu opisał i powiadomił
Stanisław Kasprzak
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2
popularne artykuły

Kalendarium: 30 September

W stoczni Mag Ocean zwodowano trimaran "Bonduelle".
sobota, 30 września 2000
W Gdyni kończy rejs żaglowiec "Dar Pomorza", który pod polską banderą pływał 51 lat; obecnie pełni funkcję statku-muzeum.
środa, 30 września 1981