TYP: a1

Nautica 450 ozdobą regat Pucharu Polski Jachtów Kabinowych w Iławie

piątek, 30 sierpnia 2013
Informacja prasowa

Fot. Jolanta Lunitz
W zakończonych w dniach 23-25 sierpnia regatach z cyklu Pucharu Polski Jachtów Kabinowych w Iławie wystartowało 6 załóg Nautica 450. Podczas dwóch dni rozegrano 5 wyścigów, a w ostatecznej klasyfikacji zwyciężył Paweł Nawrocki z dorobkiem 5 punktów.

Część z załóg dotarła do Iławy już w piątek po południu i dzięki sprawnemu logistycznie rozładunkowi zdążyli przeprowadzić krótki trening na akwenie Jezioraka. Piątkowe prognozy nie były sprzyjające – zapowiadano bardzo słaby wiatr, ale wszyscy zawodnicy mieli nadzieję na poprawę sytuacji i swoisty uśmiech od losu. Sobotni poranek spełnił te życzenia i przywitał uczestników pomarszczoną wiatrem taflą jeziora, a wiatromierze wskazywały 2-3 B. Jeziorak to trudny i nieprzewidywalny akwen, o czym wielu miało się przekonać podczas trzech rozegranych tego dnia wyścigów.

Pierwszy wyścig rozpoczęliśmy o 11:00. Płynęliśmy przez wąskie jezioro, przez co było bardzo ciasno wśród tylu jachtów na wodzie” – stwierdza Marcin Rymer – „Następne dwa wyścigi to ciągłe przetasowania pozycji wśród załóg, spowodowane głównie przez nieoczekiwane zmiany wiatru.”

Warunki w niedzielę były już dużo ciekawsze z uwagi na silniejszy wiatr, który w porywach osiągał prędkość 4 B. Nautica 450 w takich okolicznościach z łatwością wchodziła w widowiskowy ślizg, co nie pozostało nie zauważone przez widzów regat z brzegu jak i zawodników z pozostałych klas. „Nautica 450 jest bardzo szybka, szczególnie w porównaniu do jachtów turystycznych, przez co miło się ją ogląda.” – komentuje Stanisław Kasprzak, organizator regat w Iławie – „Zawsze się cieszę, gdy ta klasa występuje, bo jest to fajna otoczka do regat i chcielibyśmy widzieć więcej startujących załóg.

Na niedzielę przewidziano dwa wyścigi, jeden pod, a drugi z wiatrem. Charakterystyka Jezioraka sprawiła jednak, że nawet drugi wyścig częściowo odbył się na kursach ostrych. „Na ostatni wyścig przygotowaliśmy specjalną taktykę. Podczas startu musieliśmy znaleźć się w odpowiednim miejscu i czasie, tj. po prawej stronie startu.” – relacjonuje Paweł Nawrocki, zwycięzca regat – „Wysunęliśmy się na prowadzenie i od tego momentu musieliśmy stale obserwować pozostałe załogi. Marcin Rymer i Witek Małecki kilka razy nam zagrozili niebezpiecznie zbliżając się do nas z genakerem wypełnionym wiatrem, podczas gdy my staliśmy w ciszy.” Ostatnie kilkaset metrów okazało się fascynującym pojedynkiem pomiędzy trzema załogami - Nawrocki, Rymer i Małecki - oraz wiatrem, który podstępnie zmieniał kierunek i siłę w najmniej oczekiwanych momentach.

Słowa uznania dla Pawła za postępy i sprawność w żeglowaniu na Nautice” – chwali kolegę Marcin Rymer.

Wyniki Iława PPJK 2013
  1. Paweł Nawrocki / Piotr Dzierżewicz, NED 46 - 5 Pkt
  2. Marcin Rymer / Maja Dziarnowska, POL 50 - 7 Pkt
  3. Witek Małecki / Maciej Odważny, POL 20 - 12 Pkt
  4. Irek i Oskar Kurowski, CZE 42 - 12 Pkt
  5. Jan Macherzyński / Borys Majewski, POL 12 - 19 Pkt
  6. Michał i Jerzy Wójcik, POL 28 - 23 Pkt

Po szczegółowe wyniki pozostałych klas PPJK oraz bogatą galerię zapraszamy na stronę www.ppjk.pl

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 lipca

Francis Joyon na trimaranie "IDEC" bije rekord dobowej żeglugi z wynikiem 543 Mm (22,62 węzły).
poniedziałek, 4 lipca 2005
"Dar Pomorza" kończy służbę i zostaje przekazany do Centralnego Muzeum Morskiego, odtąd pełni rolę muzeum.
niedziela, 4 lipca 1982
W Gdańsku odbyła się ceremonia podniesienia bandery na żaglowcu "Dar Młodzieży".
niedziela, 4 lipca 1982
W Plymouth zakończył okołoziemski rejs Kapitan Zbigniew Puchalski na s/y "Miranda".
piątek, 4 lipca 1980
W Szczecinie został zwodowany jacht "Polonez", na którym Kapitan Krzysztof Baranowski startował w regatach OSTAR i później odbył rejs dookoła świata.
niedziela, 4 lipca 1971
Na "Zjawie III" zamyka okołoziemską pętlę Władysław Wagner, stając się pierwszym polskim żeglarzem, który płynął świat pod żaglami.
wtorek, 4 lipca 1939