TYP: a1

Mistrzostwa Polski Jachtów Morskich 2013 w Darłowie - Pomorze górą!

wtorek, 27 sierpnia 2013
Informacja prasowa

Fot. Magdalena Burduk /Referat Promocji Urząd Miejski w Darłowie /um.darlowo.pl
W dniach od 22 do 25 sierpnia, u wybrzeża Darłowa odbyły się Mistrzostwa Polski jachtów morskich w formule przelicznikowej ORC International i KWR. Triumfowali żeglarze z Pomorza.

Od pierwszego dnia, kiedy to jachty przypływały do nowej Mariny w Darłówku i trwały jeszcze pomiary jachtów oraz zgłoszenia do regat, wszystko już wskazywało, że impreza będzie udana. Humory żeglarzom dopisywały, prognozy zapowiadały piękną słoneczną pogodę i silne wiatry wschodnie. Wieczorem po zamknięciu list startowych, sędzia główny regat Barbara Grabarz na odprawie kapitanów podała ilość zgłoszonych załóg i podziały na grupy. I tak w formule ORC International zgłosiło się siedem załóg, a w formule KWR zgłosiło się trzynaście załóg w dwóch kategoriach KWR I i KWR II.

Pierwszego dnia regat rozegrano dwa krótkie wyścigi góra-dół i jeden średni po trójkącie. Wieczorem na spotkaniach żeglarskich i na kei słychać było jeszcze emocje po wyścigach i już pierwsze spekulacje w typowaniu faworytów tych Mistrzostw.

Dzień drugi to długi wyścig na wysokości Darłowo-Mielno-Darłowo, trudny szczególnie dla mniejszych jednostek. Po nawrocie w Mielnie jachty płynęły pod wiatr przy tężejącym wietrze i rosnącej fali, co spowodowało, iż niektóre jednostki spłynęły do portu dopiero ok. godz. 20.

Trzeci dzień regat przewidywał trzy krótkie wyścigi i tyle się odbyło. Zakończenie imprezy miało miejsce przed budynkiem Mariny. Puchary, medale i nagrody wręczali: Przewodniczący Komisji Morskiej PZŻ Maciej Leśny, Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Andrzej Jakubowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Ochrony Środowiska Wiceminister Stanisław Gawłowski, Wiceprezydent Miasta Koszalin Andrzej Kerzek, Wiceburmistrz Miasta Darłowa Elżbieta Korlińska, Dyrektor Urzędu Morskiego Słupska Tomasz Bobin.

Zwycięzcami tegorocznych Mistrzostw Polski Jachtów Morskich, w formule ORC International, został Krzysztof Paul z załogą na s/y „Duży Ptak” z AKM Gdańsk, w formule KWR I Jerzy Jankowski z załogą na s/y „Eljacht” z Jacht Klubu Stoczni Gdańskiej, w formule KWR II Jacek Zieliński z załogą na s/y „Quick Livener” z PKM Gdańsk (wśród załogi był pracownik Biura Prasowego Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego Andrzej Mielicki).

Autor: Andrzej Mielicki
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 September

W Southamton wystartowała kolejna (ósma) edycja załogowych regat dookoła świata, tym razem pod nazwą The Volvo Ocean Race Round the World.
niedziela, 23 września 2001
W Łebie zakończył okołoziemski rejs Kapitan Krzysztof Baranowski na s/y "Lady B" (ex "Wojewoda Pomorski"); Kapitan Krzysztof Baranowski stał się tym samym pierwszym Polakiem, który dwukrotnie samotnie okrążył kulę ziemską pod żaglami.
sobota, 23 września 2000
Odbył się chrzest "Daru Przemyśla", na którym Henryk Jaskuła opłynął kulę ziemską w rejsie non stop.
czwartek, 23 września 1976
W Olsztynie powołano do życia oddział Yacht Klubu Polski.
poniedziałek, 23 września 1946
Sejm uchwalił ustawę o budowie portu w Gdyni.
sobota, 23 września 1922