TYP: a1

Nadchodzi Święto Morza 2016

poniedziałek, 20 czerwca 2016
Informacja prasowa
Pokazy na wodzie, zwiedzania okrętów i statków, bezpłatne rejsy jachtami dla wszystkich chętnych, dni otwarte muzeów, a nawet festyn kulinarny z rybami w tle – te i inne atrakcje znalazły się w programie tegorocznej edycji Święta Morza w Gdyni. Impreza odbędzie się w dniach 24-26 czerwca.



Święto Morza w Gdyni odbędzie się w tym roku już po raz czwarty. Jest to wydarzenie tworzone oddolnie przez kilka organizacji i instytucji morskich we współpracy z władzami Gdyni. Nawiązuje do Święta Morza odbywającego się w tym mieście przed drugą wojną światową.
Program zapowiada się niezwykle ciekawie. Święto Morza odbędzie się w dniach 24-26 czerwca (piątek-niedziela) czyli w pierwszy weekend wakacji. Organizatorzy liczą na tłumy gości.

A będzie co oglądać, podziwiać i w czym uczestniczyć. Przez cały tydzień przed Świętem Morza odbywać się będą bezpłatne rejsy jachtami „Copernicus” i „Purga” dla wszystkich chętnych. Cieszą się one niesłabnącą popularnością od pierwszej edycji imprezy – wolne miejsca rozchodzą się w zaledwie kilka godzin.

Oficjalnie Święto Morza rozpocznie się 24 czerwca o godz. 18 mszą św. w intencji ludzi morza w kościele ojców redemptorystów. Połączone to będzie z przemarszem pod Płytę Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki. Tam, po raz pierwszy w czasie tegorocznego Święta Morza, zabrzmią działa okrętu-muzeum „Błyskawica”.

Po raz drugi „Błyskawica” odda salut 26 czerwca w samo południe podczas oficjalnych uroczystości Święta Marynarki Wojennej, które tradycyjnie wypada w ostatnią niedzielę czerwca. Z tej okazji MW udostępni do zwiedzania okręt rakietowy i podwodny. Tego dnia otwarte zostaną również podwoje Muzeum Marynarki Wojennej.

Okręty nie będą jedynymi jednostkami, które będzie można zobaczyć podczas tegorocznego Święta Morza. Zwiedzać będzie można również statek handlowy. W Gdyni pojawią się również pomeranki, tradycyjne łodzie kaszubskie z Jastarni, którymi będzie można nawet popływać.

Tegoroczne Święto Morza będzie również okazją do zaprezentowania morskich kulinariów. Na Skwerze Kościuszki odbędzie się Festiwal Produktów Regionalnych „Smaki Morza”. W jego ramach przewidziano pokazy i warsztaty kulinarne ze śledziem, dorszem i flądrą w roli głównej. Na stoiskach pojawią się znani kucharze m. in. Tomasz Jakubiak.

Będzie też coś dla umysłu. 25 czerwca planowany jest Piknik Oceanograficzny podczas którego zapoznać się będzie z morzem od strony naukowej a także zwiedzić statek badawczy „Oceanograf 2”. Z kolei Akademia Morska w Gdyni zaprasza na Święto Nawigacji.
A to jeszcze nie koniec. Cudawianki, Biała Sobota w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej, uroczyste rozpoczęcie długodystansowych regat Gdynia-Windawa-Gdynia, dzień otwarty Muzeum Miasta Gdyni, Gdyńska Mila Nurkowa, pokazy w wykonaniu Gdyńskiego WOPR, koncert chóru „Zawisza Czarny”, kontener prezentacyjny Krajowej Izby Gospodarki Morskiej a nawet bokserki Turniej o Puchar Bombardierów z Wybrzeża – to kolejne atrakcje tegorocznego Święta Morza w Gdyni, na które zapraszają organizatorzy.

Wśród nich są Urząd Miasta Gdyni, Liga Morska i Rzeczna, Marynarka Wojenna RP, Pomorski Związek Żeglarski (koordynator całości imprezy), Krajowa Izba Gospodarki Morskiej, Akademia Morska w Gdyni, Urząd Morski w Gdyni, Miasto Jastarnia i Muzeum Marynarki Wojennej.

Więcej o samym Święcie jak również aktualny program znaleźć można na stronie: www.swietomorza.eu.
Tagi: Święto Morza, Gdynia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932