TYP: a1

Wieści spod żagli - "Nasze" żaglowce, "tolszipy" 2014, inauguracje i jubileusze

czwartek, 8 maja 2014
Wiesław Seidler

To już naprawdę maj – nie tylko matury, kwitnące bzy i kasztany – ale przede wszystkim żeglarska wiosna w pełni! Po raz drugi był w Szczecinie „Fryderyk Chopin”, nasi są też na pokładzie „Daru Młodzieży”, ruszyły nabory na TTSR’2014, przed nami inauguracje sezonu 2014 i okrągłe jubileusze.


„Fryderyk Chopin” w Szczecinie

Po remoncie i przeglądzie w Gdyni ponownie był w porcie macierzystym, czyli przy naszych Wałach Chrobrego, teraz znowu jest na Bałtyku, z młodzieżą. Odwiedzi nas ponownie w dn. 13-15 czerwca podczas Dni Morza, a od 1 lipca do 5 sierpnia będzie reprezentował Szczecin na trasie TTSR 2014, z naszą młodzieżą na pokładzie i na rejach. Pomyślnych wiatrów.

„Dar Młodzieży” będzie w Świnoujściu i Szczecinie

Po miesięcznym wiosennym rejsie na Maderę z końcem kwietnia wrócił do Gdyni „Dar Młodzieży”, a obecnie z uczniami średnich szkół morskich ze Szczecina, Gdańska i Świnoujścia żaglowiec popłynął do Bremerhaven i Hamburga. Kolejna wymiana praktykantów nastąpi w Świnoujściu 17 maja, a dzień wcześniej na jego pokładzie zainaugurowane zostaną rocznicowe obchody „50-lecia żeglarstwa szkolnego w Świnoujściu”. Potem ze studentami gdyńskiej AM „Dar” popłynie do Danii na zlot żaglowców, skąd wróci i uświetni nasze obchody Święta Morza w Szczecinie, w dn. 13-15 czerwca br. Do Gdyni „Dar Młodzieży” zawinie ponownie 17 czerwca.

„Tolszipy” 2014

Jeszcze do 19 maja br. trwa nabór chętnych do Reprezentacji Szczecina na regaty The Tall Ships Races 2014!!! Będzie to blisko 100 członków załóg dwóch jachtów Centrum Żeglarskiego: „Zrywa” i „Urtici”, oraz wyczarterowanego żaglowca „Fryderyk Chopin”. Trasa regat powiedzie z holenderskiego Harlingen przez norweskie Fredrikstad i Bergen do duńskiego Esbjerg, przy czym członkowie Reprezentacji z pierwszego etapu zaokrętują w Amsterdamie i popłyną do Kristiansand, w dn. 1-16 lipca, a drugiego etapu z Kristiansand do Esbjerg, w dn. od 16 lipca do 5 sierpnia (szczegóły i aplikacje na stronie CŻ).

Inauguracja sezonu 2014

W niektórych klubach już zainaugurowano sezon 2014, lub uroczystości odbędą się niebawem. Na młodzieżową miejską inaugurację zaprasza Centrum Żeglarskie – w sobotę 10 bm., o godz. 11.30, natomiast nasza okręgowa Inauguracja Sezonu Żeglarskiego ZOZZ 2014 odbędzie się tydzień później, w sobotę 17 bm., na przystani SEJK Pogoń, o godz. 11.00. Zapraszamy.

Jubileuszowo, w Charzykowych i w Szczecinie

Także w najbliższy i następny weekend odbędą się ważne jubileuszowe centralne uroczystości – najpierw w sobotę 10 bm. w Charzykowych i w Chojnicach uroczyste obchody 90-lecia PZŻ, a tydzień później, w sobotę i niedzielę 17-18 bm. swoje 90-lecie świętować będzie Yacht Klub Polski, dla odmiany na przystani Dobra Marina w Szczecinie.

Basen Północny w Świnoujściu w rozbudowie

Już obecnie tutejsza marina – najbliższa w kraju do UE i reszty świata - jest jedną z największych i najczęściej odwiedzanych w Polsce. Trwają dyskusje i przymiarki do dalszej rozbudowy otoczenia Basenu Północnego, m.in. pod katem poszukiwania nowych inwestorów, zainteresowanych zarówno inwestycjami w usługi żeglarskie, jak i inne, towarzyszące. Kolejne spotkanie dotyczące przedmiotowego tematu a także utworzenia szkółki żeglarskiej na wyspie Uznam, wdrożenia w świnoujskich szkołach Programu Edukacji Morskiej i konkursu „Kapitan Roku” odbędzie się 14 maja br. (informacje: Andrzej Sokołowski, tel. (693) 440-401, e-mail: asokolowski1@o2.pl).

Stepnica po nowemu

Blisko 200 jachtów jednorazowo będzie mogło tego lata zawinąć do Stepnicy, gdzie trwa budowa nowej przystani, w sieci Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego, pomiędzy portem rybackim a handlowym.

Koszalin portem… morskim

Rusza budowa toru dla żeglugi jachtowej, który ma połączyć jezioro Jamno z Bałtykiem, obok dotychczasowego hydrotechnicznego Kanału Jamneńskiego (o czym pisałem już wcześniej). Przetarg na budowę toru dla jachtów - za 5,9 mln zł - wygrała firma K. Bobrowskiego z Jezierzyc k. Darłowa; tor i towarzysząca mu infastruktura mają być w całości oddane do użytku 30 października br. Dodatkowo miasto Koszalin planuje utworzenia nowej mariny miejskiej na południowym brzegu jeziora Jamno, co ma kosztować 15 mln zł, które miasto chce pozyskać z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020. Przymorskie jezioro Jamno, o powierzchni ok. 22 km kw., jest jednym z największych krajowych akwenów. Średnia głębokość jeziora wynosi 1,4 m, a maksymalna 3,9 m.

Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler

Na zdjęciach: nasi na pokładach „tolszipowych” żaglowców
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 28 May

Powróciła do kraju Barbara Królikowska, która na 12-metrowym jachcie "Karolka" w rodzinnym rejsie odbyła podróż dookoła świata na trasie długości 34 887 Mm. Za swój rejs została uhonorowana nagrodą Srebrny Sekstant i I Nagrodą Honorową Rejs Roku 2005.
sobota, 28 maja 2005
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (około 8 m) jacht "Probus" z Kpt. Jerzym Cołojewem i dwoma przyjaciółmi w udany i trudny rejs do Islandii.
niedziela, 28 maja 1972
W Plymouth zakończył okołoziemski rejs bez zawijania do portów, dookoła trzech przylądków, Francise Chichester na jachcie "Gipsy Moth IV".
niedziela, 28 maja 1967
Urodził się jeden z najsłynniejszych żeglarzy morskich Francis Joyon.
poniedziałek, 28 maja 1956