TYP: a1

Wieści spod żagli - Regaty w Czaplinku, Błękitna Wstęga i Miss Miedwia

wtorek, 8 lipca 2014
Wiesław Seidler
Dużo żeglarskich wydarzeń dzieje się - i będzie się działo - na bałtyckich wodach Pomorza Zachodniego, od Świnoujścia po Darłowa (jak np. zakończone 4 lipca w Świnoujściu II Regaty Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego Balista Cup), ale tym razem zapraszam na niemniej atrakcyjne niż Mazury, zachodniopomorskie śródlądzie, od jeziora Miedwie po Pojezierze Drawskie. Najpierw w ostatni weekend 5-6 bm. były regaty na wodzie, w Czaplinku i Morzyczynie, potem na scenie żeglarze z pucharami i Błękitną Wstęgą Jeziora Miedwie, a po nich Miss Miedwia 2014…

Miss Miedwia

Na jeziorze Drawskim, o Puchar Burmistrza

Może trochę na wyrost dwudniowe regaty „O Puchar Burmistrza Czaplinka” nazywane są „długodystansowymi”, ale naprawdę jezioro Drawsko o pow. 1.871 ha to dwunaste pod względem wielkości jezioro w Polsce, a drugie pod względem głębokości (ma do 83 m). Jest polodowcowe, niezwykle czyste i malownicze, z wyspami i przypominającymi fiordy zatokami, w efekcie czego jezioro ma 75 km linii brzegowej, co żeglarzom i kajakarzom daje okazję do naprawdę dalekich rejsów i wypraw. Tak było i podczas wspomnianych regat, zorganizowanych przez miasto i Czaplineckie Bractwo Żeglarskie, z udziałem blisko 30 jachtów balastowych. Na otwartym jeziorze solidnie wiało, w zatoce Henrykowskiej mniej, odwiedzili też festyn historyczny – Dni Henrykowskie – w pałacowym Siemczynie, żeglarskie ognisko mieli na wyspie Bielawa (na zdjęciach), znowu jednej z największych jeziornych wysp w kraju – ma 80 ha. Puchar zdobyła załoga Andrzeja Baczkiewicza z Połczyna Zdroju. Na 19-20 lipca zapraszają ponownie, na regaty o Puchar Czaplinka, w ramach eliminacji do Pucharu Polski Jachtów Kabinowych…

Błękitna Wstęga i Miss Miedwia

To także jeden z niezwykłych akwenów w Polsce – rynnowe jezioro Miedwie, pod względem wielkości piąte (!) w Polsce – ma blisko 3.500 ha, co przy jego głębokości dochodzącej do 44 m daje największą w kraju kryptodepresję (dno jeziora leży ok. 30 m poniżej poziomu morza). Kształtem przypomina rozciągnięty południkowo banan, o 39 km linii brzegowej, a dodatkowym walorem są czyste wody, z sielawą i sieją miedwiańską. Przystanie żeglarskie położone są w północnej części jeziora, w letniskowym Morzyczynie (gmina Kobylanka), ze słynną promenadą i muszlą koncertową. Jedną z imprez żeglarskich są coroczne organizowane przez MDK Stargard Szczeciński otwarte regaty „O Błękitną Wstęgę Jeziora Miedwie”. Tegoroczne zgromadziły ponad 30 jachtów balastowych i Omeg, a „Błękitną Wstęgę” wywalczyła miejscowa załoga Janusza Olszewskiego, na jachcie „Big Magia”, z Polsails Sealing Team (na zdjęciach). Jezioro Miedwie znane jest też wśród deskarzy, gdyż plaże Morzyczyna przechodzą w rozległą płyciznę, co ułatwia naukę windsurfingu.

Podsumowanie regat i wręczanie pucharów odbyło się na scenie wspomnianej nadwodnej muszli koncertowej, w upalną niedzielę, tuż przed oczekiwanym szczególnie przez męską widownie finałem 24. edycji słynnych wyborów Miss Miedwia, z udziałem 12 finalistek (na zdjęciu). Jedna „Błękitna Wstęga” dla żeglarzy, druga dla „jeziornej” Miss, a „Błękitna Flaga” – po raz trzeci – dla Morzyczyna. Miedwie zaprasza…

Wracamy nad „zachodniopomorskie morze”...

...gdzie od lipca do września czekają na żeglarzy kolejne znane i jedne z największych nad polskim Bałtykiem imprez i regat, w tym m.in.: 50. Etapowe Regaty Turystyczne (19-27 lipca), XIV Regaty Unity Line (6-9 sierpnia), XV Regaty o Puchar Poloneza (11-16 sierpnia), Regaty Wiatrak (16-17 sierpnia), i wreszcie Sputnik Cup (5-8 września), a w międzyczasie także krajowe i międzynarodowe mistrzostwa różnych klas w Świnoujściu, Kamieniu Pomorskim i Dziwnowie, i regaty okręgowe na jeziorze Dąbie i Zalewie Szczecińskim (więcej w Internecie, m.in. na stronach ZOZŻ, „Żagli” i Bluefin Sail Portal). Tu żegluje się teraz…


Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 kwietnia

W Warszawie odbywa się prezentacja projektu udziału Jarosława Kaczorowskiego w regatach mini Transat.
środa, 19 kwietnia 2006
Henry de Voogt otrzymuje paszport na rejs z Vlissingen do Londynu "w małej, samotnej łodzi, zupełnie samodzielnie, jedynie z pomocą Opatrzności Bożej".
czwartek, 19 kwietnia 1601