TYP: a1

„Dar Młodzieży” kością niezgody

wtorek, 25 października 2011
Kinga Rzucidło
Dar Młodzieży
STS Dar Młodzieży
Akademia Morska w Gdyni stara się o uznanie za właściciela „Daru Młodzieży”, żaglowca, który obecnie figuruje w rejestrze statków jako własność Skarbu Państwa. 22 listopada w Sądzie Okręgowym w Warszawie odbędzie się piąta już rozprawa w tej sprawie.


„Dar Młodzieży”, trzymasztowa fregata, następczyni STS Lwów i Daru Pomorza została ukończona w Stoczni Gdańskiej im. Lenina w 1982 roku. W rejestrze okrętowym, który stanowi swoistą księgę wieczystą statku, jako właściciela jednostki wpisano skarb państwa. Armatorem żaglowca została Wyższa Szkoła Morska w Gdyni (w 2001 roku uczelnia otrzymała status akademii i nazwę Akademia Morska).

Pełnomocnik uczelni, mec. Roman Olszewski mówił, iż: „Zgodnie z ustawą uwłaszczeniową z 1992 roku, Dar Młodzieży mógł zostać wpisany do majątku obecnej Akademii Morskiej”.

W roku 2008 władze uczelni wystąpiły do Izby Morskiej z wnioskiem o zmianę zapisu w rejestrze Daru Młodzieży jako własności Akademii Morskiej. I choć Izba Morska do wniosku się przychyliła, Ministerstwo Infrastruktury zaskarżyło tę decyzję do Odwoławczej Izby Morskiej. Ta postanowienie niższej instancji uchyliła, jednocześnie pozostawiła uczelni możliwość dochodzenia swoich racji w drodze postępowania cywilnego.

Akademia Morska wniosła, by sąd uznał, że „Dar Młodzieży” jest jej własnością i twierdzi, że powinno tak się stać z mocy samego prawa. Ministerstwo Infrastruktury podkreśla, że żaglowiec został wybudowany ze składek ogólnonarodowych, jest wizytówką Polski i dobrem ogólnospołecznym z tego względu nie powinien należeć do żadnego innego podmiotu, jak tylko do Skarbu Państwa.

STS „Dar Młodzieży”, polski żaglowiec szkolny do końca 2006 roku odbył 125 podróży szkoleniowych, zakotwiczył w 357 portach Europy, Australii, obu Ameryk i Azji, przepłynął ponad 388 tysięcy mil morskich. Przeszkolił 12 024 studentów uczelni morskich z Gdyni i Szczecina, średnich szkół morskich oraz zagranicznych uczelni morskich, m.in. Regional Maritime University w Akrze.

Czy 22 listopada zapadnie wyrok w tej sprawie? Tawerna Skipperów poinformuje o decyzji sądu.

Źródło:
http://tvp.info/
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 March

Z Kep (w Kambodży) na "Marie Therese" wyruszył w swój pierwszy rejs Bernard Moitessier; rozbił się na rafach w pobliżu wyspy Diego Garcia.
wtorek, 25 marca 1952
Zmarł Tadeusz Adamowicz, żeglarz i instruktor żeglarstwa, autor m.in. podręcznika "Komendy żeglarskie".
wtorek, 25 marca 1980
Urodził się Karol Olgierd Borchardt, kapitan żeglugi wielkiej, znany głównie jako autor książek marynistycznych, m.in. "Znaczy kapitan", "Krążownik spod Samosierry".
sobota, 25 marca 1905