TYP: a1

UE posprząta Bałtyk z reliktów II wojny światowej?

czwartek, 29 kwietnia 2021
Hanka Ciężadło

Zwykle staramy się trzymać z dala od pomysłów polityków, jednak tym razem zrobimy wyjątek, bo jesteśmy pod wrażeniem. I to - o dziwo - pozytywnym. Okazuje się, że Parlament Europejski, zamiast zajmować się tak ważkimi sprawami, jak krzywizna bananów czy pojemność spłuczki w toalecie, wziął pod lupę zupełnie inny problem: broń chemiczną zalegającą na dnie Bałtyku.

Rezolucja

W ubiegły wtorek Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą UE do oczyszczenia dna Bałtyku z wraków statków oraz broni chemicznej. Jedno i drugie zalega tam od czasów  II wojny światowej. Jak powiedział jeden z autorów tej inicjatywy, Kosma Złotowski, „Problem można rozwiązać tylko dzięki współpracy rządów państw członkowskich, UE i NATO”.

Faktem jest, że do usunięcia, a następnie zutylizowania całego tego złomu i chemikaliów, potrzeba będzie nie tylko odpowiednich możliwości technologicznych, ale też poważnych zasobów finansowych. Dotychczas większość państw europejskich beztrosko zrzucała ten balast na barki krajów nadbałtyckich.

Jednomyślni? No, prawie

Inicjatorami rezolucji byli europosłowie jednej z polskich partii (nie powiemy której, wygooglajcie sobie). Faktem jest, że taka inicjatywa jest bezsprzecznie potrzebna, pro-środowiskowa, ekologiczna i ważna dla naszej planety. Rezolucja przeszła więc zdecydowaną większością głosów: poparło ją 660 europosłów. Co kierowało pozostałymi, z których 25 wstrzymało się od głosu, a ośmiu było przecie? Trudno powiedzieć.

Ważne, że dokument został przyjęty. Jest więc nadzieja, że jako czlonkowie Unii, będziemy w stanie skutecznie poradzić sobie z problemem zanieczyszczenia, a w praktyce tykającej bomby ekologicznej, jaka znajduje się na dnie Bałtyku.

Czyj jest cały ten złom?

Warto przypomnieć, że wraki oraz broń chemiczna znalazły się w morzu za sprawą działań Niemców, Rosjan oraz aliantów. Rdzewiejące na dnie beczki, amunicja, zatopione statki, lokomotywy i inne obiekty mają zatem właściciela. Wojna skończyła się ponad 75 lat temu, najwyższy więc czas, by to wszystko posprzątać. 

Naprawdę miło, że jako państwa Unii potrafiliśmy się w tej sprawie porozumieć. Trzymamy kciuki, by jak najszybciej zobaczyć konkrety.

Tagi: Bałtyk, rezolucja, Parlament Europejski, wojna, wraki, broń, ekologia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 May

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959