TYP: a1

Rosyjski statek rybacki tonie na Morzu Rossa

środa, 21 grudnia 2011
Weronika Morys

Źródło: www.upmonitor.ru
W ubiegłym tygodniu rosyjski taklowiec “Sparta” nadał sygnał SOS po tym, jak w jego burtę wbiła się kra, a do wnętrza jednostki zaczęła dostawać się woda. 48-metrowy statek z 32 osobami na pokładzie ma 30-centymetrową dziurę z boku kadłuba, 1,5 m poniżej linii wodnej. Załodze udało się prowizorycznie zatkać otwór. Na razie “Sparcie” nie grozi zatonięcie, a załodze udaje się wypompowywać wodę.


Nowozelandzkie Centrum Koordynacji Ratownictwa, które organizuje akcję ratunkową po otrzymaniu sygnału SOS od rosyjskiej jednostki, poinformowało o udanym zrzucie ekwipunku, w tym pomp i materiałów do zatkania dziury w kadłubie, przez wojskowy samolot transportowy C-130 Hercules. Załoga będzie mogła dokonać teraz bardziej trwałych napraw. Nowozelandzkie Centrum Koordynacji Ratownictwa będzie nadal monitorować sytuację, w tym warunki pogodowe i położenie znajdujących się w pobliżu statków, które zostały wysłane na pomoc “Sparcie”.

Obecnie do “Sparty” zbliża się norweski statek “Seljavaer”, manewrując wśród lodów. Na pomoc płynie też “Chiyo Maru nr 3”, bliźniaczy statek “Sparty”, znajdujący się około 100 Mm od niej, jednak musi poruszać się bardzo ostrożnie, w obawie przed uszkodzeniem kadłuba. Na ratunek wysłany został również polarny statek badawczy o wzmocnionej konstrukcji kadłuba “Araon”, ale osiągnie miejsce wypadku dopiero około 26 grudnia. Na razie w rejonie utrzymuje się stabilna pogoda, jednak warunki mogą się pogorszyć już jutro.


TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 May

W Southampton zakończyła się 7 edycja Whitbread Race; zwycięża "Ef Language".
niedziela, 24 maja 1998
Urodził się Zygmunt Choreń, kapitan jachtowy, regatowiec morski, uczestnik rejsu na "Otago" w regatach Whitbread Race i przede wszystkim projektant żaglowców; m.in. zaprojektował żaglowce "Pogoria", "Iskra", "Dar Młodzieży", "Kaliakra", "Oceania", "Gwarek
sobota, 24 maja 1941