TYP: a1

Tycoon na skałach u wybrzeży Wyspy Bożego Narodzenia

środa, 11 stycznia 2012
Weronika Morys

Fot. Fisher Scott, źródło: Supplied
Załoga statku transportowego przewożącego fosforyty musiała ratować się w dramatycznych okolicznościach, po tym jak jednostka została zerwana z cum przez silny monsun i rzucona na skały w Flying Fish Cove – głównym porcie i stolicy Wyspy Bożego Narodzenia na Oceanie Indyjskim.


Zarejestrowany w Panamie masowiec Tycoon miał zabrać w Wyspy Bożego Narodzenia ładunek fosforytów. Według relacji świadków silne uderzenie wiatru zerwało statek z cum i rzuciło na skały. Załoga statku ratowała się skacząc do wzburzonego morza, skąd podjęły ich pontony z australijskich okrętów Leeuwin i Maryborough. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Wyciekające ze statku paliwo może spowodować katastrofę ekologiczną na tej niewielkiej wyspie. Przedostanie się do wody dużej ilość fosforytów jest również niebezpieczne dla środowiska.


Fot. Chris Carr, źródło: The Daily Telegraph

.

Źródło: www.dailytelegraph.com.au
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 26 May

Za sprawą Ministra Spraw Wojskowych powstaje Rada Jachtingu Morskiego z kontradmirałem Józefem Unrugiem na czele.
wtorek, 26 maja 1936
Urodził się Stefan Wysocki, żeglarz, krytyk muzyczny, sędzia żeglarski, działacz kilku klubów żeglarskich, a przede wszystkim autor podręczników żeglarskich, na których wychowały się pokolenia żeglarzy.
środa, 26 maja 1920