TYP: a1

Tycoon na skałach u wybrzeży Wyspy Bożego Narodzenia

środa, 11 stycznia 2012
Weronika Morys

Fot. Fisher Scott, źródło: Supplied
Załoga statku transportowego przewożącego fosforyty musiała ratować się w dramatycznych okolicznościach, po tym jak jednostka została zerwana z cum przez silny monsun i rzucona na skały w Flying Fish Cove – głównym porcie i stolicy Wyspy Bożego Narodzenia na Oceanie Indyjskim.


Zarejestrowany w Panamie masowiec Tycoon miał zabrać w Wyspy Bożego Narodzenia ładunek fosforytów. Według relacji świadków silne uderzenie wiatru zerwało statek z cum i rzuciło na skały. Załoga statku ratowała się skacząc do wzburzonego morza, skąd podjęły ich pontony z australijskich okrętów Leeuwin i Maryborough. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Wyciekające ze statku paliwo może spowodować katastrofę ekologiczną na tej niewielkiej wyspie. Przedostanie się do wody dużej ilość fosforytów jest również niebezpieczne dla środowiska.


Fot. Chris Carr, źródło: The Daily Telegraph

.

Źródło: www.dailytelegraph.com.au
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 October

Na wodach Zatoki Biskajskiej uległ wypadkowi jacht "Iwona Pieńkawa", i w jego następstwie, w wyniku ewidentnych błędów w sztuce żeglarskiej został opuszczony przez załogę, którą uratowały będące w pobliżu statki.
poniedziałek, 18 października 1976
Urodziła się Isabelle Autissier; swoją przygodę z morzem rozpoczęła od staków rybackich, później ucząc w szkole rybołówstwa, zajęła się żeglarstwem, samotnie przepływając Atlantyk, uczestniczyła w regatach Mini-Transat, w okołoziemskich regatach BOC, Arou
czwartek, 18 października 1956