TYP: a1

Tycoon na skałach u wybrzeży Wyspy Bożego Narodzenia

środa, 11 stycznia 2012
Weronika Morys

Fot. Fisher Scott, źródło: Supplied
Załoga statku transportowego przewożącego fosforyty musiała ratować się w dramatycznych okolicznościach, po tym jak jednostka została zerwana z cum przez silny monsun i rzucona na skały w Flying Fish Cove – głównym porcie i stolicy Wyspy Bożego Narodzenia na Oceanie Indyjskim.


Zarejestrowany w Panamie masowiec Tycoon miał zabrać w Wyspy Bożego Narodzenia ładunek fosforytów. Według relacji świadków silne uderzenie wiatru zerwało statek z cum i rzuciło na skały. Załoga statku ratowała się skacząc do wzburzonego morza, skąd podjęły ich pontony z australijskich okrętów Leeuwin i Maryborough. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Wyciekające ze statku paliwo może spowodować katastrofę ekologiczną na tej niewielkiej wyspie. Przedostanie się do wody dużej ilość fosforytów jest również niebezpieczne dla środowiska.


Fot. Chris Carr, źródło: The Daily Telegraph

.

Źródło: www.dailytelegraph.com.au
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 March

W Sosnowcu urodził się Jerzy Porębski, znany szantymen, autor i kompozytor piosenek żeglarskich, jeden z członków zespołu "Stare Dzwony".
czwartek, 23 marca 1939
Został rozstrzelany w obozie koncentracyjnym Stutthof Tadeusz Ziółkowski, animator wychowania morskiego w Wolnym Mieście Gdańsk; w Polskim Klubie Żeglarskim organizował pierwsze kursy żeglarskie dla drużyn młodzieży akademickiej.
sobota, 23 marca 1940