TYP: a1

Baltops 2015 - armada NATO wypływa na Bałtyk

poniedziałek, 8 czerwca 2015
z mediów | JM
Od piątku trwają jedne z największych w historii NATO manewrów morskich - Baltops 2015. W ćwiczeniach bierze udział 49 okrętów z 15 państw. Wczoraj zakończyła się faza portowa manewrów. Jednostki NATO wypłyną teraz z portu w Gdyni na pełne morze, gdzie odbędzie się dalsza część ćwiczeń. Manewry potrwają do 20 czerwca.

 Baltops
fot. Wikipedia

Ten, kto był w ubiegły weekend w Gdyni, miał niepowtarzalną okazję do zwiedzenia Portu Wojennego i niektórych z zatrzymujących się tam okrętów sił NATO. Żołnierze, którzy przybyli na manewry z siedemnastu państw - w tym nienależących do Sojuszu Szwecji, Finlandii i Gruzji - brali udział w portowej fazie ćwiczeń, podczas których omówiono realizację dalszych planów. Odbył się również briefing prasowy, zorganizowany na pokładzie amerykańskiego okrętu desantowego USS San Antonio, który jest jednostką dowodzącą.  Dziś rozpoczyna się zasadnicza, morska część manewrów.

Przygotowany przez Dowództwo Morskich Sił Uderzeniowych i Wsparcia NATO scenariusz zakłada wybuch poważnego konfliktu na wodach Bałtyku. Biorące udział w ćwiczeniach jednostki będą miały za zadanie szybkie przemieszczenie się na pełne morze i zabezpieczenie szlaków komunikacyjnych. W dalszej części scenariusza przewidziane jest również m.in. przeprowadzenie desantu na poligonie w pobliżu Ustki.  Polska, jako gospodarz manewrów, wysłała na ćwiczenia najwięcej - bo aż 9 - jednostek. Wśród nich znajduje się pięć trałowców, dwa okręty transportowo-minowe, niszczyciel min i okręt podwodny.
Tagi: Baltops, manewry, ćwiczenia, NATO, Bałtyk
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 March

Barbara Królikowska odbiera nagrodę Rejs Roku za rejs dookoła świata na s/y "Karolka".
piątek, 3 marca 2006
Wokółziemskie regaty The Race zakończył "Club Med.", 110. stopowy katamaran dowodzony przez Granta Daltona i Franka Profitta zwyciężając w stawce 6 jachtów.
sobota, 3 marca 2001
Jerzy Wąsowicz na s/y "Antica": mija ze wschodu na zachód Przylądek Horn w rejsie do Ameryki Południowej.
środa, 3 marca 1999
Opłynięcie Hornu przez s/y "Wojewoda Koszaliński" prowadzonego przez Ryszarda Wabika.
środa, 3 marca 1982