TYP: a1

Okręty NATO na Morzu Egejskim

czwartek, 10 marca 2016
Redakcja/MF
Od tego tygodnia na greckich i tureckich wodach terytorialnych na Morzu Egejskim pojawiły się okręty NATO. Mają one zwalczać sieci przestępcze zajmujące się przemytem imigrantów do Europy.


Fot. SNMG2, Tom Twardy

O rozpoczęciu działań przez NATO - poinformował sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg w Brukseli na wspólnej konferencji prasowej z premierem Turcji Ahmetem Davutoglu. Obecne działania są rozszerzeniem współpracy z unijną agencją ochrony granic Frontex.

Na czele misji NATO, która rozpoczęła się 11 lutego stoją Niemcy, a uczestniczą w niej także okręty z Kanady, Turcji i Grecji. Dotychczas statki znajdowały się na wodach międzynarodowych. Swoje jednostki na Morze Egejskie zgodziły się wysłać Francja Wielka Brytania. Okręty Sojuszu nie mogą zatrzymywać łodzi z imigrantami, mogą tylko przekazywać informacje władzom greckim i tureckim oraz Fronteksowi. Ich misja to patrolowanie i monitorowanie a także – jak powiedział admirał Jörg Klein, dowódca SNMG2 - dopilnowanie, aby w przypadku zagrożenia życia i zdrowia imigrantów pomoc udzielana była szybko i profesjonalnie. Jest to potrzebne tym bardziej, stwierdził Klein, że na wodach, na których stacjonują okręty NATO, incydenty z udziałem imigrantów zdarzają się znacznie częściej niż gdzie indziej.

Jeśli okręt NATO uratuje migrantów z tonącej łodzi na greckich wodach, zostaną oni przetransportowani na grecką wyspę i tam skontrolowani. Wszyscy migranci ekonomiczni trafią następnie do Turcji na drugą kontrolę. Ci, którzy "nie mają prawa do międzynarodowej ochrony", zostaną odesłani do ojczyzny. Wszyscy migranci uratowani przez NATO na tureckich wodach terytorialnych będą odsyłani do Turcji.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 April

W Warszawie odbywa się prezentacja projektu udziału Jarosława Kaczorowskiego w regatach mini Transat.
środa, 19 kwietnia 2006
Henry de Voogt otrzymuje paszport na rejs z Vlissingen do Londynu "w małej, samotnej łodzi, zupełnie samodzielnie, jedynie z pomocą Opatrzności Bożej".
czwartek, 19 kwietnia 1601