TYP: a1

Okręty NATO na Morzu Egejskim

czwartek, 10 marca 2016
Redakcja/MF
Od tego tygodnia na greckich i tureckich wodach terytorialnych na Morzu Egejskim pojawiły się okręty NATO. Mają one zwalczać sieci przestępcze zajmujące się przemytem imigrantów do Europy.


Fot. SNMG2, Tom Twardy

O rozpoczęciu działań przez NATO - poinformował sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg w Brukseli na wspólnej konferencji prasowej z premierem Turcji Ahmetem Davutoglu. Obecne działania są rozszerzeniem współpracy z unijną agencją ochrony granic Frontex.

Na czele misji NATO, która rozpoczęła się 11 lutego stoją Niemcy, a uczestniczą w niej także okręty z Kanady, Turcji i Grecji. Dotychczas statki znajdowały się na wodach międzynarodowych. Swoje jednostki na Morze Egejskie zgodziły się wysłać Francja Wielka Brytania. Okręty Sojuszu nie mogą zatrzymywać łodzi z imigrantami, mogą tylko przekazywać informacje władzom greckim i tureckim oraz Fronteksowi. Ich misja to patrolowanie i monitorowanie a także – jak powiedział admirał Jörg Klein, dowódca SNMG2 - dopilnowanie, aby w przypadku zagrożenia życia i zdrowia imigrantów pomoc udzielana była szybko i profesjonalnie. Jest to potrzebne tym bardziej, stwierdził Klein, że na wodach, na których stacjonują okręty NATO, incydenty z udziałem imigrantów zdarzają się znacznie częściej niż gdzie indziej.

Jeśli okręt NATO uratuje migrantów z tonącej łodzi na greckich wodach, zostaną oni przetransportowani na grecką wyspę i tam skontrolowani. Wszyscy migranci ekonomiczni trafią następnie do Turcji na drugą kontrolę. Ci, którzy "nie mają prawa do międzynarodowej ochrony", zostaną odesłani do ojczyzny. Wszyscy migranci uratowani przez NATO na tureckich wodach terytorialnych będą odsyłani do Turcji.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 31 May

Po wielu latach postoju w Jastarni, we Władysławowie rozpoczyna się remont jachtu "Generał Zaruski".
wtorek, 31 maja 2005
Wystartowały regaty The Transat (dawny OSTAR) z Plymouth do Bostonu; w klasie trimaranów regaty wygrał Michel Desjoyeaux w czasie 8 dni, 8 godzin, 29 minut i 55 sekund.
poniedziałek, 31 maja 2004
Z okolic Wysp Kanaryjskich na tratwie "Ju-Fu" wyruszyła w rejs przez Atlantyk polska załoga pod dowództwem Krzysztofa Opieli; żeglarze dotarli do Juan w Puerto Rico, po 81 dniach żeglugi i przebyciu około 3000 Mm.
niedziela, 31 maja 1992
Zmarł Zbigniew Krasnodębski - zasłużony działacz żeglarski, wcześniej żołnierz AK i uczestnik Powstania Warszawskiego, działacz Yacht Klubu Polski, Głównej Komisji Turystyki Żeglarskiej PZŻ.
piątek, 31 maja 1991