TYP: a1

Okręty NATO na Morzu Egejskim

czwartek, 10 marca 2016
Redakcja/MF
Od tego tygodnia na greckich i tureckich wodach terytorialnych na Morzu Egejskim pojawiły się okręty NATO. Mają one zwalczać sieci przestępcze zajmujące się przemytem imigrantów do Europy.


Fot. SNMG2, Tom Twardy

O rozpoczęciu działań przez NATO - poinformował sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg w Brukseli na wspólnej konferencji prasowej z premierem Turcji Ahmetem Davutoglu. Obecne działania są rozszerzeniem współpracy z unijną agencją ochrony granic Frontex.

Na czele misji NATO, która rozpoczęła się 11 lutego stoją Niemcy, a uczestniczą w niej także okręty z Kanady, Turcji i Grecji. Dotychczas statki znajdowały się na wodach międzynarodowych. Swoje jednostki na Morze Egejskie zgodziły się wysłać Francja Wielka Brytania. Okręty Sojuszu nie mogą zatrzymywać łodzi z imigrantami, mogą tylko przekazywać informacje władzom greckim i tureckim oraz Fronteksowi. Ich misja to patrolowanie i monitorowanie a także – jak powiedział admirał Jörg Klein, dowódca SNMG2 - dopilnowanie, aby w przypadku zagrożenia życia i zdrowia imigrantów pomoc udzielana była szybko i profesjonalnie. Jest to potrzebne tym bardziej, stwierdził Klein, że na wodach, na których stacjonują okręty NATO, incydenty z udziałem imigrantów zdarzają się znacznie częściej niż gdzie indziej.

Jeśli okręt NATO uratuje migrantów z tonącej łodzi na greckich wodach, zostaną oni przetransportowani na grecką wyspę i tam skontrolowani. Wszyscy migranci ekonomiczni trafią następnie do Turcji na drugą kontrolę. Ci, którzy "nie mają prawa do międzynarodowej ochrony", zostaną odesłani do ojczyzny. Wszyscy migranci uratowani przez NATO na tureckich wodach terytorialnych będą odsyłani do Turcji.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 August

Do Gdańska wpłynęła "Antica" z Jerzym Wąsowiczem i Andrzejem Sochajem po 6. latach żeglugi po różnych morzach świata. Żeglarze przebyli około 60 000 Mm, odwiedzając porty 38 krajów na wszystkich kontynentach
niedziela, 3 sierpnia 1997
Rozpoczęła się pierwsza edycja Mazurskiej Operacji Żagiel
piątek, 3 sierpnia 1979
W Anglii zmarł Joseph Conrad (Józef Korzeniowski), nasłynniejszy pisarz marynista
niedziela, 3 sierpnia 1924
W Kadyksie rozpoczął rejs Krzysztof Kolumb na czele eskadry trzech statków ("Santa Maria", "Nina", "Pinta") zakończony odkryciem nowego lądu; po trzech miesiącach żeglarze dotarli na Bahamy, w przekonaniu, że dotarli do Indii Zachodnich
sobota, 3 sierpnia 1492